Rychlobruslařka Novotná má evropský bronz

Lotyšsko - Česká rychlobruslařka Kateřina Novotná vybojovala na mistrovství Evropy na krátké dráze bronzovou medaili. Stupně vítězů si češka reprezentanka zajistila vpátečním závodu na 1500metrů. Nad síly Novotné byla jen první Arianna Fontanaová zItálie a stříbrná Ruska Nina Jevtějevová.

18.1.2008

Kateřina Novotná.Foto: DENÍK/František Stýblo

Přitom to vypadalo, že by si mohla Novotná domu odvést kov nejcennější. Třiadvacetiletá Češka kralovala své rozjížďce isemifinálové jízdě, ovšem ve finále ji opůl sekundy porazila Fontanová a o69tisícin sekundy dřív protnula cílovou čáru iruská rychlobruslařka Jevtějevová. Novotná si tak ze své nejsilnější disciplíny odveze „pouze“bronz.

Novotná se radovala zevropské medaile podruhé vkariéře. Česká rekordmanka získala 3.místo také vroce 2004na pěti stech metrech. Závod na 500metrů se vLotyšsku pojede vsobotu. Oden později je pak vplánu dvojnásobná trať. Právě vtěchto závodech se Novotná pokusí rozšířit svou medailovou sbírku a docílit co nejlepšího výsledku vcelkovém pořadí.

Pokud bude Novotná figurovat vprůběžném pořadí do osmého místa, zúčastní se izávěrečné jízdy šampionátu, superfinále na 3000metrů, které se pojede vneděli.

Výsledky:

1500m muži: 1.Silovs (Lot.) 2:16,377, 2.Kurginjan 2:16,471, 3.Zacharov (oba Rus.) 2:16,545.

1500ženy: 1.Fontanaová (It.) 2:28,559, 2.Jevtějevová (Rus.) 2:28,990, 3.Novotná (ČR) 2:29,059.

18.1.2008 VSTUP DO DISKUSE

Politici nechápou, co je věda, jak funguje, říká nositel Nobelovy ceny za fyziku

Brno - Vědci se musí místo výzkumu věnovat papírování, kritizoval nositel Nobelovy ceny za fyziku Claude Cohen-Tannou-dji. „Moje děti se věnují vědě také a tráví šedesát procent času sepisováním zpráv," řekl ve čtvrtek fyzik publiku na VUT v Brně.

Taneční soutěž StarDance vyhrál Piškula před Bankem a Plodkovou

Praha - Vítězem osmé řady taneční soutěže StarDance se stal herec Zdeněk Piškula, který tančil s Veronikou Lálovou. Ve finále dnes předstihl lyžaře Ondřeje Banka s Evou Krejčířovou. Třetí skončila v diváckém hlasování herečka Jana Plodková s Michalem Padevětem. Odborná porota v přímém přenosu České televize ohodnotila stejným počtem bodů dnešní výkony Piškuly a Plodkové, Bank v tomto pořadí zůstal třetí.

Na pohádky se o Vánocích dívá 83 procent Čechů

Praha - Na pohádky se během Vánoc dívá v televizi 83 procent Čechů. Třetina lidí kvůli návštěvám ale televizní program nestíhá. Vyplývá to z průzkumu agentury ipsos pro O2. Zážitek ze sledování pohádek až 95 procentům diváků kazí reklamní přestávky. Kolem 70 procent lidí by chtělo sledovat program v televizi bez reklam nejen o Vánocích.