Dvořákovi ruské mrazy svědčí, po dramatickém finiši doběhl opět třetí

Čajkovskij - Sdruženář Miroslav Dvořák vybojoval na Světovém poháru v ruském Čajkovském stejně jako v sobotu třetí místo a potřetí v kariéře se dostal na stupně vítězů. Ve finiši český reprezentant prohrál souboj o druhou příčku s Němcem Björnem Kircheisenem o dvě desetiny sekundy.

5.1.2014 AKTUALIZOVÁNO 5.1.2014

Sdruženář Miroslav Dvořák.Foto: ČTK/AP/Pavel Golovkin

"Jsem moc spokojen, mám za sebou perfektní víkend. Vím, že tady nebyla kompletní špička, proto to bylo jednodušší, ale dvě třetí místa se počítají a je to určitě velké povzbuzení do dalšího průběhu sezony," řekl Dvořák.

Poprvé v kariéře vyhrál Rakušan Wilhelm Denifl, který vybíhal do závodu na 10 km s náskokem půl minuty. Skokanská část byla dnes kvůli počasí zrušena, započítávaly se výsledky provizorního pátečního kola. V ruském středisku chyběla početná část světové špičky, která dala přednost přípravě na olympijské hry v Soči.

Šestadvacetiletý Dvořák se dostal na stupně vítězů poprvé před rokem v Almaty, kde byl rovněž třetí. Dnes se na pódium propracoval z osmého místa na startu běhu, na kterém na prvního Denifla ztrácel 59 sekund a na bronz měl manko 25 sekund. Kircheisen vyjížděl do závodu z dvanácté pozice, oba s Dvořákem ztratili na vítěze 22 sekund.

"Běžecky jsem se tu necítil tak dobře jako třeba na úvod sezony v Kuusamu," řekl Dvořák. "Nemůžu se srovnat technicky, nejde mi to tak lehce. Cítím, že mi trochu chybí síla. Určitě na tom však před olympiádou zapracuji," prohlásil.

Na body z Čechů dosáhli ještě stejně jako v sobotu devětadvacátý Tomáš Portyk, který ztratil v cíli více než dvě minuty na vítěze. Tomáši Slavíkovi dnes naopak body na 32. pozici utekly. Aleš Vodseďálek obsadil 44. místo.

Další dva závody Světového poháru ve francouzském Chaux Neuve čeští sdruženáři vynechají, neboť chtějí trénovat skok. "Budeme hledat místo, kde to půjde. Musíme na můstku získat ještě větší sebedůvěru," řekl trenér Luděk Šablatura.

Závod SP v severské kombinaci v Čajkovském (Rusko):

1. Denifl (Rak.) 26:11,0, 2. Kircheisen (Něm.) -22,4, 3. Dvořák (ČR) -22,6, 4. Hug (Švýc.) -30,9, 5. Klapfer (Rak.) -40,4, 6. Fletcher (USA) -40,9, …29. Portyk -2:08,4, 32. Slavík -2:32,2, 44. Vodseďálek (všichni ČR) -4:00,1.

Průběžné pořadí SP (po 8 ze 17 závodů): 1. Frenzel (Něm.) 403, 2. A. Watabe (Jap.) 341, 3. Lamy Chappuis (Fr.) 312, 4. Kokslien 258, 5. Klemetsen (oba Nor.) 248, 6. Rydzek (Něm.) 238, …12. Dvořák 184, 38. Portyk 39, 70. Churavý (ČR) 5, 72. Slavík 3.

5.1.2014 VSTUP DO DISKUSE

Politici nechápou, co je věda, jak funguje, říká nositel Nobelovy ceny za fyziku

Brno - Vědci se musí místo výzkumu věnovat papírování, kritizoval nositel Nobelovy ceny za fyziku Claude Cohen-Tannou-dji. „Moje děti se věnují vědě také a tráví šedesát procent času sepisováním zpráv," řekl ve čtvrtek fyzik publiku na VUT v Brně.

Taneční soutěž StarDance vyhrál Piškula před Bankem a Plodkovou

Praha - Vítězem osmé řady taneční soutěže StarDance se stal herec Zdeněk Piškula, který tančil s Veronikou Lálovou. Ve finále dnes předstihl lyžaře Ondřeje Banka s Evou Krejčířovou. Třetí skončila v diváckém hlasování herečka Jana Plodková s Michalem Padevětem. Odborná porota v přímém přenosu České televize ohodnotila stejným počtem bodů dnešní výkony Piškuly a Plodkové, Bank v tomto pořadí zůstal třetí.