Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bagry vystřídají rekreanti, Luhačovice po dlouhé době opět napustí přehradu

Luhačovicko - Těžba nánosů ze dna Luhačovické přehrady je u konce. V létě se tam bude dát zase koupat. Místní se na koupání těší, hoteliéři po dvou letech věří opět v úspěšnou sezonu.

3.3.2012 2
SDÍLEJ:

Čištění luhačovické přehradyFoto: DENÍK/Matej Slávik

Doděláno, hotovo. Bagry a nákladní auta po dlouhých měsících konečně opustily dno Luhačovické přehrady, ze kterého těžaři odstraňovali stovky tisíc kubíků nánosů. Návštěvníci Luhačovicka i místní se tak v letní sezoně opět mohou těšit na přírodní koupání v čisté vodě bez sinic.

Lžíce bagrů se přitom v některých místech přehrady musely zakousnout až do hloubky kolem tří a půl metru. Podle expertů z Botanického ústavu Akademie věd České republiky prý ale měly takovéto náročné práce svůj smysl.

Sinice jsou pryč

„Zárodky sinic, které způsobovaly vodní květ, jsou všechny pryč. Navíc se na kvalitě zbylých nánosů pozitivně projevily dvě zimní sezony, po které byla nádrž vypuštěná. Půda tak dostala dvě ozdravné kúry v podobě mrazu,“ ocenil generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík. Díky tomu by měla být voda v nádrži opět čistá a vhodná ke koupání. Aby však sedimenty zanášely přehradu v nadcházejících letech co nejméně a ta tak zůstala čistá, bylo nutné přikročit k několika razantním zásahům. Už dříve byly odkanalizovány čtyři obce nad přehradou a vybudována čistička odpadních vod. Povodí dále pokračuje v revitalizaci přítoků do nádrže tak, aby přinášely co nejméně nánosů.

„Nemůže nadále docházet ani k výsadbě ryb, protože to také vodě nepomáhá. Rybí osádku, která se do vody začne vracet nejdříve v květnu, tak budou nově tvořit zejména ryby dravé,“ informoval náměstek hejtmana Libor Lukáš.

Důležitá je podle něj také regulace zemědělské činnosti v okolí nádrže. „Například kukuřice není schopna zadržet vodu, která ornici se sedimenty odnáší do vodoteče a končí u hráze nádrže. Budeme se tak snažit působit na zemědělce, aby to měli na paměti a snažili se vodu zadržet v krajině a ne aby nám končila v jámě pod přehradou,“ osvětluje Lukáš. Přesto se však přehrada nezačne napouštět ihned. Vodohospodáři totiž ještě musejí co nejrychleji začít se sanací sesuvu na levém břehu přehrady, který ohrožuje nejen samotnou nádrž, ale i silnici vedoucí nad ním. „S pracemi na zabezpečení stability svahu začneme nejpozději do měsíce,“ ujistil technicko-provozní ředitel Povodí Moravy Mojmír Pehal.

Sanace, kterou způsobilo nestabilní podloží v okolí vodní plochy, si prý vyžádá maximálně dvacetimilionovou investici. Tu je připraveno Povodí hradit z vlastních zdrojů. Přehrada se kvůli tomuto opatření začne napouštět pravděpodobně až v květnu. „Lidé se ale v přehradě budou koupat už v letní sezoně, byť ze začátku bude voda nějakou dobu zvířená,“ přislíbil Světlík.

Dalších oprav se v nejbližší době dočká také hráz přehrady. Nové bude zábradlí a osvětlení, společně se Zlínským krajem pak Povodí do budoucna plánuje také opravu asfaltové komunikace kolem přehrady. Ta měří více než tři kilometry. „Mělo by to být jakousi třešinkou na dortu. Chceme, aby okruh následně sloužil jako relaxační zóna pro místní, sportovce i lázeňské hosty,“ přiblížil Libor Lukáš.

Těžbu sedimentů zahájilo Povodí Moravy v listopadu 2010 a kvůli nejrůznějším problémům se nakonec protáhla až do dnešních dní. Práci vodohospodářům ztěžovalo nejen značně proměnlivé počasí, ale také špatný odhad projektantů, podle nichž mělo být na dně přehrady méně nánosů, než ve skutečnosti nakonec bylo nutné odtěžit. Loni v létě si pak přestávku v těžbě vyžádaly okolní obce, aby jim kolony náklaďáků a prach z těžby nenarušovaly už tak značně komplikovanou turistickou sezonu.

Bahno už je pryč. Konečně! Zní od obyvatel

Marie Vaškůjová z Pozlovic zná Luhačovickou přehradu i její okolí snad lépe než své boty. Jak sama říká, u rozsáhlé vodní nádrže si hrávala už jako malé dítě. „Ráda jsem se tam koupávala a dodnes máme u vody letní domek,“ připomíná usměvavá seniorka.

Není tedy divu, že před pár dny skončené čištění přehrady, které se táhlo téměř rok a půl, ji rozhodně nenechalo chladnou. „Určitě to teď po napuštění bude s vodou, která bývala dříve plná sinic, vypadat lépe. I díky nedávno postavené čističce, která snad zabrání, aby do přehrady netekly výkaly tak jako dříve,“ věří Vaškůjová.

