Vonnová se 75. triumfem vyhoupla do čela SP, po sjezdu ovládla i super-G

Cortina d'Ampezzo - Američanka Lindsey Vonnová vyhrála v Cortině d'Ampezzo po sobotním sjezdu také nedělní superobří slalom. Jednatřicetiletá hvězda si vyjela 75. triumf ve Světovém poháru v kariéře a ujala se vedení v celkovém hodnocení. Z čela průběžného pořadí sesadila Švýcarku Laru Gutovou, která se musela spokojit s pátým místem.

24.1.2016

Až do dna. Lindsey Vonnová (vpravo) slaví triumf v Cortině d'Ampezzo.Foto: ČTK/ABACA/Rakun Rok

Podruhé v sezoně se povedlo bodovat Kláře Křížové, která obsadila 29. pozici. Česká reprezentantka startovala jako předposlední s číslem 52, dojela se ztrátou 3,56 sekundy na Vonnovou. Navázala tak na dva týdny staré 25. místo ze sjezdu v Altenmarktu-Zauchensee.

Vonnová vyhrála i třetí super-G v sezoně. Druhou Tinu Weiratherovou z Lichtenštejnska porazila o 69 setin sekundy, třetí byla Němka Viktoria Rebensburgová s více než sekundovou ztrátou.

V Cortině vybojovala Vonnová už jedenácté prvenství v kariéře a je nejúspěšnější závodnicí v historii tohoto italského střediska. Dosud se o první místo dělila s Rakušankou Renate Götschlovou. Více závodů Vonnová vyhrála jen ve svém oblíbeném kanadském Lake Louise, kde zvítězila osmnáctkrát.

Poté, co překonala rekordy rakouské legendy Annemarie Moserové-Pröllové, míří za absolutním maximem Švéda Ingemara Stenmarka, který ve Světovém poháru nasbíral 86 výher. "Mít ty rekordy je velká čest. Snažím se každý den vydat na maximum. Jestli jsem nejlepší v historii, to můžu těžko posoudit," uvedla Vonnová.

SP ve sjezdovém lyžování v Cortině d'Ampezzo:

Ženy - super-G: 1. Vonnová (USA) 1:26,55, 2. Weiratherová (Licht.) -0,69, 3. Rebensburgová (Něm.) -1,15, 4. Hütterová (Rak.) -1,19, 5. Gutová (Švýc.) -1,31, 6. Klingová (Švéd.) -1,47, 7. Suterová (Švýc.) -1,70, 8. Cooková (USA) -1,87, 9. Brignoneová (It.) -2,03, 10. Venierová (Rak.) -2,18, 10. Curtoniová (It.) -2,18, …29. Křížová (ČR) -3,56.

Průběžné pořadí superobřího slalomu (po 3 závodech): 1. Vonnová 300 b., 2. Hütterová 170, 3. Gutová 161, 4. Rebensburgová 124, 5. Weiratherová 116, 6. Tipplerová (Rak.) 100, …41. Křížová 2.

Průběžné pořadí SP (po 22 z 41 závodů): 1. Vonnová 900, 2. Gutová 855, 3. Hansdotterová (Švéd.) 661, 4. Rebensburgová 580, 5. Lösethová (Nor.) 496, 6. Weiratherová 469, …10. Strachová (ČR) 396, 100. Křížová 8.

24.1.2016 VSTUP DO DISKUSE

Průměrná mzda v ČR se ve 3. čtvrtletí zvýšila na 27.220 Kč

Praha - Průměrná mzda v Česku ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 1170 korun na 27.220 Kč, tedy o 4,5 procenta. Reálně, po odečtení inflace se lidem výdělek zvýšil o čtyři procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj na růst mezd v mnoha oblastech tlačil nedostatek pracovníků, o které zaměstnavatelé mezi sebou soutěžili. Růst výdělků se shoduje s odhady analytiků.