První liberecký titul vyhrála suverénní Finka

Liberec /FOTOGALERIE/ – Boje osvětové medaile začaly vLiberci běžkyně na lyžích.

19.2.2009

Finka Aino Kaisa Saarinenová má první zlatou.Foto: REUTERS/Le­onhard Foeger

Aino Kaisa Saarinenová z Finska je první mistryní světa z Liberce, když suverénně vyhrála běh na 10 km klasicky.

Druhá v jediném distančním závodě lyžařek na tomto šampionátu skončila Marianna Longaová z Itálie a třetí Justyna Kowalczyková z Polska.

Nejlepší česká závodnice, Kamila Rajdlová, obsadila 25. místo. Ostatní závodnice nepřekročily svůj stín a jejich jména se objevují až v páté a šesté desítce výsledkové listiny.

„Bereme to jako neúspěch,“ přiznal po závodě v rozhovoru ČT český kouč Vladimír Šlofar.

Byť se neběželo kontaktně, Saarinenová obrazně řečeno vyhrála stylem start – cíl. Na všech mezičasech byla nejlepší, v cíli vyhrála o 4,2 vteřiny.

Za Finskou se odehrál tvrdý souboj mezi Longaovou a Kowalczykovou, které se přetahovaly o každou vteřinu. V závěru měla více sil Italka, na polskou závodnici přišla v posledním kilometru drobná krize.

"Jsem víc než šťastná. Začala jsem s lyžování proto, abych vítězila a celý závod jsem se cítila perfektně," uvedl v cíli nadšená Saarinenová.

Kamila Rajdlová jela stabilně, průběžně se držela kolem 25. místa. „Odvedla jsem maximum, ale byla bych spokojenější být v první dvacítce,“ řekla.

Eva Nývltová byla ještě po 3,15 km 33., ale pak se rázem propadla až za 50. místo.

Dalším závodem, který běžkyně v Liberci čeká, je sobotní stíhačka na 7,5 km klasicky a 7,5 km volně.

Výsledky - ženy 10 km klasicky: 1. Saarinenová (Fin.) 28,12,8 min., 2. Longaová (It.) –4,2, 3. Kowalczyková (Pol.) –11,5, 4. Kuitunenová (Fin.) –17,1, 5. Ševčenková (Ukr.) –29,0, 6. Steiraová (Nor.) –46,3, 7. Muaranenová (Fin.) –1:04,7, 8. Išidaová (Jap.) –1:07,1, 9. Rennerová (Kan.) –1:16,2, 10. Johaugová (Nor.) –1:20,9, 11. Ročevová (Rus.) –1:26,5, 12. Olssonová (Švéd.) –1:29,6, 13. Malahová (Kaz.) –1:32,3, 14. Anderssonová (Švéd.) –1:33,5, 15. Majdičová (Slovin.) –1:36,6,… 25. Rajdlová –2:07,7, 43. Janečková –3:12,9, 45. Skalníková –3:18,7, 56. Nývltová (všechny ČR) –4:10,4.

Autor: Radek Vičík