Jizerská padesátka láká, i když chybí sníh. Času je dost, věří organizátoři

Praha - Jizerská padesátka se blíží a organizátoři už mají několik krizových scénářů pro případ, že by na tratích 49. ročníku závodu nebyl sníh. V historii byl závod zrušen čtyřikrát, naposledy v roce 2014. Vyprodáno je 80 procent startovních čísel z celkové kapacity, jež čítá 7000 lyžařů ve všech závodech.

9.12.2015

Jizerská padesátka 2015.Foto: ČTK/Radek Petrášek

Do hlavního klání mohou pořadatelé pustit maximálně 4800 lyžařů. Závod na 50 kilometrů klasickou technikou, který je součástí světového seriálu Ski Classics, je v plánu v neděli 10. ledna.

Loni byla trať kvůli nepříznivým podmínkám zkrácena o několik kilometrů. "Všichni věříme tomu, že sníh napadne. Ještě zbývá měsíc, času je dost," řekl David Douša z organizačního výboru na tiskové konferenci. V roce 2013 napadl sníh jen několik dní před závodem. "A pak ten ročník byl jeden z nejhezčích," uvedl Douša. "Krizových scénářů je mnoho a všechny závisí na tom, jaká bude aktuální sněhová situace."

Seriál dálkových běhů Ski Classics začal o víkendu v Livignu, kde organizátoři kvůli nedostatku sněhu připravili šestikilometrový okruh z umělého sněhu a závod zkrátili na 24 kilometrů. "My náš závod také uděláme, chceme dát lidem šanci. A budeme se snažit, aby ta varianta byla maximálně lyžařská," slíbil Douša. Možností je opětovné zkrácení trati či vytvoření okruhu.

Na další start se chystá Stanislav Řezáč, který závod vyhrál v letech 1999 až 2001 a pak znovu v roce 2012. "Hodně se to za tu dobu změnilo. Hlavně prestiží, norské týmy začaly jezdit a nabralo to na obrátkách. Jezdí sem hodně lidí, Jizerské hory mají své kouzlo," uvedl dvaačtyřicetiletý lyžař, který byl na stupních vítězů celkem dvanáctkrát. Loni skončil sedmý.

Do hlavního závodu se přihlásil také horolezec Radek Jaroš, držitel Koruny Himálaje, kterému po omrzlinách na nohách chybí několik prstů. "Pro mě je to výzva. Klasicky jsem nejel několik let, už před omrzlinami jsem preferoval bruslení," prohlásil. "Kvůli prstům jsem se toho bál, teď do toho ale chci jít. Snad nasněží, abych se mohl připravit a nejel to z fleku," uvedl Jaroš.

Závod se koná na počest českých horolezců, které v roce 1970 na expedici v Peru zavalila lavina pod Huascaránem.

9.12.2015 VSTUP DO DISKUSE

Chystá se bič na soukromé lékaře

Donald Trump
22

Trump vzkazuje: Jsme spojenci

AUTOMIX.CZ

Nejhezčí moderní Škoda ohromila před 15 lety svět. Do výroby se přesto nedostala

Před 15 lety se české automobilce Škoda podařilo dokonale ohromit svět. Na březnovém autosalonu v Ženevě totiž tehdy představila koncept Tudor, velké kupé, které mnozí považují za nejpohlednější auto, jaké v moderní éře značky vzniklo. Ani úspěch studie ale nestačil k zahájení sériové výroby.

Otec biatlonistky Koukalové by byl rád, aby dcera po olympiádě neskončila

Otec biatlonistky Gabriely Koukalové měl radost, že dcera získala na mistrovství světa v Hochfilzenu tři medaile, ale dodal, že její závody už tolik neprožívá. Karel Soukal by byl rád, kdyby Koukalová po olympiádě v Pchjongčchagu neskončila, ale rozhodnutí nechá na ní.

Janeček: EET funguje, krácení tržeb je menší

Nejenom obchodníci, ale i berní úředníci finalizují přípravy před druhou vlnou EET. Jak říká v rozhovoru pro Deník šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček, úředníci zohlední dobrou vůli podnikatele.

Praha 5, 6 a 8 se ještě letos chystají rozšířit parkovací zóny

Radnice Prahy 5, 6 a 8 se ještě letos chystají rozšířit parkovací zóny. V neděli to řekli starosta a mluvčí radnic. Důvodem jsou problémy s parkováním na hranicích současných zón. Kdy přesně by mohly být zóny rozšířeny, zatím ale není jasné. Parkovací zóny byly zavedeny v těchto částech loni a platí na vybraných částech.