Třetí medaile na MS! Moravec získal bronz: Být to brambora, jdu si hodit

Kontiolahti, Praha - Parádní výkon. Čeští biatlonisté mají z mistrovství světa už kompletní sbírku medailí. Ondřej Moravec navázal na trati v Kontiolahti ve vytrvalostním závodu na 20 kilometrů na čtvrteční stříbro Gabriely Soukalové a dojel si pro bronz.

12.3.2015 1 AKTUALIZOVÁNO 12.3.2015

Zasloužená radost. Biatlonista Ondřej Moravec vybojoval ve vytrvalostním závodu na MS bronz.Foto: ČTK/LEHTIKUVA/Markku Ulander

Na trati se rozhodovalo o bronzové medaili, ale on v klidu odešel do servisních buněk. „Dojezd jsem sledoval tam, nebylo to nějaké velké drama," smál se Moravec. „Nemá cenu se tím stresovat. Je lepší počkat, jak to dopadne."

V pátek si dojel pro svou první individuální medaili z mistroství světa. Závod ovládl díky nejrychlejšímu běhu Martin Fourcade z Francie, stejně jako bronzový Moravec na střelnici jednou chyboval. Druhý byl i přes čistou střelbu Nor Emil Hegle Svendsen.

Základem úspěchu ve vytrvalostním závodě je perfektní střelba, jenže Moravcovi pomohl k medaili také běh. Díky němu dokázal na nevděčné čtvrté místo odsunout Simona Fourcada, staršího bratra vítěze. V posledním kole na něj najel dvacet vteřin.

„Co jsem potkával lidi na trati, jezdil jsem podobně. Nebyl to špatný výkon. Musím poděkovat servisu, protože lyže byly zase perfektně připravené," řekl v rozhovoru pro Českou televizi. „Na té dvacítce ne že by ten čas nebyl nedůležitý, ale ta střelba opravdu hraje hlavní roli."

Medaile má pro něj velkou cenu

Třicetiletý Čech střílel výborně, minul jen na druhé položce v poslední ráně. „Byl to těsný kalibr na dvě hodiny, na tuhle stranu mi to normálně nelítá," popsal v cíli. „Moc velké soustředění někdy škodí. Člověk si to chce hlídat, ale někdy z přemíry snahy pramení chyby."

Moravec tak konečně prolomil bramborovou smůlu. Pro dvě čtvrtá místa si dojel na světovém šampionátu před dvěma lety v Novém Městě na Moravě. „Kdyby to byly brambory, asi bych si to šel hodit," řekl v nadsázce. „Byl bych asi trochu naštvaný. Na začátku posledního kola to tak přitom vypadalo."

Třetího místa z Kontiolahti si považuje, dosud nikdy neskončil ve vytrvalostním závodě na pódiu. „Proto má pro mě velkou cenu. Dvakrát jsem si odstřelil zlato, na olympiádě mi to nevyšlo vůbec," vypočítával. „Ukočírovat střelbu a zvládnout nervy je trochu těžší než v jiných závodech."

Šlesingra zradila střelba

Fantastický běh předvedl také Michal Šlesingr, na střelnici však třikrát chyboval. „To je obrovská škoda, protože i se třemi trestnými minutami skončil čtrnáctý," povzdechl si šéf národního týmu Ondřej Rybář. Jaroslav Soukup byl pětatřicátý.

Šlesingr a Soukup už mají doma z vytrvalostního závodu bronzové medaile. Prvně jmenovaný dojel třetí v Anterselvě v roce 2007 a Soukup před třemi lety v Ruhpoldingu. Zlato získal v nejdelším biatlonovém závodu před deseti lety současný televizní spolukomentátor Roman Dostál, Jan Matouš byl v roce 1987 třetí.

Český tým má z Kontiolahti už kompletní sbírku medailí, zlato vybojovala úvodní smíšená štafeta.

Mistrovství světa v biatlonu v Kontiolahti:

Muži - vytrvalostní závod (20 km): 1. M. Fourcade (Fr.) 47:29,4 (1 tr. minuta), 2. Svendsen (Nor.) -20,9 (0), 3. Moravec (ČR) -40,5 (1), 4. S. Fourcade (Fr.) -45,7 (0), 5. Semenov (Ukr.) -56,0 (1), 6. Björndalen (Nor.) -1:12,1 (1), 7. J. Bö (oba Nor.) -1:14,2 (1), 8. Schempp (Něm.) -1:14,9 (2), 9. Volkov (Rus.) -1:42,9 (0), 10. Fak (Slovin.) -1:45,5 (2), …14. Šlesingr -2:02,7 (3), 26. Krupčík -3:14,5 (1), 36. Soukup (všichni ČR) -4:16,0 (3).

Konečné pořadí disciplíny (po 3 závodech): 1. Semenov 142, 2. M. Fourcade 120, 3. Svendsen 114, 4. Šlesingr 109, …10. Moravec 77, 46. Krupčík 15, 47. Krčmář (ČR) 15, 51. Soukup 13.

Průběžné pořadí SP (po 21 z 25 závodů): 1. M. Fourcade 902, 2. Šipulin (Rus.) 786, 3. Fak 740, 4. Schempp 733, 5. J. Bö 658, 6. Moravec 578, …10. Šlesingr 516, 40. Soukup 139, 45. Krčmář 99, 67. Krupčík 43.

Autor: Markéta Kosová

12.3.2015 VSTUP DO DISKUSE 1

Veslařský svět v černém. V Mařaticích pohřbili nadějného veslaře Michala Plocka

Uherské Hradiště – S juniorským mistrem Evropy i mistrem světa dvaadvacetiletým Michalem Plockem se přišly v pondělí 5. prosince rozloučil na jeho poslední cestě zhruba dvě stovky známých, přátel a rodinných příslušníků do obřadní síně hřbitovu v Uherském Hradišti, Mařaticích. Talentovaný veslař a nástupce Ondřeje Synka byl 28. listopadu nalezen mrtvý v loděnici pražské Dukly, za níž vesloval.

Vědci zkoumají léčbu nočních můr a běsů i pomocí vůní

Klecany (u Prahy) - Vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) v Klecanech u Prahy zkoumají léčbu nočních můr a běsů i pomocí vůní. Pracoviště je unikátní spektrem nabídky metod řešení poruch spánku, a to nejen v rámci ČR. Řada problémů se léčí nejen podáváním léků, ale zásadní jsou i psychoterapeutické postupy, říká vedoucí oddělení spánkové medicíny Jitka Bušková.

Technik z letounu s fotbalisty: Pád jsme nečekali, nikdo nekřičel

La Paz - Bolivijská vláda začala vyšetřovat podezření na nepravosti při udělení licence místní letecké společnosti LaMia, jejíž letoun minulý týden havaroval v Kolumbii s brazilskými fotbalisty. Příčinou neštěstí, při němž zemřelo 71 lidí, byl zřejmě nedostatek paliva. Informaci, že letadlo mělo udělat mezipřistání na dotankování, potvrdil dnes brazilské televizi Globo i přeživší technik Erwin Tumiri.