Bauer a spol. dojeli na sedmém místě, ženy byly v Norsku poslední

Lillehammer - Rychle zapomenout. Štafety se českým běžcům na lyžích v Lillehammeru nevyvedly. Muži dojeli na trati 4x10 km sedmí a ženská čtveřice byla na trati 4x5 km dokonce osmnáctá, tedy poslední.

8.12.2013 AKTUALIZOVÁNO 8.12.2013

Sněhová vánice a stupně vítězů po závodě štafet v LillehammeruFoto: ČTK/AP

Reprezentační trenér Miroslav Petrásek udělal změnu - v prvním a posledním testu před olympiádou v Soči nasadil na první úsek netypicky Aleše Razýma a tradiční "rozjížděč" Martin Jakš jel tentokrát poslední.

Důležitý krok k umístění v elitní desítce udělal na druhém úseku Lukáš Bauer, jenž přebíral jako jedenáctý, ale dotáhl se do hlavní skupiny a Jiřímu Magálovi předával v kontaktu s lídry jako pátý.

Magál vyslal do posledního 7,5 km dlouhého úseku na sedmé příčce Jakše, který na tomto místě dovezl české kvarteto do cíle.

Pro vítězství si překvapivě dojelo Rusko, jehož finišman Maxim Vylegžanin za sebou díky nástupu několik stovek metrů před cílem nechal tři norské štafety. Na druhém místě spurtoval Finn Haagen Krogh, třetí byl favorizovaný Petter Northug.

Jakš dojel 49,7 sekundy za vítězem, v redukovaném pořadí tak patřila české štafetě pátá příčka.

Ženy ztratily více než pět minut

Úvodní štafetový závod olympijské sezony vyhrály v Lillehammeru suverénně běžkyně na lyžích Norska.

Hvězdné norské kvarteto Heidi Wengová, Therese Johaugová, Kristin Steiraová, Marit Björgenová nedalo v hustém sněžení a hlubokém sněhu soupeřkám šanci. Mistryně světa a olympijské vítězky za sebou nechaly o 1,13,1 minuty Finsko, třetí byly Spojené státy americké.

Česká štafeta ve složení Karolína Grohová, Eva Vrabcová-Nývltová, Petra Nováková, Sandra Schützová uzavřela s odstupem 5:23 minuty výsledkové pole. Na předposlední Italky ztratily Češky 16 sekund.

SP v běhu na lyžích v Lillehammeru (Norsko):

Muži - štafeta 4x7,5 km:
1. Rusko (Japarov, Bessměrtnych, Legkov, Vylegžanin) 1:19:04,7, 2. Norsko II (Rönning, Jespersen, Röthe, Krogh) -1,6, 3. Norsko I (Golberg, Tönseth, Sundby, Northug) -1,8, 4. Norsko III -9,3, 5. Švédsko -21,0, 6. Francie -22,2, 7. ČR (Razým, Bauer, Magál, Jakš) -49,7.

Ženy - štafeta 4x5 km:
1. Norsko I (Wengová, Johaugová, Steiraová, Björgenová) 58:38,9, 2. Finsko (Saarinenová, Kyllönenová, Niskanenová, Lähteenmäkiová) -1:13,1, 3. USA (Randallová, Bjornsenová, Stephenová, Digginsová) -1:36,5, 4. Norsko II -1:47,3, 5. Rusko -1:53,9, 6. Švédsko -2:05,1, …18. ČR (Grohová, Vrabcová-Nývltová, Nováková, Schützová) -5:23,8.

8.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
Rada České televize volila ve druhém kole 26. dubna nového ředitele České televize. Na snímku Petr Dvořák.