Vítězství po roce. Janka ovládl superobří slalom v Koreji: Všechno mi vyšlo

Čongson - První triumf v sezoně. Švýcarský lyžař Carlo Janka vyhrál superobří slalom v Čongsonu a ve Světovém poháru. Druhý na korejské olympijské trati dojel se ztrátou 82 setin Christof Innerhofer z Itálie, třetí byl už s více než sekundovým odstupem Rakušan Vincent Kriechmayr.

7.2.2016 AKTUALIZOVÁNO 7.2.2016

Carlo Janka.Foto: ČTK/AP/Lee Jin-man

Devětadvacetiletý Janka naposledy vyhrál loni v lednu kombinaci ve Wengenu, nyní v Koreji zaznamenal jedenáctý triumf v SP. Superobří slalom vyhrál v kariéře poprvé, největších úspěchů v minulosti dosáhl v obřím slalomu, v němž má zlaté medaile z olympijských her i z mistrovství světa. V roce 2010 se stal celkovým vítězem SP.

"Všechno mi na trati vyšlo, i když jsem riskoval, navíc jsem měl perfektní číslo a informace od kluků z cíle," řekl Janka, který startoval jako sedmý. Jeho triumf byl zároveň prvním švýcarským vítězstvím v sezoně. "Teď jsme jenom malý tým, protože máme hodně zraněných. Snad to ostatní povzbudí," dodal.

Innerhofer se v sobotu zlobil, trať sjezdu označil za příliš pomalou a jednoduchou. "Ale super-G, to už bylo něco jiného. Rychlost byla v pořádku, byla vlastně stejná jako ve sjezdu. Taky spousta kluků vypadla," řekl.

Favorizovaný vítěz sobotního sjezdu Kjetil Jansrud z Norska závod nedokončil, dařilo se naproti tomu rakouskému slalomáři Marcelu Hirscherovi. Ten dojel sedmý a zvýšil vedení v celkovém pořadí SP. Že mu ale super-G rozhodně není cizí, to dokázal už nečekaným prosincovým vítězstvím v Beaver Creeku.

Hodnocení superobřího slalomu stále kraluje s více než stobodovým náskokem Nor Aksel Lund Svindal, jenž už ale po zranění z Kitzbühelu do SP v této sezoně nezasáhne.

Korejský outsider sklidil potlesk

Na trati, kde se bude jezdit za da roky při olympiádě v Pchjongčchangu, se představil i domácí závodník Kim Hjon-te, který se připravuje právě na olympijské hry. Nepovedlo se mu splnit cíl dojet do pěti sekund za vítězem, skončil poslední se ztrátou sedmi vteřin, i tak ale sklidil bouřlivý potlesk.

"Bylo skvělé závodit po boku světové extratřídy a tuto zkušenost zúročím do své další přípravy, abych se ještě zlepšil," prohlásil Kim Hjon-te. "Korea v lyžování zaspala. Čekal jsem, že budou mít už tak šest závodníků, ale mají jediného. V posledních dvou letech výrazně pracují, ale za dva roky nevytvoří silný lyžařský tým. Uvidíme, jak na tom budou na olympiádě," dodal prezident mezinárodní lyžařské federace Gian-Franco Kasper.

Korejská federace je však velmi optimistická. "Očekáváme medaili ve slalomu," prohlásil generální sekretář Kim Jong-hwan.

Závod SP ve sjezdovém lyžování v Čongsonu (Korea):

Muži - superobří slalom: 1. Janka (Švýc.) 1:26,16, 2. Innerhofer (It.) -0,82, 3. Kriechmayr (Rak.) -1,06, 4. Kilde (Nor.) -1,21, 5. Fill (It.) -1,26, 6. Baumann -1,30, 7. Hirscher (oba Rak.) -1,32, 8. Giezendanner (Fr.) -1,40, 9. Reichelt (Rak.) -1,44, 10. Sander (Něm.) -1,49.

Průběžné pořadí super-G (po 5 ze 7 závodů): 1. Svindal (Nor.) 310 b., 2. Weibrecht (USA) 190, 3. Kilde 185, 4. Kriechmayr 168, 5. Jansrud (Nor.) 166, 6. Janka 162, …55. Krýzl (ČR) 2.

Průběžné pořadí SP (po 27 z 44 závodů): 1. Hirscher 1005, 2. Svindal 916, 3. Kristoffersen (Nor.) 871, 4. Jansrud 735, 5. Fill 549, 6. Théaux (Fr.) 495, …103. Krýzl 28.

7.2.2016 VSTUP DO DISKUSE

Vojenský historický ústav má nově opravenou stíhačku MiG-15

Praha - Vojenský historický ústav (VHÚ) bude moct vystavit nově opravený stíhací bombardér MiG-15. V uplynulých pěti měsících ho zrekonstruovali pracovníci Vojenského technického ústavu (VTÚ). Představitelé VTÚ, VHÚ a ministerstva obrany ve čtvrtek opravený stroj na vojenské základně ve Kbelích představili novinářům.

Rakušan: Hnutí STAN je připraveno soudit se o mandát Drábové

Praha - Hnutí STAN je podle středočeského lídra Víta Rakušana připraveno soudit se o mandát krajské zastupitelky Dany Drábové, pokud by ho někdo napadl. Drábová je totiž předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), ačkoli podle ministerstva vnitra mohou být zastupiteli jen řadoví státní zaměstnanci. STAN tvrdí, že souběh funkcí je podle zákona možný. I kdyby hnutí u soudu neuspělo, výsledkem bude alespoň precedentní rozhodnutí, které vyjasní současný stav, řekl dnes Rakušan novinářům.

Hasiči přejeli hocha, chvátali k požáru. Policie: Nešťastná náhoda

Krucemburk – Havlíčkobrodští kriminalisté uzavřeli vyšetřování nehody z letošního června, při níž hasiči na závodech dračích lodí v Krucemburku na Havlíčkobrodsku přejeli desetiletého chlapce.