Ruský krasobruslař Jevgenij Pljuščenko si po čtyřleté závodní pauze dojel pro šestý evropský titul v kariéře.

Ve čtvrtečních volných jízdách potvrdil vedoucí postavení po krátkém programu a v celkovém součtu porazil o bezmála sedmnáct bodů dalšího navrátilce Stéphana Lambiela ze Švýcarska. Za obhájcem titulu Brianem Joubertem skončil na čtvrtém místě český reprezentant Michal Březina. Ten jasně předčil svého zkušenějšího krajana Tomáše Vernera, jemuž patřila desátá příčka.

„Jsem spokojený, takový je život a nijak mi to nevadí. Je to třetí mistrovství Evropy a čtvrté místo,“ řekl Březina Českému rozhlasu.

O možnou bronzovou medaili jej připravila dvě menší zaváhání. „Celkově jsem měl pocit z volné jízdy docela dobrý. Byla tam ale docela velká chyba na konci programu u dvojitého axela, kterého normálně nekazím. Letos se mi to stalo teprve podruhé. Doufám, že to není nic, co by mě mělo na dalších závodech trápit. Možná mě ale připravil o medaili,“ uvedl Březina.

Březina měl obavy z hluku v hale

Březina byl čtvrtý po životním krátkém programu a pozici udržel. Do volné jízdy sice ještě nezařazuje čtverný skok, ale zvládl dva trojité axely a bez větších problémů si poradil i s ostatními skoky. Jen na závěr zařadil v kombinaci axel jen s jednou otáčkou. Zaostal o bod a půl za osobním maximem, zařadil se na průběžnou třetí příčku a čekal, jak si povede Lambiel.

Možnost, že by při zaváhání Lambiela obsadil třetí místo, jej prý moc nevzrušovala. Dobře si ale uvědomoval, čeho dosáhl. „Věřím, že to bude mít i váhu na olympiádě. Čtvrté místo z Evropy by mohlo znamenat kolem osmého místa na mistrovství světa, což je stejné jako na olympiádě. A v to jsem ani nedoufal,“ uvedl Březina.

Devatenáctiletý krasobruslař se vyrovnal i s faktem, že na led nastoupil po Pljuščenkovi. „Měl jsem šťastnou ruku na los, rád jezdím vzadu. Jediné, z čeho jsem měl strach, bylo, že jedu po Pljuščenkovi a nevydržím ten hluk v hale. Podařilo se mi ale vypnout,“ pousmál se Březina.

Pljuščenko se na evropský led vrátil jako král. Volnou jízdu zahájil excelentní kombinací čtverného a trojitého toeloopu. S lehkostí, jaká ho zdobila při olympijském triumfu v Turíně, předváděl i další trojité skoky s jednou drobnou výjimkou, kdy ubral jednu otáčku u lutzu. Sice více než o tři body zaostal za svým osobním rekordem, ale nikdo z jeho dnešních soupeřů známku 164,09 bodu v kariéře nezískal.

Lambiel uzavíral finálový večer a útočil z pátého místa. Nepokusil se o trojitý axel, s nímž měl už před roční závodní pauzou problémy, ale nahradil to dvěma čtvernými toeloopy a tradičně excelentními piruetami. Sice upadl při jedné z krokových pasáží, ale díky vysokému hodnocení za bruslařské dovednosti a předvedení jízdy se známkou 160,79 se na jedenáct setin přiblížil osobnímu rekordu.

Vyneslo ho to až na druhou příčku před Jouberta, který po krátkém programu útočil na Pljuščenka. Nezvládl však úplně čistě úvodní čtverný toeloop a možná pod vlivem tohoto nezdaru se nepokusil o plánovaný čtverný salchow; místo něj zařadil jen dvojitý. V letošní evropské konkurenci za svými rivaly zaostal v technice i provedení a musel se spokojit s bronzovou pozicí.

Verner věří, že na Vancouver bude lépe připraven

Další propad na evropské scéně zažil šampion z roku 2008 Verner, který do volné jízdy na hudbu z filmu Kmotr vstoupil odvážně. Zařadil čtverný toeloop, a i když při něm upadl, vzápětí se pokusil o druhý. Ten dopadl výrazně lépe, český krasobruslař se při něm jen lehce dotkl druhou nohou ledu.

