Skvělé, Bauer triumfoval téměř po čtyřech letech v závodu SP

Kuusamo - Český běžec na lyžích Lukáš Bauer ukázal, že má v olympijské sezoně výbornou formu, a na trati 10 kilometrů klasickou technikou vyhrál úvodní distanční závod Světového poháru. V Kuusamu si Bauer připsal vítězství skoro po čtyřech letech, naposledy triumfoval 16. ledna v Otepää na patnáctikilometrové trati rovněž klasicky.

30.11.2013 AKTUALIZOVÁNO 30.11.2013

Nadšený Lukáš Bauer po vítězství v závodu Světového poháru v Kuusamu.Foto: ČTK/AP/Markku Ulander

Bauer označil vítězství v Kuusamu za super výsledek a velké povzbuzení na startu olympijské sezony. "Jsem v euforii. Je to tak. Převládá nadšení," uvedl v rozhovoru. "Musím se přiznat, že před čtyřmi lety jsem to vítězství bral tak nějak automaticky. Nakonec to trvalo dlouho, než jsem to zopakoval. O to víc jsem si to ale užívám, protože to není vůbec jednoduché" prohlásil Bauer, který si připsal dvanácté vítězství ve Světovém poháru v kariéře.

Druhý v cíli intervalového závodu byl Nor Eldar Rönning, který na Bauera ztratil 2,4 sekundy. Třetí místo obsadil se ztrátou 5,7 sekundy na vítěze Rus Dmitrij Japarov.

"Podmínky na trati nebyly jednoduché. Stopa byla vymydlená, hrbolatá a člověk se musel soustředit na techniku. Byl to těžký závod a rozdíly byly minimální, jak to na deset kilometrů většinou bývá. Dnes jsem byl já ten šťastnější, který Eldara (Rönninga) porazil o dvě vteřiny a kousek," uvedl Bauer.

Dvojnásobný olympijský medailista z Vancouveru se od začátku držel v popředí a po třech kilometrech byl druhý. V polovině závodu měl na nejrychlejšího Japarova ztrátu dvanáct sekund, kterou v dalším průběhu stahoval a 1,9 kilometru před cílem se dostal o sekundu do vedení. Před cílem odrazil i finiš Rönninga, který byl v závěru jasně nejrychlejší.

Mozaika se poskládala

Medailové umístění vybojoval šestatřicetiletý český lyžař naposledy loni v lednu v Otepää, kde doběhl druhý. Že v SP naposledy triumfoval rovněž v Estonsku před téměř čtyřmi lety, si už ani nepamatoval. "Ty pocity se vám strašně rychle vybaví a musím se přiznat, že už mi to strašně chybělo. Letos se ale ideálně podařila příprava, všechno do sebe zapadlo, mozaika se poskládala. Ale hlavní bylo, že jsem zůstal zdravý," poznamenal Bauer.

Nikdo další z českých reprezentantů nebodoval. Aleši Razýmovi na 31. pozici k tomu chybělo 1,6 sekundy. Jiří Magál byl 70., Ondřej Horyna 86. a Dušan Kožíšek 106. Martin Jakš kvůli bolestivě otlačené patě do závodu nenastoupil, nezávodil ani Jiří Horčička.

Bauer se v průběžném hodnocení miniseriálu v Kuusamu s označením Ruka triple dostal na čtvrté místo a v neděli ve stíhacím závodu na 15 km volnou technikou bude útočit na celkový triumf. Na první místo má ztrátu 12,5 sekundy. "Doufám, že i v bruslení dokážu, že jsem v dobré formě. Budu se prát o co nejlepší výsledek," uvedl Bauer.

Vrabcová-Nývltová má první body

Poloviční závod žen vyhrála obhájkyně celkového prvenství v SP Justyna Kowalczyková z Polska a navázala na páteční triumf ve sprintu. O tři sekundy pomalejší byla její velká rivalka Marit Björgenová, na stupních vítězů je doplnila další Norka Therese Johaugová.

Pro první dva body v sezoně si doběhla Eva Vrabcová-Nývltová, jež obsadila 29. místo se ztrátou minuty a čtyř sekund na vítězku. Karolína Grohová byla 72., Petra Nováková ještě o třináct míst za ní.

Závody SP v běhu na lyžích v Kuusamu (Finsko):

Muži - 10 km klasicky: 1. Bauer (ČR) 24:43,6, 2. Rönning (Nor.) -2,4, 3. Japarov (Rus.) -5,7, 4. Golberg -7,4, 5. Sundby (oba Nor.) -12,6, 6. Bessměrtnych (Rus.) -21,4, 7. Jespersen (Nor.) -24,4, 8. Vylegžanin (Rus.) -25,8, 9. Tscharnke (Něm.) -26,0, 10. Legkov (Rus.) -29,5, …31. Razým -51,5, 70. Magál -1:26,9, 86. Horyna -1:43,9, 106. Kožíšek (všichni ČR) -2:42,7.

Průběžné pořadí seriálu Ruka Triple (po 2 ze 3 závodů): 1. Rönning 27:26,7, 2. Japarov -0,3, 3. Golberg -2,0, 4. Bauer -12,5, … 28. Razým -54,2, 85. Magál -1:47,1, 88. Horyna -1:51,7, 106. Kožíšek -2:52,5.

Průběžné pořadí SP (po 2 z 28 závodů): 1. Rönning 61, 2. Japarov 59, 3. Brandsdal¨57, 4. Hattestad (oba Nor.) 51, 5. Bauer 50, 6. Poltoranin (Kaz.) 49.

Ženy - 5 km klasicky: 1. Kowalczyková (Pol.) 13:33,7, 2. Björgenová -3,0, 3. Johaugová (obě Nor.) -14,6, 4. Čekalevová (Rus.) -18,4, 5. Kallaová (Švéd.) -18,7, 6. Lähteenmäkiová (Fin.) -26,3, 7. Bjornsenová (USA) -29,0, 8. Jacobsenová -33,9, 9. Wengová (obě Nor.) -39,3, 10. Išidaová (Jap.) -42,2, …29. Vrabcová-Nývltová -1:04,0, 72. Grohová -1:36,1, 85. Nováková (všechny ČR) -1:48,7.

Průběžné pořadí seriálu Ruka Triple (po 2 ze 3 závodů): 1. Kowalczyková 16:14,0, 2. Björgenová -25,7, 3. Johaugová -44,9, …33. Vrabcová-Nývltová -1:45,5, 60. Grohová -2:11,6, 80. Nováková -2:32,2.

Průběžné pořadí SP (po 2 z 28 závodů): 1. Kowalczyková 100 b., 2. Björgenová 66, 3. Randallová (USA) 62, 4. Herrmannová (Něm.) 61, 5. Johaugová 54, 6. Östbergová (Nor.) 54, …38. Vrabcová-Nývltová 2.