Americká sjezdařka Lindsey Vonnová si po zlatu ze super-G podmanila ženský lyžařský svět na světovém šampionátu i v pondělním sjezdu.

Ženy se do své královské disciplíny měly ve Val d´Isere původně pustit už v neděli, závod však byl kvůli mlze přeložen na pondělí. O den později byly podmínky diametrálně odlišné, na trať závodnicím dokonce občas svítilo slunce.

A těžká technická trať, dlouhá 2227 metrů, nejvíce sedla letos výtečně jezdící Američance. Závodnice s číslem dvacet jedna odsunula za sebe největší talent současného sjezdu, Švýcarku Laru Gutovou, která vedla do té doby. Nakonec sympatické závodnici stříbro nikdo nevzal, italská naděje Nadia Fanchiniová za ní zaostala o pět setin.

„Jsem moc šťastná. Těsně pod spodním kopcem jsem byla nervózní, abych nejela špatně, ale nakonec to vyšlo. Spravila jsem si po superkombinaci chuť,“ prozradila stanici Eurosport vítězka.

Na trať s převýšením téměř sedm set metrů se spustila i jedna Češka, hned jako sedmá v pořadí Klára Křížová. Mladičká Česká sjezdařka ale přijela spíše sbírat zkušenosti a s nejlepšími se měřit nemohla. Na vítěznou Američanku ztratila rovných šest vteřin a skončila devětadvacátá.

Rakouským favoritkám se opět nedařilo

S tratí se obtížně prala nejedna favoritka, jedna z nich, Maria Rieschová, skončila až desátá. „Vždycky jsem nespokojená, když jedu a chci vyhrát a ono to nevyjde. Ale Lara Gutová i Vonnová jely velmi dobře, sledovaly jsme to seshora,“ povídala v cíli zklamaná Němka. „Ale doufám, že tu letos ještě nějakou medaili vybojuji.“

Opět propadl rakouský tým v čele s uvadající vládkyní ledových plání Renate Götschlovou. Ta dokončila dokonce až jako čtyřiadvacátá. „Nevím vůbec, co se děje. Není to pro mě příjemné. Nejezdím si teď pro ta umístění, na která jsem byla zvyklá. Takže teď pojedu domů.“

Výsledky, sjezd žen:
1. Vonnová (USA) 1:30,31, 2. Gutová (Švýc.) –0,52, 3. Fanchiniová (It.) –0,57, 4. Görglová (Rak.) –0,93, 5. Rollandová –1,20, 6. Marchandová-Arvierová (obě Fr.) –1,57., …29. Křížová (ČR) –6,00.