Přišel tím však o plánovanou kombinaci a další mu z programu zmizela, když místo druhého trojitého axela zařadil jen jednoduchý skok. Podobný výpadek ho postihl i u rittbergera, takže ani neudržel osmou příčku po krátkém programu. Konečnou desátou příčkou se na evropské scéně vrátil do míst, kde se pohyboval na počátku kariéry. Desátý skončil v letech 2004 a 2006.

Verner měl v závěru roku zdravotní problémy, které se na jeho výkonu projevily. „Potřeboval bych ještě pár dní trénovat, ale nebylo kdy. Myslím si ale, že mi start na Evropě pomohl dostat se na závodní led. Trénovat mohu pořád, ale závodní led byl k mání jen tady,“ uvedl Verner, který věří, že za měsíc na olympiádě ve Vancouveru bude připraven lépe. „Ostatní kluci jsou v nejlepší formě, já jsem ve stavu, v jakém jsem. Už se těším na další závod, až je proženu a ukážu jim záda,“ řekl odhodlaně.

Domninová a Šabalin vládnou tanečním párům

Ruští krasobruslaři Oksana Domninová a Maxim Šabalin si upevnili vedení v soutěži tanečních párů na mistrovství Evropy.

Na šampionátu v Tallinnu sice ve čtvrtečním originálním tanci o devatenáct setin bodu nestačili na Italy Federiku Faiellaovou a Massima Scaliho, kteří se posunuli na druhé místo, díky náskoku z povinného tance mají ale Rusové před volným tancem k dobru více než pět bodů.

Čeští reprezentanti Kamila Hájková a David Vincour zůstali i po druhé části soutěže osmnáctí a sen o postupu do pátečního finále se jim rozplynul.

Domninová se Šabalinem zaostali o více než tři body za svým osobním maximem z loňského vítězného mistrovství světa, ale především díky známce za programové komponenty si udrželi bezpečný náskok. Ten je nyní dokonce o něco vyšší, než jaký měli po povinném tanci před krajany a obhájci evropského titulu Janou Chochlovovou a Sergejem Novickým.

Ti v originálním tanci zaostali o více než sedm bodů za svým osobním maximem a klesli na třetí příčku. O medaili navíc budou muset ještě tvrdě bojovat s Francouzi Nathalií Pechalatovou a Fabianem Bourzatem, kteří jejich náskok snížili na pouhé dvě setiny bodu.

Hájková s Vincourem, kteří budou reprezentovat Českou republiku na únorové olympiádě ve Vancouveru, získali za vystoupení v rytmu českých národních tanců 45,33 bodu a v této části soutěže obsadili sedmnácté místo. „Dnes jsme velmi spokojení s jízdou. Myslím, že jsme do toho dali všechno,“ zhodnotil Vincour výkon páru v rozhovoru pro Český rozhlas.

S partnerkou se vrátili ke stejnému hudebnímu doprovodu, který použili už před dvěma lety, ale prvky obměnili. „Udělali jsme hrozně moc úprav. Tím, že jsme změnili trenéry, tak jsme změnili i celý originální tanec,“ řekl krasobruslař.

Celkově si však čeští reprezentanti nepolepšili a vzhledem k tomu, že do volných tanců postupuje jen šestnáct místo dřívějších čtyřiadvaceti párů, odehrají se páteční boje bez nich. Na šestnácté Brity Penny Coomesovou a Nicholase Bucklanda ztratili 4,4 bodu.

Mistrovství Evropy v krasobruslení v Tallinnu:

Muži – konečné pořadí: 1. Pljuščenko (Rus.) 255,39, 2. Lambiel (Švýc.) 238,54, 3. Joubert (Fr.) 236,45, 4. Březina (ČR) 224,74, 5. Contesti (It.) 221,33, 6. Ponsero (Fr.) 219,52, …10. Verner (ČR) 203,16.

Taneční páry – po originálním tanci:
1. Domninová, Šabalin (Rus.) 104,27, 2. Faiellaová, Scali (It.) 99,15, 3. Chochlovová, Novickij (Rus.) 96,46, 4. Pechalatová, Bourzat (Fr.) 96,44, 5. Kerrová, Kerr (Brit.) 93,81, 6. Zaretská, Zaretskij (Izr.) 90,55, …18. Hájková, Vincour (ČR) 71,21.