Janda si na úvod dolétl pro jedenácté místo

Kuusamo – Úvodní závod Světového poháru ve skocích na lyžích nejlépe vyšel Ammannovi ze Švýcarska.

29.11.2008

Úvodní závod SP skokanů na lyžích vyhrál Švýcar Simon Ammann (uprostřed). Druhý skončil Rakušan Wolfgang Loitzl (vpravo) a třetí místo obsadil jeho krajan Gregor Schlierenzauer. Foto: REUTERS/Lehtikuva/Matti Bjorkman

Českému reprezentantovi ve skocích na lyžích Jakubovi Jandovi se vydařil vstup do nové sezony. V úvodním závodu ve finském Kuusamu nejprve postoupil i se svým krajanem Romanech Koudelkou do druhého kola, v něm poté obsadil konečné jedenácté místo. Koudelka skončil devatenáctý.

Janda se kvalifikoval do druhého kola skokem dlouhým 114,5 metrů a figuroval tak na čtrnáctém místě. Ve svém druhém pokusu však český reprezentant předvedl výkon o délce 123,5 metrů a zajistil si tak místo v elitní desítce.

Druhým pokusem si polepšil i Jandův kolega. Koudelka sice vstupoval do finálových skoků až z pětadvacáté příčky, ovšem 124 metry poskočil na konečné sedmnácté místo.

Janda tak úspěšně navázal na závěr letní sezony, když vyhrál závod Kontinentálního poháru a ve finále Grand Prix v Liberci skončil při účasti téměř kompletní světové špičky páté místo.

Bývalému vítězi SP Jandovi tak pravděpodobně opravdu svědčí spolupráce se slovinským trenérem Vasjou Bajcem, který českého lyžaře dovedl právě před dvěma lety k triumfu ve SP.

Prvního vítěze v nové sezoně mohou oslavovat ve Švýcarsku. Sobotní závod se totiž nejlépe vydařil Simonovi Ammannovi. Švýcarský skokan dokázal porazit rakouský trojblok Wolfganga Loitze, třetího Gregora Schlierenzauera a Thomase Morgensterna. Nejdelším skokem se pochlubil Nor Anders Badal, kterému však výkon 137 metrů stačil až na páté místo.

Jednokolovou soutěž družstev vyhráli v sobotu domácí reprezentanti Finska před Rakušany a Německem. Čeští skokané v soutěži družstev nestartovali.

1. Ammann (Švýc.) 260,5 b. (131,0+126,5 m), 2. Loitzl 256,1 (124,5+130,0), 3. Schlierenzauer 255,1 (121,0+133,5), 4. Morgenstern (všichni Rak.) 248,3 (125,0+126,0), 5. Bardal (Nor.) 244,5 (113,0+137,0), 6. Koch (Rak.) 241,8 (120,0+128,5),... 11. Janda 223,9 (114,5+123,5), 19. Koudelka (oba ČR) 210,6 (110,5+124).

Soutěž družstev: 1. Finsko (Larinto, Keituri, Olli, Hautamäki) 540,1, 2. Rakousko (Loitzl, Koch, Schlierenzauer, Morgenstern) 534,3, 3. Německo (Schoft, Uhrmann, Schmitt, Neumayer) 497,2, 4. Rusko 484,2, 5. Norsko 466,8, 6. Slovinsko 453,5

(kra)

29.11.2008 VSTUP DO DISKUSE

Olomoucký podnikatel Mario Wiedermann nabízel finanční propojení čínské společnosti TIENS s fotbalovou Sigmou
2 8

Sigma odmítla čtvrt miliardy z Číny, tvrdí podnikatel a kritizuje vedení

1

Mobilní operátor O2 má výpadek, nejdou hovory

Macrona Paříž miluje. Dala mu o 29,2 procenta víc než Le Penové

Počty, které nelze nepřehlédnout. I když slibuje nesplnitelné, i když opisoval svůj volební program od Hollanda, v prvním kole letošních prezidentských voleb vyhrál centrista Emmanuel Macron nad extrémní pravičáckou Marine Le Penovou.