Na umělém sněhu na pražském Výstavišti, kde se v pondělí uskutečnil sprint Tour de Ski, se nedařilo domácím reprezentantům.

Jediným českým zástupcem, který se probojoval do vyřazovacích bojů, byl Aleš Razým. Ten zaběhl v kvalifikaci šestý nejlepší čas, když na nejrychlejšího Kanaďana Devona Kershawa ztratil 1,75 sekundy.

Razým poté vypadl v prvním kole vyřazovacích bojů, když skončil v rozjížďce třetí za lídrem seriálu Švýcarem Dariem Colognou a Italem Cristianem Zorzim a nepostoupil ani časem. V konečném pořadí mu tak patřilo třinácté místo.

„Zajel jsem si nejlepší výsledek v kvalifikaci. Není to zklamání, spíš to mrzí. Jel jsem za Francouzem, což byla chyba. Myslel jsem si, že pojede lépe,“ krčil rameny nejúspěšnější Čech v pondělním sprintu.

Vítězem sprinterského souboje v Praze se stal norský lyžař Tor Arne Hetland, který tak prokázal, že i nadále patří mezi sprintérskou špičku. O vítězství se však musel poprat, když na cílové rovince porazil jen těsně Rusa Vasilije Ročeva. Pro třetí místo si doběhl Francouz Gaillard.

Obhájci prvenství v seriálu Lukáši Bauerovi nesedla příliš rovinatá trať a obsadil v běhu na 1,2 kilometrů až 48. místo. K postupu do vyřazovacích bojů mu scházelo přes tři a půl sekundy.

„Podal jsem svůj lepší sprinterský výkon, ale nestačilo to. Je to prostě sprint. Nic příjemného jsem od toho nečekal a podle toho to dopadlo," pokrčil rameny loňský vítěz Tour. „Ztráta přes devět vteřin na prvního není velká, z tohoto pohledu je to dobrý, ale samozřejmě nadšený z výsledku nejsem. Čekal jsem, že tam udělají alespoň velblouda“ okomentoval závod bez umělého kopce.

A před domácími fanoušky nezazářili ani další čeští zástupci. Milan Šperl skončil pětapadesátý, jeho krajan Jiří Magál až jednašedesátý.

Sprint ovládla Italka Follisová, Češky neuspěly

A ani v závodě žen nedopadly české barvy lépe. I když Kamile Rajdlové scházelo k postupu pouhých 12 setin. Eva Nývltová skončila na 34. místě, Eliška Hájková na 46. a Eva Skalníková ještě o dvě místa hůř.

„Nejsem žádná sprinterka, takže jsem od sebe moc nečekala. Raději bych běhala v lese, než ve městě, ale tady je to atraktivní,“ řekla Rajdlová

Pražský sprint volnou technikou zcela ovládla Italka Arianna Follisová, která byla nejrychlejší již v kvalifikaci. Na stupně vítězů ji doprovodila druhá Finka Aino-Kaisa Saarinenová a Slovinka Petra Majdičová.

Sprint volnou technikou na 1,2 km

Muži: 1. Hetland (Nor.) 2:33,0, 2. Ročev (Rus.) –0,2, 3. Gaillard (Fr.) –0,8, 4. Jauhojärvi (Fin.) –0,8, 5. Dahl –0,8, 6. Rönning (oba Nor.) –5,6, …13. Razým (ČR), 48. Bauer, 55. Šperl, 61. Magál (všichni ČR) nepostoupili z kvalifikace.

Ženy:
1. Follisová (It.) 2:50,6, 2. Saarinenová (Fin.) –0,6, 3. Majdičová (Slovin.) –1,3, 4. Muranenová (Fin.) –1,6, 5. Kristoffersenová (Nor.) –2,3, 6. Nystadová (Něm.) –16,0, … 31. Rajdlová, 34. Nývltová, 46. Hájková, 48. Skalníková (všechny ČR) nepostoupily z kvalifikace.

Průběžné pořadí Tour de Ski (po 3 ze 7 závodů), muži: 1. Cologna (Švýc.) 45:01,4, 2. Ročev -15,4, 3. Gaillard -18,1, 4. Jauhojärvi -20,1, 5. Northug (Nor.) -28,1, 6. Rönning -38,0, …22. Bauer -1:16,8, 31. Šperl -1:42,0, 40. Razým -2:11,5, 51. Magál -3:22,5.

Průběžné pořadí Tour de Ski (po 3 ze 7 závodů), ženy:
1. Follisová 32:23,9, 2. Saarinenová -8,0, 3. Björgenová (Nor.) -13,1, 4. Kowalczyková (Pol.) -32,2, 5. Majdičová -34,5, 6. Kuitunenová (Fin.) -40,0, ...29. Rajdlová -2:50,9, 42. Nývltová -3:56,7, 47. Hájková -4:38,8, 48. Skalníková -4:44,2.