Matura skončil na velkém můstku na MS pátý, vyhrál Stoch

Val di Fiemme – Jan Matura obsadil díky skvělému druhému kolu páté místo na velkém můstku na mistrovství světa ve Val di Fiemme a dosáhl nejlepšího českého výsledku v Itálii. Novým šampionem je Polák Kamil Stoch.

28.2.2013

Jan Matura na MS ve Val di Fiemme.Foto: ČTK/Radek Petrášek

Stříbro bral Slovinec Peter Prevc a jen o šest desetin bodu za ním byl bronzový Nor Anders Jacobsen.Matura ve druhém kole předvedl třetí nejdelší skok dne a do elitní pětice poskočil z 12. příčky. Od medaile ho však dělilo necelých osm bodů. Jeho umístění je nicméně nejlepším českým výsledkem skokanů na MS od roku 2005, kdy získal Jakub Janda v Oberstdorfu stříbro na malém a bronz na velkém můstku.

„Úspěch to je veliký. Přál jsem si být do desítky a medaile byla takový sen. Druhý skok byl pěkný a výsledek je takový, jaký jsem si představoval," řekl Matura České televizi.

Janda dnes jako jediný z Čechů do druhého kola nepostoupil. Lukáš Hlava obsadil nakonec 24. místo, Roman Koudelka skončil třicátý.

Třiatřicetiletý Matura nejprve předvedl 127,5 metru a po doskoku máchl zaťatou pěstí do vzduchu. Dostal 133,3 bodu, což mu po 1. kole stačilo na 12. místo. Od Jacobsena a případné bronzové medaile ho v polovině závodu dělilo 5,1 bodu.

Ve druhém kole využil lepších podmínek, trefil odraz, doletěl na 132 metrů a ujal se průběžného vedení. Dále než Matura pak skočili jen o půl metru Švýcar Simon Ammann a Rakušan Wolfgang Loitzl.

Matura se posouval ve výsledkové listině vzhůru a užíval si pozici lídra. O vedení ho připravil až Loitzl a ze stupňů vítězů letošní českou jedničku sesadilo medailové trio, které dopadlo na hranici 130 metrů či za ni.

Páté místo je Maturovým nejlepším individuálním výsledkem na MS. Dvojnásobný vítěz závodů SP v této sezoně ze Sappora byl na středním můstku v Predazzu dvanáctý. Předtím byl nejlépe dvacátý ze stejného můstku před deseti lety.

Koudelka byl po 1. kole za 120,5 metru šestadvacátý, ve druhém ale přidal jen metr a uzavřel finálovou třicítku. Hlava postoupil po úvodním skoku (121,5) z 29. místa, druhý pokus mu vyšel lépe, přidal tři metry a o pět míst si polepšil.

První kolo bylo zároveň posledním pro Jandu, který skákal ještě z nižšího nájezdu a po poryvu větru musel let korigovat a 104,5 metru stačilo je na 46. místo.

Skokanské boje o medaile uzavře sobotní soutěž družstev na velkém můstku.

Výsledky mistrovství světa v klasickém lyžování

Muži – velký můstek: 1. Stoch (Pol.) 295,8 b. (131,5+130 m), 2. Prevc (Slovin.) 289,7 (130,5+130,5), 3. Jacobsen (Nor.) 289,1 (129+131), 4. Loitzl (Rak.) 284,9 (128,5+132,5), 5. Matura (ČR) 281,4 (127,5+132), 6. Freitag (Něm.) 280,4 (129+128,5), 7. Ammann (Švýc.) 279,8 (127,5+132,5), 8. Schlierenzauer (Rak.) 279,2 (125+128,5), 9. Freund (Něm.) 277,4 (126,5+129,5), 10. Ito (Jap.) 276,9 (127,5+127), …24. Hlava 260,3 (121,5+126,5), 30. Koudelka 250,5 (120,5+121,5), 46. Janda (všichni ČR) 95,0 (104,5).

28.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
Policie intenzivně pátrá po pohřešované Míše Patricii Muzikářové.
11 21

Pátrání po pohřešované Míše o víkendu nabírá na intenzitě. Tým se rozšířil

2 8

Domácích zabijaček prasat ubývá

Motoristům se má ulevit při registru aut na úřadech. Emise budou v systému

Teplicko Je to dobrá zpráva pro všechny majitele aut. Motoristé už by totiž v budoucnu nemuseli chodit vyřizovat změny v registru vozidel pouze na úřady podle svého bydliště. Registrovat vozidlo by mohli na všech úřadech obcí s rozšířenou působností. „Novelu zákona schválili poslanci a poslali ji do Senátu. Ještě ji bude muset podepsat prezident. Zhruba za čtvrt roku by mohla začít platit," říká Michal Cuc, předseda Profesní komory STK a vedoucí STK Ivesur v Dubí a v Litoměřicích.

Před rokem zemřel europoslanec KSČM Miloslav Ransdorf

Europoslanec KSČM Miloslav Ransdorf, který zemřel náhle před rokem, 22. ledna 2016, byl výrazným komunistickým politikem posledních 25 let. Nejprve zasedal ve Federálním shromáždění, poté byl poslancem Sněmovny a od roku 2004 vykonával mandát v Evropském parlamentu. Ransdorf byl znám svým intelektuálním rozhledem, který oceňovali i jeho političtí oponenti. Dožil se 62 let.

Udělal si fajn selfie. Ostatní mysleli, že je sebevrah

Ústí nad Labem – „Je tam sebevrah," ukazovali kolemjdoucí na oblouk Benešova mostu. Na místě svítily majáčky policie a hasičů, byla sobota asi osm hodin večer, provoz na mostě byl uzavřen policií a vypnuto trakční vedení trolejbusů.