Začal SP sdruženářů, vyhrál Francouz Lamy Chappuis

Kuusamo – Nejlepší zčeských reprezentantů vúvodním podniku Světového poháru byl osmnáctý Dvořák.

28.11.2009

Miroslav Dvořák z Liberce.Foto: Deník/ Petr Šimr

Kolotoč Světového poháru už se rozčil i sdruženářům. První závod nové sezony v severské kombinaci se v sobotu konal ve finském Kuusamu.

Úvodní vítězství si připsal Francouz Jason Lamy Chappuis. Druhou příčku obsadil domácí slavný Hannu Manninen, který se vrátil po roční pauze.

Lamy Chappuis si o triumf hlasitě řekl už ve skoku, kde předvedl nejlepší výkon dne 142,5 metru. V běžecké části už svůj náskok udržel, ačkoli zaběhl až sedmadvacátý čas.

Manninen za vítězem zaostal o více než osm sekund. Za čtyřnásobným vítězem SP skončil na třetím místě Němec Eric Frenzel, který na Lamyho Chappuise ztratil 10,6 sekundy.

Čeští reprezentanti do pořadí na předních místech nezasáhli. Nejlépe dopadl Miroslav Dvořák, který byl osmnáctý, Tomáš Slavík byl dvacátý. Pavel Chruravý skončil dvacátý pátý, Aleš Vodseďálek o dalších deset míst za ním.

Kuusamo (Fin.), závod SP v severské kombinaci: 1. Lamy Chappuis (Fr.) 27:05,0, 2. Manninen (Fin.) -8,1, 3. Frenzel (Něm.) -10,6, 4. Tande (Nor.) -14,7, 5. Koivuranta (Fin.) -15,6, 6. Schmid (Nor.) -21,4, 7. Tallus -48,2, 8. Ryynänen (oba Fin.) -55,1, 9. Kokslien (Nor.) -59,3, 10. Kircheisen (Něm.) -1:04,3, …18. Dvořák -1:47,2, 20. Slavík -2:05,7, 25. Churavý -2:23,4, 35. Vodesďálek (všichni ČR) -3:13,7.

(vž)

28.11.2009 VSTUP DO DISKUSE

Politici nechápou, co je věda, jak funguje, říká nositel Nobelovy ceny za fyziku

Brno - Vědci se musí místo výzkumu věnovat papírování, kritizoval nositel Nobelovy ceny za fyziku Claude Cohen-Tannou-dji. „Moje děti se věnují vědě také a tráví šedesát procent času sepisováním zpráv," řekl ve čtvrtek fyzik publiku na VUT v Brně.

Taneční soutěž StarDance vyhrál Piškula před Bankem a Plodkovou

Praha - Vítězem osmé řady taneční soutěže StarDance se stal herec Zdeněk Piškula, který tančil s Veronikou Lálovou. Ve finále dnes předstihl lyžaře Ondřeje Banka s Evou Krejčířovou. Třetí skončila v diváckém hlasování herečka Jana Plodková s Michalem Padevětem. Odborná porota v přímém přenosu České televize ohodnotila stejným počtem bodů dnešní výkony Piškuly a Plodkové, Bank v tomto pořadí zůstal třetí.