Poprvé v sezoně bodovali do Světového poháru dva čeští skokani, Lukáš Hlava a Roman Koudelka obsadili 27. respektive 29. místo.

Se skokany si dnes pohrával vítr, který často měnil směr i sílu. O podmínkách vypovídala také skutečnost, že skákat se začalo z nájezdového okna 21 a na poslední pokus se Jacobsen rozjel z okna číslo 16 do velkého protivětru.

Oba Češi měli jedny z nejhorších podmínek dne. Původně byli o jednu příčku horší, ale po diskvalifikaci Rakušana Andrease Koflera z osmého místa kvůli neregulérní kombinéze si polepšili. Vítěze Turné z roku 2010 potkala diskvalifikaci kvůli výstroji, u které se měnila před sezonou pravidla, už podruhé.
Rakušané přišli vedle Koflera i o další naději na celkový triumf, neboť Thomas Morgenstern kvůlil nepříznivému větru neprošel do druhého kola.

Rakouské favority zastínil Jacobsen, jenž se probojoval na stupně vítězů poprvé od návratu ke skokům, který ohlásil téměř přesně před rokem.
Šampion Turné z roku 2007 loni původně ukončil kariéru kvůli ztrátě motivace. V Oberstdorfu si připsal sedmý triumf v závodě Světového poháru a navázal na předloňské prvenství v německém středisku.

"Je to jako pohádka. Před dvěma týdny jsem se na lyžích sotva držel," radoval se sedmadvacetiletý Nor, jehož nejlepším výsledkem v letošní sezoně dosud bylo čtvrté místo z úvodních dvou závodů v Lillehammeru. Před Turné se mu nedařilo, v Engelbergu jen paběrkoval.

Koudelka závod zahajoval, ale spokojen nebyl. Pátý muž loňského Turné skočil pouze 116 metrů, přesto postoupil, neboť jeho soupeř Fin Lauri Asikainen předvedl ještě horší výkon.

I druhé kolo Koudelka začínal a opět si kvůli poryvům větru na svůj pokus musel dlouho počkat. Výkon z prvního kola přesně zopakoval a polepšil si jen díky diskvalifikaci Koflera. Přesto získal první letošní body do Světového poháru.

"Nadšený nejsem. Tréninky byly dobré, dneska skoky také nebyly nejhorší, ale ten špatný vítr. To je bída," řekl Koudelka Radiožurnálu. "Nejsem v optimální formě, a když do toho přijde ještě tak špatný vítr, tak to není příjemné," uvedl. Za cíl měl bodovat, což se mu povedlo. "Ale je to škoda. Věřil jsem si, chtělo to trochu štěstí a hned by to bylo jiné," doplnil.

Podobně na tom byl Hlava, který s větrem do zad v prvním pokusu předvedl 117,5 metru a do druhého kola prošel jen díky výpadku soupeře Vladimira Zografského z Bulharska. V druhém pokusu byl o dost lepší než Koudelka, dopadl do vzdálenosti 122,5 metru, ale posunul se jen o jednu pozici.

Připisoval si vysoké body za nevýhodný vítr do zad. "Je to velká smůla," řekl Hlava. Mínil, že když se změnily kombinézy, které jsou užší, měly by se upravit i bodové kompenzace za vítr. "Ale postoupili jsme do druhého kola konečně dva, tak snad to bude v dalším závodu ještě lepší," řekl před startem v Ga-Pa.

Češi měli smůlu nejen na počasí. Také Hlava byl v prvním kole odvolán z lavičky, stejně jako Jan Matura. Ten předvedl z reprezentačního tria nejlepší výkon, v prvním kole měl dokonce o osm bodů více než Koudelka, ale do druhého nepostoupil, protože ho porazil Nor Anders Fannemel.
Druhý závod Turné se uskuteční na Nový rok v Garmisch-Partenkirchenu.

Závod SP ve skocích na lyžích v Oberstdorfu, první díl Turné čtyř můstků:

1. Jacobsen (Nor.) 308,6 b. (138+139 m), 2. Schlierenzauer (Rak.) 297,0 (134,5+138,5), 3. Freund (Něm.) 290,8 (138,5+135,5), 4. Vasiljev (Rus.) 282,6 (137,5+138,5), 5. Hilde (Nor.) 281,3 (135,5+138,5), 6. Ammann (Švýc.) 280,3 (133,5+139), 7. Fettner (Rak.) 278,7 (136,5+131), 8. Neumayer (Něm.) 274,6 (136,5+134,5), 9. Velta (Nor.) 272,8 (132,5+134,5), 10. Wellinger (Něm.) 272,4 (131+127), …27. Hlava 247,2 (117,5+122,5), 29. Koudelka 228,2 (116+116), 37. Matura (všichni ČR) 123,0 (126).

Průběžné pořadí SP (po 8 z 28 závodů): 1. Schlierenzauer 528, 2. Freund 490, 3. Kofler (Rak.) 397, 4. Wellinger 316, 5. Bardal (Nor.) 310, 6. Jacobsen 246, …27. Hlava 66, 55. Koudelka 2.