Čechokanaďan Hudec senzačně zvítězil v Chamonix

Chamonix /AKTUALIZOVÁNO/ - Mistr světa ve sjezdu z roku 2007 si v sobotu vzpomenul na svá nejlepší léta a v dalším pokračování Světového poháru nechal za sebou i největší hvězdy.

4.2.2012

Jan Hudec na kopci.Foto: ČTK

Kanaďan s českými kořeny Jan Hudec vyhrál dnešní sjezd ve francouzském Chamonix a z vítězství ve Světovém poháru se radoval poprvé od roku 2007. Letošní lídr sjezdařského pořadí Švýcar Didier Cuche byl sedmý.

Hudec v únoru 2007 překvapivě získal v Aare titul mistra světa a v následující sezoně triumfoval ve sjezdu Světového poháru na domácí trati v Lake Louise. Pak se ale rodák ze Šumperka potýkal se zdravotními problémy a vypadl z elitní společnosti. V Chamonix na sebe už v pátek upozornil šestým místem, což byl jeho nejlepší výsledek za poslední čtyři roky.

V sobotu předvedl ještě lepší jízdu a druhého Rakušana Romeda Baumanna porazil o více než půl sekundy. Kanadský triumf umocnili třetím místem Erik Guay a Benjamin Thomsen, jenž s číslem 50 dojel pátý. Páteční vítěz Rakušan Klaus Kröll skončil šestý o tři setiny před Cuchem, který ve své poslední závodní sezoně vede pořadí sjezdařů právě před Kröllem.

Hudec si pochvaloval, že měl skvěle připravené lyže. "Už v pátek jsem tady byl hodně rychlý, ale v poslední zatáčce jsem měl problémy a při minimálních rozdílech z toho bylo až šesté místo. Dnes všechno vyšlo perfektně. Také jsem měl lepší číslo než v prvním závodě," řekl vítěz.

Trať nezvládl dvojnásobný olympijský šampion z Turína Benjamin Raich z Rakouska a po pádu byl převezen do nemocnice se zraněnou rukou. Jediný český zástupce Kryštof Krýzl obsadil 56. místo z 64 závodníků na startu.

Závod SP v sjezdovém lyžování v Chamonix (Francie)

Muži - sjezd: 1. Hudec (Kan.) 2:03,25, 2. Baumann (Rak.) -0,53, 3. Guay (Kan.) -0,63, 4. Feuz (Švýc.) -0,75, 5. Thomsen (Kan.) -1,03, 6. Kröll (Rak.) -1,08, 7. Cuche (Švýc.) -1,11, 8. Miller (USA) -1,19, 9. Clarey (Fr.) -1,24, 10. Šporn (Slovin.) -1,28,…56. Krýzl (ČR) -6,19.

Průběžné pořadí sjezdu (po 8 z 11 závodů): 1. Cuche 473, 2. Kröll 437, 3. Feuz 368, 4. Miller 333, 5. Baumann 318, 6. Guay 310.

Průběžné pořadí SP (po 26 ze 43 závodů): 1. Kostelič (Chorv.) 905, 2. Hirscher (Rak.) 825, 3. Feuz 733, 4. Cuche 639, 5. Svindal (Nor.) 581, 6. Ligety (USA) 578,…66. Krýzl 65, 110. Trejbal (ČR) 15.

4.2.2012

Vojenský historický ústav má nově opravenou stíhačku MiG-15

Praha - Vojenský historický ústav (VHÚ) bude moct vystavit nově opravený stíhací bombardér MiG-15. V uplynulých pěti měsících ho zrekonstruovali pracovníci Vojenského technického ústavu (VTÚ). Představitelé VTÚ, VHÚ a ministerstva obrany ve čtvrtek opravený stroj na vojenské základně ve Kbelích představili novinářům.

Rakušan: Hnutí STAN je připraveno soudit se o mandát Drábové

Praha - Hnutí STAN je podle středočeského lídra Víta Rakušana připraveno soudit se o mandát krajské zastupitelky Dany Drábové, pokud by ho někdo napadl. Drábová je totiž předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), ačkoli podle ministerstva vnitra mohou být zastupiteli jen řadoví státní zaměstnanci. STAN tvrdí, že souběh funkcí je podle zákona možný. I kdyby hnutí u soudu neuspělo, výsledkem bude alespoň precedentní rozhodnutí, které vyjasní současný stav, řekl dnes Rakušan novinářům.

Hasiči přejeli hocha, chvátali k požáru. Policie: Nešťastná náhoda

Krucemburk – Havlíčkobrodští kriminalisté uzavřeli vyšetřování nehody z letošního června, při níž hasiči na závodech dračích lodí v Krucemburku na Havlíčkobrodsku přejeli desetiletého chlapce.