Lyžařka Šárka Záhrobská čtvrtou medaili za sebou na mistrovství světa nezískala, ve slalomu v Garmisch-Partenkirchenu v sobotu skončila v roli vicemistryně světa dvanáctá. Zvítězila rakouská favoritka Marlies Schildová a získala první zlato na velké akci v kariéře.

Šestadvacetiletá Záhrobská, jež v Ga-Pa startovala právě pouze v dnešním slalomu, ztratila na vítězku téměř tři sekundy (2,97). Šanci na stupně vítězů prakticky ztratila už v prvním kole, po němž jí patřilo až patnácté místo. V druhé jízdě zaznamenala dvacátý čas, přesto si o tři pozice polepšila.

Sobotním výsledkem tak skončila medailová série Záhrobské na mistrovství světa, která začala bronzovou Santa Caterinou 2005. Dva roky poté získala česká lyžařka v Aare zlato a v roce 2009 byla ve Val d'Isére druhá.

"Na mistrovství světa se jezdí o medaile, nevyšlo to, ale nedělala bych z toho vědu," prohlásila Záhrobská.

Na loňských olympijských hrách navíc získala bronz, v této sezoně se jí však pod vedením nového kouče Pavla Šťastného a změně techniky příliš nedařilo. Nejlepší byla v generálce na MS ve Zwieselu pátá.

Rok obětuje, změna stylu chce čas

V cíli si ale uvědomila, že má za sebou čtyři medaile a další velké úspěchy, proto nebyla smutná. "Vím, jak to bylo těžké. Teď na sobě pracuji, snažím se to změnit," zopakovala, že vylepšuje techniku jízdy. "A kdybych měla obětovat rok za to, že ty další budou stát za to, tak ať tuhle sezonu vezme čert," doplnila.

S motivací prý Záhrobská nemá problém. "Chci zase medaile, věřím, že to půjde. Cítím na sobě pokroky," uvedla. Chce jezdit do olympiády v Soči 2014. "A rozhodně ne na konci výsledkových listin. Chci tam zase bojovat o medaili," podotkla.

Pro zlato si dojela největší adeptka Schildová, jež závod zahájila s číslem 1 a napodobila tak Slovinku Tinu Mazeovou, která stejným způsobem vyhrála obří slalom. Také devětadvacetiletá Schildová dnes získala první zlato v kariéře - žena, která z 13 závodů SP od listopadu 2009 vyhrála všech osm, které dokončila, měla zatím ve sbírce z MS a ZOH sedm medailí stříbrné a bronzové hodnoty.

Schildová porazila v součtu časů o 34 setin sekundy krajanku Kathrin Zettelovou, třetí s odstupem 65 setin skončila Maria Pietiläová-Holmnerová ze Švédska. Pro Rakousko získala první ženské slalomové zlato od roku 1993, kdy vyhrála Karin Buderová.

Schildová věnovala titul Raichovi

"Snažila jsem se nemyslet na to, že jedu o zlato. Ale moc to nešlo. Navíc druhé kolo, to bylo peklo," upozornila na rozbitou trať. "Udělala jsem tam plno chyb, ale říkala jsem si: 'Bojuj!' A naštěstí to vyšlo," radovala se i s myšlenkou na přítele Benjamina Raicha, který se na MS zranil a musel na operaci kolena. "Tak snad se cítí lépe," uvedla Schildová.

Čtvrté místo zbylo na obhájkyni titulu a úřadující olympijskou vítězku Marii Rieschovou, jež se v Garmisch-Partenkirchenu narodila a měla být hlavní hvězdou šampionátu. Nakonec se však po prodělané nemoci musela spokojit s bronzy ze super-G a sjezdu.

Jednatřicáté místo s více než desetisekundovou ztrátou na Schildovou obsadila třiatřicetiletá Eva Kurfürstová, jež startovala už na svém osmém světovém šampionátu. Michaela Smutná a debutantka Martina Dubovská vypadly v prvním kole.

Mistrovství světa v sjezdovém lyžování Garmisch-Partenkirchenu (Německo) - slalom žen:

1. Schildová 1:45,79 (52,69+53,10), 2. Zettelová (obě Rak.) 1:46,13 (53,30+52,83), 3. Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) 1:46,44 (53,48+52,96), 4. M. Rieschová (Něm.) 1:47,13 (53,49+53,64), 5. Mazeová (Slovin.) 1:47,55 (54,26+53,29), 6. Poutiainenová (Fin.) 1:47,65 (52,90+54,75) a Mölggová (It.) 1:47,65 (54,37+53,28), 8. Hansdotterová (Švéd.) 1:47,84 (54,66+53,18), 9. Noensová (Fr.) 1:48,18 (54,56+53,62), 10. Zuzulová (SR) 1:48,19 (55,25+52,94), …12. Záhrobská 1:48,76 (55,11+53,65), 31. Kurfürstová 1:56,17 (58,73+57,44), Dubovská, Smutná (všechny ČR) obě nedokončily.