„Díky tomu, že kořeny vinné révy vedou osm až deset metrů hluboko do země, sucha úrodě neuškodila. Horší byl úžeh hroznů. Stalo se nám, že bobule na jihovýchodní straně se spálily," popsal Zbyněk Vaďura z polešovického vinařství Vaďura. Problémy způsobené horkým počasím však překonaly ty, které mají na svědomí deště. „Během dvou dnů padlo 110 milimetrů srážek, takže odrůdám, které už dozrávaly, začaly praskat hrozny," řekl Zbyněk Vaďura.

Milovníci burčáku s radostí očekávají září

Přesto pokud vše půjde podle očekávání, předvídají vinaři burčáku dobrý rok jak z hlediska kvality, tak kvantity. „Určitě nás čeká lepší rok než vloni, kdy přišly deště a část úrody shnila," poznamenal František Skryja, jeden z drobnějších vinařů z uherskohradiš­ťských Mařatic.

Výbornou sezonu předpovídá i Libor Zlomek z vinařství Zlomek a Vávra z Boršic u Blatnice. „Kvůli suchu sice byly některé bobule menší, než by měly být, a po následných deštích praskaly, ale nejednalo se naštěstí o žádné velké potíže. Letošní rok bude dobrý," zhodnotil vinař.

S příchodem září si už budou moci milovníci burčáku pochutnávat na raných odrůdách jako je Kotrč, vyšlechtěný speciálně v Polešovicích, Irsai Oliver, Muškát moravský nebo Veltlínské červené rané.

Povídejme si o něm chvíli…

Všichni z oslovených vinařů budou své burčáky nabízet i na Slavnostech vína, a to zejména odrůdu Muškát moravský. Tu označuje Zbyněk Vaďura za jednu z nejchutnějších. „Dozrávání se trefuje do doby, kdy je po burčáku největší poptávka, to znamená první tři zářijové týdny. Výborný je také proto, že dělá málo kyselin a je příjemně aromatický," doporučil vinař z vinařství, které disponuje 60 tisíci keři. Odrůdu Müller Thurgau pak budou moci návštěvníci ochutnat ve vinařství Zlomek a Vávra, které produkuje burčák speciálně jen pro tuto příležitost.

Burčák vs. částečně zkvašený hroznový mošt

Ne vše, co vypadá jako burčák, se jím může opravdu nazývat. „Český vinařský zákon stanovuje, že se pod názvem burčák smí prodávat výhradně produkt vyrobený z letošních tuzemských hroznů révy vinné a že k jeho prodeji smí docházet pouze v období od 1. srpna do 30. listopadu příslušného kalendářního roku," vysvětlil mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva. Pokud tedy narazíte na označení částečně zkvašený hroznový mošt, výrobek nepochází z českých hroznů. Státní zemědělská a potravinářská inspekce kontroluje celý proces výroby vína, tedy i burčáku. Loni odebrala k laboratorní analýze celkem 77 vzorků burčáku, z toho 9 vzorků nevyhovělo požadavkům právních předpisů. Nejčastějšími prohřešky byl nadlimitní obsah etanolu z přidaného cukru. „Kontrola burčáku a částečně zkvašeného hroznového moštu představuje pravidelně vysokou prioritu a intenzita kontrol bude v letošním roce minimálně stejná, jako vloni," doplnil Pavel Kopřiva.

Burčák je alkoholický nápoj z plodů révy vinné, který vzniká jako meziprodukt při výrobě vína. Je hotový několik dní po začátku kvašení moštu a je k dispozici jen po omezenou dobu. Obsah alkoholu se pohybuje mezi jedním až sedmi procenty. Burčák, který se nevyužije, poté dále pracuje, aby se z něj stalo víno.