Biatlon: Od vojenských hlídek k celosvětovému boomu

Praha /INFOGRAFIKA/ - Biatlonu postupně přibývají další disciplíny. Naposledy to byla v roce 2006 smíšená štafeta. V Soči 2014 bude součástí olympiády.

9.2.2013

První závod MS v biatlonu v Novém Městě na Moravě. Český tým v cíli závodu štafet.Foto: Deník/Libor Plíhal

Biatlon se coby sport zrodil už před 2. světovou válkou, tehdy však ještě pod názvem Závody vojenských hlídek. Ty byly jako ukázková disciplína dokonce i na programu olympijských her až do roku 1948.

Roku 1955 však byla sepsána pravidla „skutečného" biatlonu. Pod svá křídla si ho vzala Mezinárodní unie moderního pětiboje. O tři roky později se pak v rakouském Saalfeldenu konalo první mistrovství světa. Na startu bylo 25 sportovců ze sedmi zemí. Letos jich je 340 ze 45 zemí.

A disciplíny? Tehdy byla jediná: závod na 20 kilometrů. Během něj se čtyřikrát střílelo z „velkorážky", pokaždé ovšem z jiné vzdálenosti. Připočítávaly se penalizace jedna nebo dvě minuty. Závodili pouze muži!

Tato disciplína pronikla i do programu olympijských her ve Squaw Valley 1960. V 70. letech k ní přibyl závod štafet. A z velkorážky se postupně stala malorážka.

Teprve zkraje 80. let se biatlonisté dočkali třetí disciplíny, takzvaného sprintu na 10 kilometrů. S výjimkou štafety se jednalo o závody s intervalovými starty.

Opravdový boom biatlonu přišel teprve na konci 90. let s nástupem kontaktních disciplín. Nejprve to byl stíhací závod, do nějž biatlonisté vybíhali podle odstupů ve sprintu. Pak přišel závod s hromadným startem.

V roce 2006 přišla zatím poslední novinka: smíšené štafety. Pro Čechy je to od čtvrtka disciplína medailová.

Disciplíny biatlonu.

Autor: Markéta Kosová

9.2.2013 VSTUP DO DISKUSE

Předseda ODS Fiala: Zemanův projev ukázal na jeho sbližování s Babišem

Praha - Projev prezidenta Miloše Zemana ve Sněmovně při projednávání státního rozpočtu ukázal na jeho sbližování s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Novinářům to dnes řekl předseda opoziční ODS Petr Fiala s tím, že to nepokládá za šťastné pro Česko. Zeman podle Fialy svými závěry popřel některé teze, které sám v projevu přednesl.

Nazí brněnští veslaři nafotili kalendář. Třásli jsme se jak ratlíci, smáli se

Brno /FOTOGALERIE/ – Namísto pravidelného tréninku zapózovali před objektivy fotoaparátů. Veslaři z brněnského ČVK se svlékli při tvorbě týmového kalendáře s cílem rozšířit povědomí o tradičním jihomoravském klubu a zvýšit zájem o veslování.

Devatero originálních adventních trhů

S blížícími se Vánocemi zaplavují náměstí evropských měst stánky s rozmanitými vánočními dárky, dekoracemi i místními specialitami. Ne všechny adventní trhy ale nabízejí tu samou atmosféru. Vánoční atmosféra se dá zažít i za polárním kruhem, pod zemí či na vodě, zjistil hotelový vyhledávač trivago.cz.