Skikrosař Kraus před SP v Harrachově vyhořel, v Soči nezvládl kvalifikaci

Soči - Skikrosaři Tomáši Krausovi se necelý týden před domácím Světovým pohárem v Harrachově nevydařil závod elitního seriálu v Soči. Český reprezentant obsadil na trati pro olympijské hry v roce 2014 v kvalifikaci 54. místo a nepostoupil do vyřazovacích bojů. Dvojnásobný mistr světa tak zaznamenal nejhorší umístění v kariéře.

19.2.2013

Tomáš Kraus.Foto: DENÍK/Petr Šimr

Osmatřicetiletý Kraus, jenž před dvěma týdny vyhrál závod SP v Grasgehrenu, ztratil v kvalifikaci na nejlepšího 2,71 sekundy. O jednu setinu ho porazil druhý český skikrosař Jakub Kopřiva.

Kvůli nepříznivému počasí byla kvalifikace přeložena z pondělí na dnešek před závodem a za Krausovým výpadkem byla podle všeho špatná volba lyží. "Dneska bylo hezky, trať krásná, ale minulé dny bylo všechno špatně včetně počasí. Kvalita sněhu a sněhové podmínky se měnily rychle, tak jsme zkusili jedny starší lyže s jiným typem skluznice, které jsme si nechávali na příští rok, ale tento risk vůbec nevyšel…" uvedl Kraus, jenž si i tak udržel průběžné třetí místo v SP.

Do vyřazovacích bojů naopak prošla Nikol Kučerová, jež obsadila třetí místo ve své osmifinálové rozjížďce a byla klasifikována na 19. pozici. Závod vyhrála Kanaďanka Kelsey Serwaová, mezi muži triumfoval vítěz kvalifikace Viktor Öhling Norberg ze Švédska.

Skikrosový program v Harrachově začne sobotní kvalifikací, o body do SP se pojede v neděli.

SP ve skikrosu v Soči (Rusko):

Muži: 1. Öhling Norberg (Švéd.), 2. Delbosco (Kan.), 3. Schauer (Něm.), 4. Fiva (Švýc.), …53. Kopřiva, 54. Kraus (oba ČR) nepostoupili z kvalifikace.
Průběžné pořadí SP (po 9 z 13 závodů): 1. Fiva 474 b., 2. Niederer (Švýc.) 429, 3. Kraus 322, …48. Kopřiva 15.

Ženy: 1. Serwaová, 2. Thompsonová (obě Kan.), 3. Smithová, 4. Serainová (obě Švýc.), …19. Kučerová (ČR).
Průběžné pořadí SP (po 9 z 13 závodů): 1. Smithová 476, 2. Davidová (Fr.) 416, 3. Serwaová 401, …34. Kučerová 35, 40. Chárová (ČR) 19.

19.2.2013 VSTUP DO DISKUSE

Veslařský svět v černém. V Mařaticích pohřbili nadějného veslaře Michala Plocka

Uherské Hradiště – S juniorským mistrem Evropy i mistrem světa dvaadvacetiletým Michalem Plockem se přišly v pondělí 5. prosince rozloučil na jeho poslední cestě zhruba dvě stovky známých, přátel a rodinných příslušníků do obřadní síně hřbitovu v Uherském Hradišti, Mařaticích. Talentovaný veslař a nástupce Ondřeje Synka byl 28. listopadu nalezen mrtvý v loděnici pražské Dukly, za níž vesloval.