(Ne)úspěch. Janda se na pódium v Engelbergu nedostal, byl pátý

Engelberg - Mohl vyhrát, mohl být konečně zase na pódiu. Ale (ne)uspěl. Skokan na lyžích Jakub Janda skončil pátý v závodu Světového poháru v Engelbergu, což je ovšem nejlepší český výsledek sezony.

21.12.2013 AKTUALIZOVÁNO 21.12.2013

Jakub JandaFoto: DENÍK/Martin Bergman

Někdejší vítěz Turné čtyř můstků a Světového poháru se do elitní desítky vešel poprvé od února 2010.

Premiérově vyhrál Polák Jan Ziobro, druhý byl jeho krajan Kamil Stoch.

Pětatřicetiletý Janda, jenž absolvuje poslední závodní sezonu, útočil v Engelbergu na stupně vítězů. V prvním kole skočil na můstku, na kterém před osmi lety triumfoval, 129,5 metru a byl třetí s odstupem 5,1 bodu za vedoucím Ziobrem.

Druhý skok nevyšel podle představ

Ve druhém kole Janda dopadl na ještě lepších 131,5 metru, jenže (výrazně) se zlepšili i soupeři, proto třetí místo neudržel. A byl ještě rád, že se udržel v elitní desítce.

"Já se moc radovat neumím a druhý skok mi nevyšel podle mých představ, ale být v desítce ve svěťáku je samozřejmě vynikající," řekl.

Možnost návratu na přední příčky naznačil Janda už v létě. V Grand Prix se v Nižném Tagilu v Rusku prosadil na třetí místo a poté na Uralu závod letní série vyhrál.

"Uvidíme, jak to půjde dál. Teď jeden závod vyšel, a když takhle půjde celá sezona, tak to bude skvělý. Ale teď je předčasné o tom mluvit," doplnil pětatřicetiletý skokan.

Před cestou do Engelberu měl přitom zdravotní potíže. V Titisee-Neustadtu skákal před týdnem nejspíše s horečkou a na tréninku v Oberstdorfu zvládl jen jeden skok, jinak ležel v posteli.

Ostatní čeští skokani nepostoupili

"Museli mě i zabalit. Ale tady v Engelbergu mi to od prvního skoku jakžtakž vycházelo," pochvaloval si.

A další české naděje? Opět mizérie. Ve druhém kole v Engelbergu se totiž Janda představil jako jediný z šestice reprezentantů.

Antonín Hájek obsadil 33. místo, 37. byl Jan Matura, hned za ním skončil Martin Cikl, Lukáš Hlava figuroval na 43. místě a Borek Sedlák byl 44.