Koudelka zářil v Lillehammeru a tvrdí: Medaile přijde. Překvapil i Janda

Lillehammer - Zdálo se, že by mohl vystoupat na stupně vítězů. Jenže nakonec zůstal těsně pod nimi: Roman Koudelka obsadil v nedělním závodě na středním můstku v Lillehammeru čtvrté místo. Z triumfu se radoval Nor Kenneth Gangnes, který se po sobotním druhém místě dočkal prvního vítězství v kariéře.

6.12.2015 AKTUALIZOVÁNO 6.12.2015

Skokany už v Lillehammeru počasí netrápilo. Roman Koudelka toho využil a skončil čtvrtýFoto: ČTK/AP

Stejně jako v sobotu, kdy se kvůli silnému větru povedlo odskákat jen jedno kolo, se závodilo na středním můstku.

Koudelka vyhrál kvalifikaci a dobrou formu potvrdil i v závodu. Po prvním kole byl výkonem 96 metrů šestý a mohl doufat ve zlepšení. Díky příznivým podmínkám mu to sedlo a předvedl let za sto metrů (102,5). Pochopitelně se dostal do vedení, jenže v křesle pro nejlepšího dlouho nevydržel.

Od stupňů vítězů ho dělily necelé tři body. Na páté místo odsunul o šest desetin bodu sobotního vítěze Němce Severina Freunda, který se udržel o bod v čele Světového poháru před Gangnesem.

"Jsem strašně rád, že se mi podařilo dvakrát skončit v desítce," napsal na facebooku Koudelka, který byl v sobotu osmý. "V obou dnech to bylo na to skončit na stupních, ale chce to pokoru. Já osobně věřím, že ještě přijde šance o stupně zabojovat," uvedl.

Překvapil i Jakub Janda, jenž skončil devátý. Českému veteránovi patřila devátá příčka už po prvním kole, v němž skočil 97 metrů. Ve druhém skoku sedmatřicetiletý český reprezentant metr přidal a pozici udržel. V první desítce skončil někdejší vítěz Světového poháru poprvé od loňského března.

Bodoval také pětadvacátý Lukáš Hlava. Jan Matura vypadl už v kvalifikaci.

Šestadvacetiletý Gangnes v sobotu poprvé pronikl na stupně vítězů a dnes vystoupil na ten nejvyšší. Životní úspěch vybojoval před Slovincem Peterem Prevcem a krajanem Johannem Andrem Forfangem.

SP ve skocích na lyžích v Lillehammeru (Norsko):

1. Gangnes (Nor.) 278,2 b. (98+99 m), 2. P. Prevc (Slovin.) 276,4 (96,5+100,5), 3. Forfang (Nor.) 272,5 (96,5+99,5), 4. Koudelka (ČR) 269,7 (96+102,5), 5. Freund 269,1 (94+99,5), 6. Freitag 263,2 (95+95,5), 7. Wellinger (všichni Něm.) 261,2 (95+96), 8. Hayböck (Rak.) 260,7 (96+97,5), 9. Janda (ČR) 260,6 (97+98), 10. Wank (Něm.) 258,1 (94+101) a Hula (Pol.) 258,1 (95+98,5), …25. Hlava (ČR) 240,2 (94+92).

Průběžné pořadí SP (po 3 z 29 závodů): 1. Freund 205, 2. Gangnes 204, 3. P. Prevc 184, 4. Tande (Nor.) 160, 5. Forfang 111, 6. Kraft (Rak.) 108, …8. Koudelka 90, 14. Janda 55, 34. Hlava 6, 38. Matura (ČR) 5.

Autor: Redakce, ČTK

6.12.2015 VSTUP DO DISKUSE

Švýcaři otevírají nejdelší tunel světa

Historický moment. V neděli 11. prosince 2016 se pro pravidelný provoz otevře Gotthardský železniční tunel. V jeho případě se podařilo něco neskutečného – stavitelé dodrželi rozpočet schválený už na počátku 90. let.

Babiš: Daňové změny podle ČSSD vyženou z Česka úspěšné firmy a lidi

Praha - Daňové změny, o kterých uvažuje ČSSD, by z Česka vyhnaly úspěšné lidi a firmy. Uvedl to ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Sociální demokraté chtějí voliče zaujmout především progresivní daní. Z dnešního jednání širšího vedení ČSSD zní také myšlenka, že ANO a sociální demokracie budou hlavními a jedinými uchazeči o vítězství v příštích volbách do Sněmovny. "Nechápu, proč mě a mé hnutí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) pořád kritizuje," uvedl Babiš.