Janda si na úvod dolétl pro jedenácté místo

Kuusamo – Úvodní závod Světového poháru ve skocích na lyžích nejlépe vyšel Ammannovi ze Švýcarska.

29.11.2008

Úvodní závod SP skokanů na lyžích vyhrál Švýcar Simon Ammann (uprostřed). Druhý skončil Rakušan Wolfgang Loitzl (vpravo) a třetí místo obsadil jeho krajan Gregor Schlierenzauer. Foto: REUTERS/Lehtikuva/Matti Bjorkman

Českému reprezentantovi ve skocích na lyžích Jakubovi Jandovi se vydařil vstup do nové sezony. V úvodním závodu ve finském Kuusamu nejprve postoupil i se svým krajanem Romanech Koudelkou do druhého kola, v něm poté obsadil konečné jedenácté místo. Koudelka skončil devatenáctý.

Janda se kvalifikoval do druhého kola skokem dlouhým 114,5 metrů a figuroval tak na čtrnáctém místě. Ve svém druhém pokusu však český reprezentant předvedl výkon o délce 123,5 metrů a zajistil si tak místo v elitní desítce.

Druhým pokusem si polepšil i Jandův kolega. Koudelka sice vstupoval do finálových skoků až z pětadvacáté příčky, ovšem 124 metry poskočil na konečné sedmnácté místo.

Janda tak úspěšně navázal na závěr letní sezony, když vyhrál závod Kontinentálního poháru a ve finále Grand Prix v Liberci skončil při účasti téměř kompletní světové špičky páté místo.

Bývalému vítězi SP Jandovi tak pravděpodobně opravdu svědčí spolupráce se slovinským trenérem Vasjou Bajcem, který českého lyžaře dovedl právě před dvěma lety k triumfu ve SP.

Prvního vítěze v nové sezoně mohou oslavovat ve Švýcarsku. Sobotní závod se totiž nejlépe vydařil Simonovi Ammannovi. Švýcarský skokan dokázal porazit rakouský trojblok Wolfganga Loitze, třetího Gregora Schlierenzauera a Thomase Morgensterna. Nejdelším skokem se pochlubil Nor Anders Badal, kterému však výkon 137 metrů stačil až na páté místo.

Jednokolovou soutěž družstev vyhráli v sobotu domácí reprezentanti Finska před Rakušany a Německem. Čeští skokané v soutěži družstev nestartovali.

1. Ammann (Švýc.) 260,5 b. (131,0+126,5 m), 2. Loitzl 256,1 (124,5+130,0), 3. Schlierenzauer 255,1 (121,0+133,5), 4. Morgenstern (všichni Rak.) 248,3 (125,0+126,0), 5. Bardal (Nor.) 244,5 (113,0+137,0), 6. Koch (Rak.) 241,8 (120,0+128,5),... 11. Janda 223,9 (114,5+123,5), 19. Koudelka (oba ČR) 210,6 (110,5+124).

Soutěž družstev: 1. Finsko (Larinto, Keituri, Olli, Hautamäki) 540,1, 2. Rakousko (Loitzl, Koch, Schlierenzauer, Morgenstern) 534,3, 3. Německo (Schoft, Uhrmann, Schmitt, Neumayer) 497,2, 4. Rusko 484,2, 5. Norsko 466,8, 6. Slovinsko 453,5

Po Manchesteru se zábava v Praze neruší. Bude se ale víc hlídat

Policistů se v metropoli objevuje víc než obvykle – a mohou mít i samopaly. Pražská policie tak reaguje na smrtící explozi po koncertu v britském Manchesteru. Podobně jako po dřívějších teroristických útocích ve městech západní Evropy mají být policisté v ulicích viditelnější – a také ozbrojenější.

Pohledem Stanislava Šulce: Složitější svět

Týdeník Economist přinesl statistiku teroristických útoků na území západní Evropy a Spojených států amerických. Připomíná, že ačkoli máme dojem permanentního ohrožení, a dokonce si myslíme, že teroristické útoky jsou na denním pořádku, v perspektivě posledních padesáti let je realita trochu jiná.

Vrah z Manchesteru je Salman Abedí, britský občan libyjského původu

/VIDEA, FOTOGALERIE, INFOGRAFIKA/ Celkem 22 mrtvých a minimálně 59 zraněných, vesměs mladých lidí. Taková je bilance exploze v koncertní hale v Manchesteru. Odpálil se zde sebevražedný útočník, policie vyšetřuje teroristický čin. Totožnost je známa, jde o 22letého Salmana Abedího, britského občana z Manchesteru, jehož rodiče přišli z Libye. K činu se přihlásil Islámský stát. Zatčeni byli tři podezřelí, pachatel měl patrně komplice. Zveřejněna byla zatím jména tří obětí, nemocnice přijaly 12 vážně zraněných dětských pacientů. V zemi byl vyhlášen kritický stav ohrožení terorismem.

Policejní razie u Mercedesu. Vyšetřovatelé pátrali po falšování emisí

Další automobilka se dočkala prohledávání kanceláří kvůli emisním problémům. Tentokrát zavítala německá kriminálka do kanceláří celosvětového vedení automobilky Daimler, která vlastní značku Mercedes. 23 prokurátorů a 230 policistů prohledalo jedenáct kancelářských prostor v několika spolkových zemích.