Bauer odstartoval olympijskou sezonu devátým místem

Kuusamo /AKTUALIZOVÁNO/ – V závodě Světového poháru žen v běhu na lyžích na 10 km klasicky bodovala i Kamila Rajdlová.

29.11.2009

Aiko-Kaisa Saarinenová (uprostřed) ovládla závod na 10 km klasicky v Kuusamu před druhou Irinou Chazovovou (vlevo) a třetí Vibeke Skofterudovou.Foto: REUTERS/Bob Strong

Nejlepší český běžec na lyžích Lukáš Bauer má za sebou první letošní závod ve Světovém poháru. A vydařený.

Bauer vstoupil do letošní sezony devátým místem v závodě na 15 km klasicky, který hostilo finské Kuusamo.

Vítěz Světového poháru z roku 2008 Bauer tak uspěl ve svém prvním ostrém testu v olympijské sezoně, když musel úvodní podnik sezony v norském Beitostölenu vynechat, jelikož se chtěl po nemoci věnovat stále ještě přípravě.

Bauer na finském sněhu vynechal i sobotní sprint, v neděli na startu závodu na 15 km klasicky už ale nechyběl a v cíli pak ztratil na vítěze Nora Pettera Northuga 24 vteřin.

Druhý skončil Rus Maxim Vylegžanin a třetí jeho krajan Alexander Legkov.

Ostatním českým reprezentantům už se tolik nedařilo. Martin Jakš skončil na 45. místě, Jiří Magál obsadil 65. pozici a Milan Šperl s Martinem Koukalem obsadili 67. a 70. příčku.

Rajdlová obsadila v závodě na 10 km 23. místo

V závodě Světového poháru v běhu na lyžích na 10 kilometrů klasicky ve finském Kuusamu potěšila domácí fanoušky Aino-Kaisa Saarinenová, která si v neděli doběhla pro zasloužené vítězství.

Čtyřnásobná mistryně světa ovládla stejně jako loni úvodní klasiku, když doběhla do cíle se třináctisekundovým náskokem před druhou Irinou Chazovovou z Ruska. Třetí poté skončila Norka Vibeke Skofterudová.

Z českých reprezentantek bodovala pouze Kamila Rajdlová, která se v klasice uvedla 23. místem. Na vítěznou Saarinenovou ztratila v cíli minutu a sedm vteřin.

Dalším českým lyžařkám se na finském sněhu příliš nedařilo. Ivana Janečková skončila čtyřicátá, Eva Skalníková s Klárou Moravcovou se musely spokojit s 57. a 58. pozicí.

Muži - 15 km klasicky: 1. Northug (Nor.) 35:22,2, 2. Vylegžanin -1,2, 3. Legkov (oba Rus.) -7,9, 4. Freeman (USA) -10,1, 5. Sundby (Nor.) -10,5, 6. Novikov (Rus.) -12,6, 7. Teichmann (Něm.) -15,6, 8. Svartedal (Nor.) -16,9, 9. Bauer (ČR) -24,0, 10. Djupvik (Nor.) -25,2, …45. Jakš -1:19,3, 65. Magál -1:46,6, 67. Šperl -1:49,2, 70. Koukal (všichni ČR) -1:51,0.

Průběžné pořadí SP (po 3 z 32 závodů):
1. Northug 150 b., 2. Hattestad, Hafsaas (oba Nor.) oba 100, 4. Legkov 96, 5. Vittoz (Fr.), Vylegžanin a Pettersen (Nor.) všichni 80, …24. Bauer 29.

Ženy - 10 km klasicky:
1. Saarinenová (Fin.) 25:58,0, 2. Chazovová (Rus.) -13,1, 3. Skofterudová (Nor.) -14,7, 4. Longaová (It.) -23,0, 5. Korostelevová (Rus.) -25,2, 6. Majdičová (Slovin.) -26,4, 7. Kowalczyková (Pol.) -27,2, 8. Ročevová (Rus.) -30,0, 9. Kallaová (Švéd.) -31,1, 10. Böhlerová (Něm.) -32,4, …23. Rajdlová -1:07,6, 40. Janečková -1:55,8, 57. Skalníková -2:47,7, 58. Moravcová (všechny ČR) -2:52,4.

Průběžné pořadí SP (po 3 z 32 závodů): 1. Saarinenová 179 b., 2. Kowalczyková 158, 3. Majdičová 132, 4. Kallaová 109, 5. Chazovová 106, 6. Skofterudová 105, ...44. Rajdlová 8.

(kra)

29.11.2009 VSTUP DO DISKUSE

Čeští vědci přišli na to, proč někteří lidé marodí častěji

Brno – Proč jsou někteří lidé náchylnější k infekcím a alergiím? Na tuto otázku možná našli odpověď vědci z Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

Pes vběhl na cizí pozemek, majitel mu ustřelil přirození. Teď jej soudí

Klatovsko – Nelehký úkol stojí před klatovským okresním soudem. Musí rozhodnout, zda je Zdeněk Skalický (53 let) nebezpečný pistolník, který ustřelil samonabíjecí pistolí psu přirození jen proto, že vběhl na jeho pozemek, nebo šlo jen o nešťastnou náhodu, když se chovatel snažil bránit své ovce před útočícím predátorem.

Hra s ohněm skončila. Rakousko to zvládlo

Berlín – Němečtí komentátoři vesměs pozitivně hodnotí výsledek rakouských voleb, kdy v nedělních volbách vyhrál kandidát Zelených Alexander Van der Bellen nad Norbertem Hoferem ze Svobodné strany Rakouska (FPÖ).