Tlumačovská mateřinka nemá kapacitu pro všechny tamní děti

„Přítel dělá na směny a potřebuje auto. Malého tam musím vozit busem, vstáváme brzy. Ovšem z Kvasic pak nejede hned autobus na Otrokovice, tak do práce přijíždím pokaždé skoro o hodinu a půl později," posteskla si třiatřicetiletá matka, jež si nepřála kvůli vyostřující se situaci uvést jméno.

V zaměstnání také nemůže zůstat déle, aby si nahradila pozdní příjezdy, tudíž dostává méně peněz. „Musím stihnout autobus, abych včas vyzvedla malého a stihla přípoj do Tlumačova. Je to hrozné," zdůraznila.

A právě zmíněná třiatřicetiletá maminka je jednou z necelých šesti set lidí, kteří se podepsali pod petici za navýšení počtu míst v mateřské škole.

„My, níže podepsaní občané, vyzýváme vedení obce, aby se neprodleně zabývalo nedostatkem míst v Mateřské škole Tlumačov. Domníváme se, že vybudovat dostatek míst v MŠ a umožnit tak rodičům, aby po skončení rodičovské dovolené mohli nastoupit do zaměstnání, by mělo být prioritou a mělo by mít přednost před jinými nákladnými plány obce," je uvedeno v petici. Podle signatářů jsou rodiče tlačeni k tomu, aby se kvůli dětem vzdali zaměstnání.

Petice čítá zatím 559 podpisů a jednou z jejích iniciátorek je Vratislava Zlatušková. Podle ní se s problémem nedostatku míst potýkají v obci minimálně deset let.

„V září roku 2013 dala jedna zastupitelka konečně návrh, aby se rozšířila místa v mateřince. Bohužel ale pořád narážíme na negace zastupitelů a starosta byl vždy proti. Zjistili jsme, že aktuálně osmnáct dětí z Tlumačova dojíždí od nás do Kvasic, Machové, Otrokovic a jedno dítě dokonce jezdí do Mysločovic," rozhořčila se Vratislava Zlatušková.

I ona má dítě, které v říjnu dosáhne tří let. Chtěla jej přihlásit do tlumačovské školky, ale neuspěla. „Budu nezaměstnaná a starat se o dítě doma. Teď jsem ještě na mateřské, ale pak získám statut nezaměstnané. V těhotenství mě totiž v práci propustili. Neuvažovala jsem o jeho zapsání do Kvasic. Nemám řidičák, v létě či za pěkného počasí bych do Kvasic sice mohla jezdit na kole, ale co pak? Nemůžu si ani hledat práci," rozzlobila se Vratislava Zlatušková.

„Celou záležitost řeším intenzivně, hodně jsem se také zabýval demografickým vývojem. Jsem připravený prosadit myšlenku, že bychom přispívali na dítě, které dovrší tří let a není přijato do Tlumačova, 900 korun měsíčně na dopravu," reagoval starosta Tlumačova Antonín Jonášek.

Podle něj není zase takový velký problém vozit děti do pár minut vzdálené školky. „Není to taková tragédie, také vozím děti do školy a mnohdy tam mám problém se zaparkováním," podotkl starosta.

Řešení prostřednictvím finančního příspěvku je podle něj flexibilní. Oproti tomu hledání místa, kde by mohla vzniknout jedna další třída, je náročné. „Nebylo by to hned, navíc je třeba brát v potaz požadavky hygieny a museli bychom to také řešit na kraji," vysvětlil starosta Antonín Jonášek.

U zápisu v Mateřské škole Tlumačov bylo letos 36 dětí, z toho přijatých je 29, nepřijatých sedm. „Pořád ale zůstávají asi dvě místečka, která jsou určena pro děti s odkladem. Takže nepřijatých bude celkem pět," informovala ředitelka mateřinky Hana Janoštíková. Sama zdůrazňuje, že po navýšení počtu míst ve školce se volá už dobrých deset let. Zastává však neutrální postoj, chápe totiž obě strany sporu.

„Pokud bychom měli otevírat jednu další třídu pro deset či třináct dětí, tak bychom se ocitli v nebezpečí v tom směru, že bychom museli bojovat, jak to zaplatit. Potřebovali bychom pak další učitelky a personál. Pokud by do nové třídy přišlo tak pětadvacet dětí, pak bychom to brali všemi deseti," upřesnila ředitelka. Rodiče pak chápe kvůli problematickému dojíždění.