Ve skiatlonu skončil Koukal sedmý, Bauer desátý

Falun - Skiatlon ve finále Světového poháru ovládl Švýcar Dario Cologna.

21.3.2009

Vítěz posledního ročníku Tour de Ski Švýcar Dario Cologna. Foto: REUTERS/Gorm Kallestad

Český běžec na lyžích Martin Koukal přijel do švédského Falunu, kde se koná finále Světového poháru, ve vynikající formě.

Poté, co český sprinter v pátek v prologu vybojoval třetí místo, se i o den později ve skiatlonu prodral mezi elitní desítku. Ve skiatlonu skončil sedmý, když dotáhl do cíle se ztrátou 12 sekund za vítězným Colognou pětičlennou skupinku.

V té byl i jeho krajan Lukáš Bauer. A i když loňský král bílé stopy Bauer celkové prvenství ve SP zcela jistě neobhájí, zbraně nesložil. Ve skiatlonu doběhl desátý.

Vítězství v závodu SP si připsal ve švédském Falunu Švýcar Dario Cologna, který dosprintoval o 1,7 sekundy před domácím Marcusem Hellnerem a Tobiasem Angererem z Německa.

Třiadvacetiletý vítěz letošního ročníku Tour de Ski Cologna se dostal po sobotní výhře, kdy celou závěrečnou čtvrtinu závodu udával tempo, do průběžného vedení čtyřdílného finále SP. To se boduje jako celek a vyvrcholí v neděli.

Zvýšil tak i své šance na zisk velkého křišťálového globusu, pro nejlepšího lyžaře celého letošního seriálu.

Před závěr sezony ve Švédsku byl Švýcar v průběžném pořadí SP druhý za Norem Petterem Northugem. Ten však ve skiatlonu ztratil na Colognu více než půl minuty. Před nedělním závodem na 15 km s handicapovým tak má Cologna náskok na svého největšího soupeře téměř jeden a půl minuty.

Z českých reprezentantů staroval ve finále SP i Jiří Magál, který v sobotu obsadil 19. místo. Dalším Čechům na startu se příliš nedařilo. Milan Šperl, Aleš Razým i Dušan Kožíšek skončili hluboko v poli poražených.

Kowalczyková útočí na vítězství ve SP, Rajdlová doběhla dvanáctá

Po mužích nastoupily ve finále Světového poháru ve švédském Falunu ke skiatlonu i běžkyně. V závodě dlouhém 2x5 kilometrů si nejlépe vedla Finka Routa-Liisa Roponenová, která si tak připsala teprve druhé vítězství ve SP v kariéře.

Třicetiletá Roponenová porazila o 1,3 sekundy druhou Norku Therese Johaugovou a o 4,2 sekundy třetí Polku Justynu Kowalczykovou. Ta se tak po sobotním skiatlonu vyhoupla do čela hodnocení finále SP a útočí na celkové vítězství ve SP.

Šestadvacetiletá Polka, která může získat poprvé v kariéře velký křišťálový globus za celkový triumf v SP, byla před švédským skiatlonem druhá za Petrou Majdičovou. Slovinka však v sobotu protnula cílovou pásku až na čtyřiadvacátém místě a v průběžném pořadí finále jí patří osmá příčku.

V neděli je ve Falunu na programu závod na 10 km volně s handicapovým startem. Kowalczyková má náskok před Majdičovou 1:05,9 minuty.

Česká reprezentantka Kamila Rajdlová doběhla ve skiatlonu dvanáctá a vylepšila tak o jedno místo své postavení z pátečního prologu. Celkově je šestnáctá. Ivana Janečková skončila šestadvacátá a celkově figuruje na jednatřicátém místě.

Skiatlon mužů 2x10 km: 1. Cologna (Švýc.) 54:59,5 min., 2. Hellner (Švéd.) -1,7, 3. Angerer (Něm.) -2,4, 4. Piller Cottrer (It.) -2,7, 5. Vittoz (Fr.) -3,7, 6. Legkov (Rus.) -4,8, 7. Koukal (ČR) -12,0, 8. Harvey (Kan.) -12,2, 9. Gaillard (Fr.) -12,7, 10. Bauer -13,2, …19. Magál -23,9, 49. Šperl -2:29,2, 57. Razým -3:33,9, 67. Kožíšek (všichni ČR) -4:23,6.

Průběžné pořadí finále SP (po 3 ze 4 závodů): 1. Cologna 1:04:48,1, 2. Legkov -58,2, 3. Vittoz -1:06,5, 4. Angerer -1:08,2, 5. Hellner -1:19,8, 6. Northug (Nor.) -1:20,4, …8. Bauer -1:25,8, 9. Koukal -1:26,4, 25. Magál -2:24,6, 47. Šperl -3:58,5, 53. Razým -4:45,6, 67. Kožíšek -5:50,5.

Skiatlon žen 2x5 km: 1. Roponenová (Fin.) 29:24,7 min., 2. Johaugová (Nor.) -1,3, 3. Kowalczyková (Pol.) -4,2, 4. Nystadová (Něm.) -15,2, 5. Steiraová (Nor.) -15,3, 6. Longaová (It.) -16,7, 7. Sachenbacherová-Stehleová (Něm.) -20,9, 8. Medvěděvová (Rus.) -21,1, 9. Olssonová (Švéd.) -21,4, 10. Follisová (It.) -21,8, …12. Rajdlová -23,0, 26. Janečková (obě ČR) -1:07,8.

Průběžné pořadí finále SP (po 3 ze 4 závodů): 1. Kowalczyková 38:18,2, 2. Olssonová -48,6, 3. Sachenbacherová-Stehleová -56,2, 4. Nystadová -57,9, 5. Muranenová (Fin.) -59,4, 6. Kallaová (Švéd.) -1:01,4, …16. Rajdlová -1:52,0, 31. Janečková -3:03,9.

Autor: Lukáš Králíček

21.3.2009 VSTUP DO DISKUSE

Babiš: Jsem manažer obyvatel této země a mám co nabídnout

Spuštění první fáze EET i snahy o zavedení různých výjimek udaly tón veřejné debatě končícího týdne. Kromě toho byl přijat zákon o střetu zájmů, který bude mít pro Andreje Babiše dalekosáhlé důsledky. Není divu, že během rozhovoru občas křičel, odbíhal pro různé materiály a maily od občanů, kroutil hlavou, ale také se srdečně smál. I když tvrdí, že je naštvaný, hlavně na Bohuslava Sobotku, evidentně je odhodlaný poprat se o vítězství ve volbách a další čtyři roky vést zemi.

Martin Svoboda: Za jedovatý alkohol má být potrestán výrobce, ne prodejce

/ROZHOVOR/ Když v září 2012 pacient havířovské nemocnice řekl lékařům, že oslepl po vypití alkoholu, který koupil jeho bratr ve stánku pod náměstím TGM v Havířově-Šumbarku, byl to stánek, kde byl provozní Martin Svoboda a kde šťárou policie, hygieniků a celníků začala metylová kauza, která zasáhla celou republiku a dokonce překročila její hranice.