Program Zelená úsporám je velmi lákavý – rozděluje dotace na projekty, které vám už od prvního roku podstatně sníží vysoké účty za energie, které spotřebováváte. A to není vše, Zelená úsporám zároveň zlepší životní prostředí kolem nás.

Na co můžeme peníze žádat?

První jsou opatření, která uspoří energii na vytápění. Sem spadá zateplení budov, přičemž podle aktuálních možností žadatele může jít o zateplení úplné či pouze částečné. Důležité je, aby se zateplením dosáhlo měrné roční potřeby tepla nejvýše 70 kWh/m² u rodinných domů a nejvýše 55 kWh/m² u bytových domů. Zároveň s tím musí zateplení přinést snížení hodnoty měrné roční potřeby tepla alespoň o 40 procent.

„Nemusíte se obávat odborných termínů jako je například zmíněná měrná roční potřeba tepla. V tom se spolehněte na odborníky, stavební inženýry nebo dodavatelské firmy, které budou zapsány v seznamu, který bude garantovat Státní fond životního prostředí,“ říká jeho ředitel Petr Štěpánek : „Žádost o dotaci je jednoduchá, odborné části vyplňují právě firmy, odborní dodavatelé, kteří provedou zateplení.“

Kritéria standardu

Druhou oblastí je nová výstavba v pasivním energetickém standardu. Základním kritériem standardu je dosažení měrné roční potřeby tepla na vytápění nejvýše 20 kWh/m² podlahové plochy u běžných rodinných domů a 15 kWh/m² podlahové plochy u bytových domů. Technologické požadavky se budou prokazovat na základě předepsaných norem a pod dohledem pověřených odborníků.

Poslední oblast zahrnuje opatření využívající obnovitelné zdroje energie pro vytápění a ohřev teplé vody. Zde se podpory může dočkat žadatel, který se rozhodne instalovat nízkoemisní zdroje vytápění na biomasu či účinná tepelná čerpadla výměnou (pouze v případě, že nejde o novostavbu) za neekologické kotle na tuhá paliva. Dotace v této oblasti jsou samozřejmě připraveny také pro solárně-termické kolektory.

Ušetřit lze až jednu třetinu výdajů

„Je to největší ekologický dotační program v naší historii. České a moravské domácnosti dnes vydávají za energie téměř třetinu svých ročních výdajů. To se může podstatně změnit,“ říká ministr životního prostředí Martin Bursík.

Příjem žádostí o dotace byl zahájen 22. dubna na Den Země a kontinuálně pokračuje až do konce roku 2012. Požádat o dotaci můžete na krajských pracovištích Státního fondu životního prostředí nebo od konce května na pobočkách bank. Banky, které budou žádosti administrovat, budou současně nabízet poskytnutí úvěru na pokrytí zbývající části investice.

Banky chtějí spolupracovat

„Do veřejné zakázky na poskytování bankovních a souvisejících administrativních činností při poskytování dotací z programu Zelená úsporám se přihlásilo pět bankovních domů – Česká spořitelna, Komerční banka, Československá obchodní banka, UniCredit Bank a LBBW Bank. Všechny přihlášené banky mají šanci se na programu podílet,“ uvádí ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Štěpánek.

(rkp)

Komerční příloha