Sofia vyhlásila na pondělí den smutku, Skopje si mrtvé připomíná v neděli. Makedonský ministr dopravy Mile Janakieski v souvislosti se zkázou plavidla nabídl z morálních důvodů svou rezignaci.

Loď jménem Ilinden se rozlomila asi 200 metrů od břehu, vrak se poté velmi rychle potopil. Přeživší později vypověděli, že na lodi nebyly záchranné vesty. Lidé prý ve snaze zachránit se brali vše, co mohlo plavat.

Jeden ze zachráněných, který udal jen jméno Ivan, řekl, že neumí plavat, podařilo se mu ale zachytit za část dřevěné paluby. Poté k němu připlavala jeho žena se třemi dalšími muži se záchranným plovákem. Během celé doby prý držel nad hladinou jinou ženu, která rovněž neuměla plavat.

Příčinu nehody úřady vyšetřují. Makedonská ministryně vnitra Gordana Jankulovská prohlásila, že loď byla zřejmě přetížená, protože její povolená kapacita byla 43 osob. Původní zprávy hovořily až o 73 lidech na palubě, policie později údaj upřesnila. Spekuluje se také nad špatným technickým stavem, ačkoliv prý plavidlo z 30. let minulého století nedávno prošlo technickou kontrolou.

Úřady vyslechly třiadvacetiletého kapitána a jeho pobočníka. Oba prý tvrdili, že před potopením slyšeli ze zádi hlasité křupnutí.

Většina pasažérů byli postarší turisté z Bulharska, kteří se plavili z přístavního města Ochrid do asi 30 kilometrů vzdáleného kláštera svatého Nauma u albánských hranic. Sofie vyslala pro své občany zvláštní letoun, který 38 ze 40 zachráněných Bulharů ještě v noci dopravil zpět do vlasti. V Makedonii zůstali jen průvodce výletní skupiny a řidič autobusu.

Tektonické Ochridské jezero s průzračně čistou vodou, jehož třetina náleží Albánii, bylo v roce 1980 zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V jezeře, podle AP nejhlubším na Balkáně, žije řada jedinečných živočišných i rostlinných druhů, které se jinde na světě nevyskytují. Na jeho břehu stojí několik pravoslavných klášterů, které jsou vyhledávaným cílem turistů. Město Ochrid bylo v 9. století známé jako centrum slovanské kultury.