Na nádrž plnou vody namísto současné obří rozbahněné jámy už se těší i dvacetiletá Jana Belhová. „Když to šlo, chodívala jsem se k přehradě koupat každé léto. Jen doufám, že to za rok zase nebude špinavé,“ přemítá mladá Pozlovičanka.

Podle vodohospodářů, kteří s bagrováním nánosů ze dna přehrady začali v listopadu 2010, to ale nehrozí. Sinice i jejich zárodky, které dříve znemožňovaly zdravotně nezávadné koupání, by totiž díky těžbě měly být pryč. Na letní sezonu pak prý vše bude připraveno tak, aby milovníkům vodních radovánek nic nebránilo v koupání.

Hotely přežily i díky snížení cen

S nadějemi vzhlíží k příštím měsícům také hoteliéři, kterým kvůli dlouhé těžbě sedimentů ze dna nádrže významně ubylo klientů. „Úbytek hostů byl skutečně rapidní. Nakonec to ale pro nás nebylo likvidační, jak jsme se v některých momentech obávali,“ připustila ředitelka hotelu Adamantino, který se tyčí přímo nad vodní plochou, Jana Tvarůžková.

Přesto se hotel podle ní musel vyrovnat s notnými ztrátami. „Museli jsme snížit ceny, aby vůbec někdo přijel. Na druhou stranu je pravda, že některé klienty k nám přitáhla právě možnost prohlédnout si vypuštěnou přehradu,“ podotýká ředitelka, která věří, že lidé se do hotelu začnou vracet co nejdříve.

Těžkou zkoušku má za sebou také penzion U Hráze v Pozlovicích. Ten podle jeho majitelky Olgy Hlavenkové zaznamenal oproti letům, kdy přehrada fungovala normálně, úbytek hostů zhruba o polovinu. „Přežili jsme, ale za loňský rok jsme ve značné ztrátě,“ krčí rameny majitelka.

Ta pochopitelně doufá, že se vše co nejdříve vrátí do starých kolejí.

„Luhačovicko je mezi lidmi oblíbené. Když ale viděli tu katastrofu, ani se jim nedivím, že tu nikdo z nich nechtěl zůstat delší dobu,“ podotýká Hlavenková.

Úlevu z dokončení těžby neskrývá ani jednatel Rybářského svazu Luhačovického Zálesí František Miko. „Konečně je hotovo, ale trvalo to strašně dlouho,“ naráží na komplikace, které celou akci protáhly o řadu měsíců.

Rybářům kvůli tomu de facto přestali jezdit turisté na chatu, kterou pronajímají. Pochopitelně jim klesly i peníze z prodeje povolenek. „Snad se nám ale peníze časem vrátí zpět,“ přeje si František Miko.

Budou muset zabezpečit sesuv

Hned tak to ale zřejmě nebude. Vodohospodáři musejí v nadcházejících týdnech ještě zabezpečit sesuv na levém břehu přehrady, a napouštění nádrže tak začne pravděpodobně až v květnu.

Jarní rybářské závody, které plánovali na první polovinu pátého měsíce roku, tak budou muset s největší pravděpodobností odsunout.

Podle informací z krajského úřadu navíc rozhodně nebudou moci mít už takový rozsah jako dříve.

„V zájmu zachování čistoty vody pro rekreační účely v Luhačovické přehradě není vhodné v budoucnu pořádat monstrózní rybářské závody, před nimiž je do vody vypuštěno několik tun kaprovitých ryb,“ upozornila radní Zlínského kraje zodpovědná za oblast životního prostředí Milena Kovaříková.

Autor: Viktor Chrást

3.3.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Modrý pes v Indii.

VIDEO: V Indii zmodrali psi. Důvodem je průmyslový odpad v řece

Rozsáhlé požáry v Chorvatsku.
1 7

Chorvatsko sužují požáry, v některých oblastech vybuchly staré miny

AKTUALIZOVÁNO

USA uvalily nové sankce na čínské i ruské firmy, za podporu KLDR

Desítky čínských a ruských subjektů budou zatíženy novými sankcemi, které na ně uvalily Spojené státy. Důvodem je jejich „podpora“ Severní Koreje. Konkrétně jejího jaderného programu, proti kterému USA dlouhodobě vystupují. Sankce se mají týkat jak firem, tak i jednotlivců.

Rozpočet není schopen pokrýt růst platů, říká Pilný

Návrh státního rozpočtu na rok 2018 za současné situace není schopen pokrýt požadavky na zvyšování platů ve státní správě. Ministerstvo financí přitom díky dobrému vývoji ekonomiky a výběru daní navýšilo příjmy rozpočtu proti květnovému návrhu o deset miliard korun. Novinářům to dnes řekl ministr financí Ivan Pilný.

Podvodníci tahají z lidí peníze přes sbírky

Na Berounsku řádí party podvodníků. Na důvěřivé lidi si vymýšlejí různé záminky, aby je okradli o peníze. Někdy se ani neštítí toho, schovávat se za charitativní sbírky.  

Tuny drahocenného lithia chtějí brát z úpatí hory. Už za čtyři roky

Těžba vzácného kovu lithia na hoře Cínovci v Krušných Horách by mohla začít v roce 2021. V plánu to má alespoň česká firma Geomet, která zde provádí průzkumy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení