Sáblíková v Moskvě nenašla přemožitelku na 3000 m

Moskva - Dvojnásobná olympijská vítězka rychlobruslařka Martina Sáblíková poprvé v sezoně vyhrála závod SP.

28.1.2011 1

Rychlobruslařka Martin Sáblíková.Foto: ČTK

Rychlobruslařka Martina Sáblíková poprvé v sezoně vyhrála závod Světového poháru a je zpátky ve hře o celkové prvenství. Dvojnásobná olympijská šampionka byla v Moskvě, kde se koná čtvrtý díl seriálu, nejrychlejší na trati 3000 metrů. Druhou Ireen Wüstovou z Nizozemska porazila o více než jednu sekundu.

Svěřenkyně trenéra Petra Nováka, která se na start postavila jako čerstvá mistryně Evropy ve víceboji, se představila v předposlední rozjížďce, ve které byla její soupeřkou Brittany Schusslerová z Kanady. Sáblíková se až do posledního mezičasu držela na druhém místě, v posledním kole ale Wüstovou o 1,38 sekundy předstihla a stanovila nový rekord oválu 4:04,03 minuty.

"Za ten čas a výsledek jsem strašně ráda a musím poděkovat trenérovi, který mě honil… To mi strašně pomohlo," řekla ČTK Sáblíková.

Po ní se na start postavily Němka Stephanie Beckertová a Jilleanne Rookardová z USA, první dvě ženy průběžného pořadí. Beckertová, která vynechala lednové ME, zvolila podobnou taktiku jako Sáblíková, ale za časy české soupeřky mírně zaostávala.

Hlavní soupeřka Sáblíkové upadla

V posledním kole pak navíc vítězka dvou ze tří odjetých závodů na dlouhých tratích upadla kvůli poškozené brusli a přišla o šanci na medailové umístění. Nakonec Beckertová do cíle se slzami v očích dokulhala, obsadila ale poslední, dvacáté místo v divizi A, za které získala jen pět bodů. "Nic mě nebolí, to jen pláču zlostí," řekla německá závodnice, jíž se 300 metrů před cílem uvolnil spojovací prvek mezi botou a nožem.

Z pohledu Němky nevydařený závod vrátil Sáblíkovou do hry o celkové prvenství v seriálu SP. Díky zisku sta bodů se česká reprezentantka posunula v průběžném pořadí na druhé místo, na Beckertovou ztrácí jen 15 bodů. O svých šancích na celkové vítězství ještě ale nechtěla moc hovořit. "Vždy je to otevřené, takže si raději počkáme, jak to dopadne. Ale v dalších pohárových závodech se samozřejmě budu snažit o dobré výsledky a pak uvidíme, nakolik to bude stačit," uvedla.

Erbanová skončila na 500 m patnáctá

Za vzestup v pořadí ale byla ráda, i když ji mrzelo, že se tak stalo i kvůli technické závadě, která postihla soupeřku. "Vzájemné souboje jsou dobré a věřím, že se budeme dál pošťuchovat," dodala.

Trenér Novák připustil, že před závodem své svěřenkyni říkal, že na celkové prvenství v SP těžko dosáhne bez onemocnění Beckertové, soupeřku však nakonec postihla závada, bez níž by nejspíše dojela v závodu na třetím místě. Ačkoliv led na stadionu Novák nepokládal za nejrychlejší, od počátku věřil, že je v silách Sáblíkové rekord zajet.

Svůj první start má v Moskvě za sebou i Karolína Erbanová, která byla v závodě na 500 metrů patnáctá. Vyhrála Němka Jenny Wolfová.

Světový pohár v rychlobruslení v Moskvě:

Muži:

500 m:
1. Pekka Koskela (Fin.) 35,15, 2. Gregg (Kan.) 35,23, 3. De Koning (Niz.) 35,24.
Průběžné pořadí SP: 1. Kato (Jap.) 615 b., 2. I Kang-sok (Korea) 590, 2. Nagašima (Jap.) 488.

1500 m: 1. Skobrev (Rus.) 1:45,49, 2. Morrison (Kan.) 1:46,25, 3. Tuitert (Niz.) 1:46,59, …v divizi B: 8. Sáblík (ČR) 1:52,07.
Průběžné pořadí SP (po 4 ze 6 závodů): 1. Kuipers (Niz.) 245, 2. Bökko (Nor.) 232, 3. Groothuis (Niz.) 222, …44. Sáblík 2.

Ženy:

500 m: 1. Wolfová (Něm.) 37,90, 2. Boerová (Niz.) 38,56, 3. Richardsonová (USA) 38,57, …15. Erbanová (ČR) 39,51.
Průběžné pořadí SP: 1. Wolfová 820, 2. I Sang-hwa (Korea) 650, 3. Boerová 490, …29. Erbanová 60.

3000 m: 1. Sáblíková (ČR) 4:04,03, 2. Wüstová (Niz.) 4:05,41, 3. Schusslerová (Kan.) 4:10,45.
Průběžné pořadí SP: 1. Beckertová (Něm.) 275, 2. Sáblíková 260, 3. Rookardová (USA) 236.

28.1.2011 VSTUP DO DISKUSE 1

Vojenský historický ústav má nově opravenou stíhačku MiG-15

Praha - Vojenský historický ústav (VHÚ) bude moct vystavit nově opravený stíhací bombardér MiG-15. V uplynulých pěti měsících ho zrekonstruovali pracovníci Vojenského technického ústavu (VTÚ). Představitelé VTÚ, VHÚ a ministerstva obrany ve čtvrtek opravený stroj na vojenské základně ve Kbelích představili novinářům.

Rakušan: Hnutí STAN je připraveno soudit se o mandát Drábové

Praha - Hnutí STAN je podle středočeského lídra Víta Rakušana připraveno soudit se o mandát krajské zastupitelky Dany Drábové, pokud by ho někdo napadl. Drábová je totiž předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), ačkoli podle ministerstva vnitra mohou být zastupiteli jen řadoví státní zaměstnanci. STAN tvrdí, že souběh funkcí je podle zákona možný. I kdyby hnutí u soudu neuspělo, výsledkem bude alespoň precedentní rozhodnutí, které vyjasní současný stav, řekl dnes Rakušan novinářům.

Hasiči přejeli hocha, chvátali k požáru. Policie: Nešťastná náhoda

Krucemburk – Havlíčkobrodští kriminalisté uzavřeli vyšetřování nehody z letošního června, při níž hasiči na závodech dračích lodí v Krucemburku na Havlíčkobrodsku přejeli desetiletého chlapce.