Kowalczyková má druhé liberecké zlato

Liberec– Derniéru běžkyň na MS rozhodla taktika.

28.2.2009

Mistryní světa v běhu na 30 km volnou technikou se na MS v Liberci stala Justina Kowalczyková.Foto: GetPhoto/Martin Malý

Mistryní světa v běhu na 30 km volnou technikou se na MS v Liberci stala Justina Kowalczyková.

Polka si pro druhé zlato ze šampionátu doběhla po výborném taktickém výkonu, když v cíli měla na pronásledovatelky náskok devět vteřin.

"Jsem unavená, ale strašně šťastná. Liberec je moje silná stránka, bylo tu hodně polských fanoušků a ti mi pomohli," řekla Kowalczyková.

Stříbro vybojovala Jevgenie Medvěděvová z Ruska a bronz Ukrajinka Valentina Ševčenková.

Přibližně po třetině závodu se vykrystalizovala dvanáctičlenná skupina, která časem zmenšila na devět závodnic. Ty se více či méně držely pohromadě.

Rozhodnutí o nové šampionce padlo na posledním kopci před cílem, kde Kowalczyková soupeřkám suverénně nastoupila.

V závodě byla poprvé na MS v závodě jednou technickou použita novinka, kdy se na 11,25 km a 18,75 km mohly závodnice vyměnit lyže. Využila toho většina běžkyň s výjimkou celého týmu Itálie.

Češkám se příliš nedařilo. Helená Erbenová obsadila 39. místo se ztrátou 6:57,5 min. a Klára Moravcová byla v cíli na 48. příčce (-9:29,6). Ivana Janečková nakonec na start kvůli svalovému zranění nenastoupila.

Ženy, běh na 30 km volně: 1. Kowalczyková (Pol.) 1:16:10,6 hod., 2. Medvěděvová (Rus.) –8,8, 3. Ševčenková (Ukr.) –9,3, 4. Johaugová –9,9, 5. Steiraová (obě Nor.) –11,3, 6. Roponenová –12,2, 7. Saarinenová (obě Fin.) –16,5, 8. Follisová –31,1, 9. Longaová (obě It.) –46,9, 10. Muranenová (Fin.) –1:13,5, 11. Laurentová-Phillippotová (Fr.) –1:39,1, 12. Kristoffer­senová (Nor.) –1:41,8, 13. Zavjalovová (Rus.) –1:58,4, 14. Hugueová (Fr.) –2:23,5, 15. Confortolaová (It.) –2:27,5,… 39. Erbenová –6:57,5, 46. Moravcová (obě ČR) –10:02,1.

Severokorejci: Jsme připraveni potopit americké lodě

Pchjongjang se dnes nechal slyšet, že je připraven potopit americkou loď, která demonstruje svoji vojenskou sílu u korejských břehů. K americké letadlové lodi u břehů Severní Korey se včera připojily dvě japonské, kvůli cvičení v západním Pacifiku. Japonsko má v Asii druhou největší ozbrojenou flotilu, hned po Číně.

Nelegální tunningový sraz: policie musela zasahovat

Kvílení pneumatik, řev trápených motorů a hlasitá muzika. V Mladé Boleslavi, na parkovišti marketů Obi a Albert v ulici Na Radouči, si dali nenahlášený sraz příznivci tunningu, aby se navzájem pochlubili svými vyšperkovanými vozy.

Jablonec selhal, od Příbrami dostal čtyři góly. Opět jí pomáhá zachránit ligu

Jablonec nad Nisou – Nejhorší tým fotbalové ligy si vyšlápl na Jablonec. Příbram nasázela na Střelnici čtyři góly, zvítězila 4:2 a po 25. kole opustila poslední příčku.

Akce Kulak, pak samota, vypráví pamětnice

Ze třiaosmdesátihektarového statku v Mistříně na Hodonínsku se museli přestěhovat za jeden den. V roce 1951 jim ho totiž vzali komunisté při akci Kulak. Při ní zabavovali majetek všem velkým statkářům, aby vytvořili státní hospodářství. „Bylo nás devět. Vojáci nás převezli na samotu u Jestřabice na Kroměřížsku, která měla jen jednu místnost," vzpomíná šestaosmdesátiletá Eliška Kolečkářová na dobu, kdy jí bylo osmnáct let. Jejího otce letos hodonínský okresní soud rehabilitoval a očistil jeho jméno.