Sáblíková byla druhá, o pouhých 39 setin vteřiny

Heerenveen - Českou rychlobruslařskou kometu v závodu na 3000 metrů porazila Němka Stephanie Beckertová.

13.11.2009

Martina Sáblíková v závodu na 3000 metrů.Foto: REUTERS/To­bias Schwarz

Však už to znáte. Rychlobruslařská hala v nizozemském Heerenveenu se zahalila do oranžové barvy. Na tribunách vesele vyhrávala kapela. A tam dole, na ploše, se odehrávalo další ledové klání Světového poháru.

U letošního druhého dílu nechyběla ani česká rychlobruslařka Martina Sáblíková, v pátek nastoupila až v poslední rozjížďce závodu na 3000 metrů po boku Japonky Hozumiové.

Jenže tentokrát nebyla spokojená. V cíli si jen neochotně plácla s trenérem Petrem Novákem do dlaní. Týden poté, co v Berlíně deklasovala zbytek světa rozdílem pěti vteřin, skončila druhá. Časem 4:05, 68 zaostala za vítěznou německou rychlobruslařkou Stephanií Beckertovou o 39 setin.

Zajela těsně nad čas, který ji kouč Novák předpověděl. Už před startem totiž tvrdil: „Připravená je na čas pod 4:05. Pod čtyři minuty určitě nepůjde. V Berlíně byl opravdu dobře udělaný led.“

Právě první závod Světového poháru v Berlíně byl pro Sáblíkovou stěžejní. „Heerenveen už není tak důležitý. Jdeme ho z plného tréninku,“ prozradil trenér. „Předevčírem jsme byli v posilovně, což by se normálně před závodem nemělo. Ale je to součást přípravy na olympiádu. Nemá smysl se za každou cenu honit za vynikajícím časem.“

Sáblíková si tak musí na své patnácté vítězství ve Světovém poháru ještě počkat. I když k němu nebyla daleko. Ještě kolo před cílem měla nejrychlejší mezičas. Přesto předvedla kvalitní výkon, navzdory mírnému nachlazení. „Mám trochu rýmu, ale jinak jsem zdravá,“ říkala.

V celkovém pořadí seriálu vede Češka o 10 bodů právě před Beckertovou a 50 bodů před další Němkou Anschützovou.

Heerenveen (Niz.), Světový pohár v rychlobruslení:

Muži - 500 m: 1. Nagašima (Jap.) 34,98, 2. Fredricks (USA) 35,00, 3. Mulder (Niz.) 35,07.
Průběžné pořadí SP (po 3 z 12 závodů): 1. I Kang-sok (Kor.) 240, 2. Nagašima 215, 3. Fredricks 196.

Ženy - 500 m: 1. Wolfová (Něm.) 37,92, 2. Wang Pej-sing (Čína) 38,19, 3. Gerritsenová (Niz.) 38,23.
Průběžné pořadí SP (po 3 z 12 závodů): 1. Wolfová 280, 2. Wang Pej-sing 260, 3. Gerritsenová 200.

3000 m: 1. Beckertová (Něm.) 4:05,29, 2. Sáblíková (ČR) 4:05,68, 3. Anschützová-Thomsová (Něm.) 4:05,73.
Průběžné pořadí SP (po 2 závodech): 1. Sáblíková 180, 2. Beckertová 170, 3. Anschützová-Thomsová 130.

Před 75 lety se začal hroutit Hitlerův sen. Němci zaútočili na Stalingrad

Zničehonic jsme uslyšeli děsivé burácení. Uviděla jsem nebe plné letadel. Bylo tečkované, jako by to byly puntíky na látce. Pak jsem spatřila výbuch. A tak to celé začalo. Vzduch byl plný kouře. Takto popsala pro stanici RT Evženie Siliverstová své vzpomínky na jeden z prvních náletů německých bombardérů na Stalingrad.

V pardubické Explosii vybuchl střelný prach, tři dělníci jsou zranění

Tři zaměstnanci utrpěli v pondělí před polednem zranění při výbuchu střelného prachu v pardubické Explosii.