Prezident Robert Mugabe v pondělí souhlasil s podpisem rámcové dohody s opozicí Morgana Tsvangiraie, čímž podpořil oficiální dialog, který by mohl vyřešit vleklou politickou a hospodářskou krizi v kdysi prosperujícím státě, který se v posledních několika letech ocitl v silné ekonomické tísni.

Mugabeho vládní strana ZANU-PF a Tsvangiraiovo opoziční Hnutí za demokratickou změnu (MDC) vyhověly tvrdému tlaku mezinárodních i afrických unijních sil po problémech, které přinesly sporné prezidentské volby, jejichž první kolo proběhlo v březnu a v nichž zvítězil Morgan Tsvangirai.

Podpis rámcové dohody o dialogu je nicméně jen první částí plánovaného tvrdého vyjednávání mezi Mugabem a Tsvangiraiem, od néhož si oba slibují uznání práva na prezidentskou funkci.

Rozsáhlá hospodářská krize je přičítána na vrub Mugabeho politice a současný prezident se jen chabě brání nařčení, že krvavé násilí na příznivcích opozice, eskalující po klíčových březnových volbách v březnu, má na svědomí jeho strana.

Represe a zabránění demokratickému průběhu hlasování byly hlavním důvodem, proč se Tsvangirai nezúčastnil druhého, finálního kola voleb minulý měsíc a proč dříve nesouhlasil se sebemenší úlitbou vstříc dohodě s Mugabem.

Politické ovzduší v Zimbabwe koncem minulého týdne poněkud zřídlo poté, co si jihoafrický prezident Thabo Mbeki, hlavní vyjednávač ve věci dialogu zimbabwské vlády a opozice, přizval na pomoc Africkou unii, OSN a některé členy Jihoafrického rozvojového společenství (JARS).

Přítomnost těchto skupin byla hlavní podmínkou pro Tsvangiraiův podpis rámcové dohody.

Na silnější podpoře OSN a afrických států trval také západ, který se dokonce neúspěšně pokusil uvalit na Mugabeho a jeho stranu sankce.