Ve čtvrtek odstartuje další vrchol zimy, MS klasiků

Oslo - Norové vyhlížejí světový šampionát v klasickém lyžování, který hned zostra načnou sprinty.

23.2.2011

Čeští běžci na lyžích Martin Koukal, Dušan Kožíšek vybojovali na olympiádě ve Vancouveru ve sprintu dvojic šesté místo. Češi sice vyhráli semifinále, ale finálový souboji už jim tolik nevyšel. Zvítězili Norové před Němci a Rusy.Foto: ČTK

Běžeckými sprinty odstartuje zostra světový šampionát v klasickém lyžování v Oslu. Domácí Norové očekávají první zlaté medaile od Marit Björgenové a Pettera Northuga, který však bude mít cestu k triumfu hodně těžkou.

Ve čtvrtek zasáhne do bojů i kvarteto českých reprezentantů a největší nadějí na trati volnou technikou má být Dušan Kožíšek, kterého doplní Martin Koukal, Petr Novák a Eva Nývltová.

"Ideální variantou je, aby Dušan a Martin postoupili z kvalifikace. Ambice na to mají a pak se uvidí," řekl ČTK trenér Miroslav Petrásek. Jeho svěřenci trénují na slavném Holmenkollenu od úterý v desetistupňovém mrazu, lehkém sněžení a už také před zraky fanoušků. "Pár lidí na tréninky přišlo a potulovali se tam," uvedl Petrásek.

Kožíšek, dvojnásobný bronzový medailista z MS ve sprintu dvojic, si zvedl sebevědomí před měsícem v Liberci, kde dojel ve sprintu Světového poháru třetí. O víkendu mu ale nevyšla generálka a v Drammenu nepostoupil z kvalifikace. "Základním cílem je postup do vyřazovací části," uvedl pro ČTK a dodal, že se necítí úplně ideálně. "Mám divný pocit, že je sprint první závod," konstatoval.

Říkalo se, že profil trati na Holmenkollenu je podobný tomu v Liberci, kde se Kožíškovi dařilo. "Profil podobný je, ale ne ve stejném pořadí," uvedl Kožíšek. Sprinterský okruh v Oslu začíná sjezdem, pak následuje dlouhý kopec, rovina, mírný sjezd, kratší prudké stoupání a sjezd do cíle. "Taktizovat se nedá, ale nevím, jestli to půjde projet celý naplno. Rozhodneme se před startem," řekl Kožíšek.

Největším favoritem mezi muži je Švéd Emil Jönsson, vítěz z Drammenu. "Zvedl jsem si tam sebevědomí, ale Rusové a Norové budou hodně nebezpeční," jmenoval největší soupeře. K těm patří především domácí Northug. "Ve hře jsou medaile, takže na nic jiného nemyslím. Porvu se o každou," vyhlásil Nor.

Poslední sprint SP žen vyhrála Američanka Kikkan Randallová, ale všechny zraky se upírají k Björgenová. I když právě ve sprintu je letos nejvíc zranitelná. "Jsem nervózní, strašně nervózní," vtipkovala Norka před závodem a sebevědomě doplnila: "Tenhle okruh mi sedí. Vyhrála jsem tady loni a své šance uspět vidím vysoko."

Kvalifikace sprintů začínají v 13:30, vyřazovací jízdy pro nejlepší třicítku běžců a běžkyň jsou na pořadu od 15:00. Ve 14:50 začíná přenos na programu ČT4.

Prvními závody mistrovství byly dnešní kvalifikace pro běhy na 15 km mužů a 10 km žen klasicky, které se uskuteční začátkem příštího týden. Mezi ženami byla na pětce nejrychlejší Dánka Niviaq Chemnitz Berthelsenová a mužskou desítku vyhrál Benjamin Koons z Nového Zélandu. Mimo jiné nepostoupil devětatřicetiletý keňský běžec Philip Boit, který měl premiéru již na olympiádě v Naganu 1998.