Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cizí rybáři v Topolné na Uherskohradišťsku skončili

Topolná /ROZHOVOR/ – Dva až tři roky si na rybníku v Topolné nezaloví nikdo jiný než členové spolku Rybníkářství Štěrkáč-Topolná. A po jistou dobu dokonce nikdo. Obec totiž požádala o vyjmutí dnes už bývalého revíru Morava 10A z Moravského rybářského svazu (MRS). Důvod je zcela prostý. Majitelům pozemků se nelíbilo, jak to v poslední době okolo vody vypadá.

16.7.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Zdeněk Skalička

„Jezdili sem rybáři skoro z celé Moravy, často šlo o velké skupiny lidí, které u nás doslova tábořily dlouhé dny, bylo to už neúnosné," komentovala stav starostka Topolné Hana Marášková s tím, že nechtěli z okolí rybníka rekreační oblast. Vyjmutím revíru je ale spolek teprve v půlce cesty, musí totiž ministerstvo zemědělství požádat o zřízení nového revíru, aby se na vodní ploše v Topolné mohlo chytat.

„Ministerstvo zemědělství určí zarybňovací plán, podmínky, za jakých tam mohou rybolov provádět, kolik se může vydat povolenek," vyjmenoval budoucí kroky předseda místní organizace Moravského rybářského svazu v Uherském Hradišti Milan Čaja. Posteskl si, že všechny negativní jevy přiřklo vedení obce a majitelé pozemků MRS. K sedmihektarovému štěrkopískovišti totiž jezdí nejen rybáři, ale také se tam lidé chodí koupat a navíc porušují zákaz vjezdu až k vodě. Od 2. července je vodní plocha pro rybaření zakázané místo, protože pro rybáře v podstatě neexistuje. Ti, kteří vlastní povolenku MRS pro revír Morava 10A, zde již nemohou vykonávat rybářské právo. Zpráva o vyjmutí z revíru Moravského rybářského svazu zasáhla řadu rybářů, kteří do Topolné pravidelně jezdili, i když z obce nepochází. „Chodívali jsme na ryby ze strany od vysílačů. Na Topolnou jsem jezdíval každé léto, nejdřív s klukama, pak s rodinou. Uzavřít to jen pro některé rybáře, to je špatně. Pokud si takto začneme uzavírat revíry navzájem, tak můžeme vyhodit rybářské lístky," zlobil se rybář Kamil Pustějovský z Uherského Hradiště.

Spolek Rybníkářství Štěrkáč-Topolná má ale jasno, po určitou dobu tam budou lovit pouze lidé z Topolné. „Majitelé si stěžovali na nepořádek a hygienu. Chtěli, aby se o vodní dílo starala a využívala je jedna skupina lidí," podotkl předseda spolku Rybníkářství Štěrkáč-Topolná Roman Šiller.

V budoucnu se tak kromě pětačtyřiceti členů spolku k vodě s prutem nikdo neposadí a neuloví kapra, amura, candáta ani sumce, kteří se pod hladinou prohání. Spolek navíc teď ani nebude přijímat další členy. Po uplynutí dvou až tří let spolek činnost zhodnotí a uvidí, co bude s rybníkem dál. „I do budoucna ale plánujeme, že do spolku přijmeme spíše členy z Topolné, ne rybáře z okolních obcí," nechal se slyšet Roman Šiller.

Důvody, proč obec požádala o vyjmutí z revíru, jsou MRS nepochopitelné. „Za posledních sedm let nás obec jedinkrát nekontaktovala v jakékoli věci týkající se našeho působení na štěrkovišti Topolná, o špatném starání se o plochu ani nemluvě," kroutil hlavou Milan Čaja. MRS zatím bude respektovat rozhodnutí ministerstva za předpokladu, že i nově založený spolek bude dodržovat zákon. Od 2. července nesmí na štěrkovišti Topolná provádět rybolov vůbec nikdo. „Z revíru 461095 bylo vyjmuto sedm hektarů vodní plochy štěrkoviště, ale nový subjekt rybářů z Topolné ještě o ustavení nového revíru nepožádal," upozornil předseda hradišťské místní organizace s tím, že pro ně záležitost neskončila a zvažují ještě soudní cestu.

Milan Čaja: Vyjmutí z revíru soudně napadneme

Milan Čaja stojí v čele místní organizace Moravského rybářského svazu sedmnáct let. Slováckému deníku okomentoval změny na vodní ploše v Topolné.

Obec Topolná požádala o vyjmutí štěrkoviště z revíru Moravského rybářského svazu, což jí ministerstvo k 2. červenci schválilo. Jaký je váš názor na věc?

Tato kauza je uměle vyvolaná a její začátky sahají dále než na začátek tohoto roku. Moravský rybářský svaz (MRS) ji neinicioval, byli jsme postaveni před hotovou věc. Sedm let jsme ze strany obce neobdrželi jedinou písemnou ani telefonickou výhradu či připomínku k naší činnosti na štěrkopísku. Přesto jsme byli pozváni na dvě jednání na obecní úřad, kde nám bylo stroze oznámeno, že kvůli tomu, že se špatně staráme o štěrkopísek, podniknou kroky k jeho vyjmutí ze seznamu revírů MRS. Nikdo nám do dneška ale neřekl, kdy a čeho jsme se v hospodaření na svěřeném revíru dopustili, co by vedlo až k jeho odnětí.

Prý byl v okolí velký nepořádek…

Ano, podle paní starostky je tam hrozný nepořádek, lidé jezdí přes zákaz po soukromé komunikaci až k vodě, koupou se tam, zůstává po nich u vody nepořádek. Prostě za všechno, co spadá do kompetence a řešení obecního úřadu v Topolné, nesou výhradní odpovědnost pouze rybáři z MRS. Pro tyto důvody vedení obce podpořilo snahu sedmi vlastníků zatopených pozemků o zahájení procesu vyjmutí štěrkoviště ze soupisu revírů MRS. V případě špatného hospodaření. nezarybnění či z jiné vážné příčiny bych neměl nic proti tomuto postupu. Ale ještě ani o jeden hektar plochy rybářských revírů MRS z těchto důvodů svaz nepřišel za celou dobu svého působení.

Takže je běžné, že majitel vodní plochy požádá o její vyjmutí?

Takovéto případy jsou opravdu spíše výjimečné a jde spíše o věci v řádu jednotek za rok s plochami do dvou hektarů. Svaz hospodaří na více než 6500 hektarech mimopstruhových revírů. Letos jsme řešili tři případy vyjmutí,včetně Topolné. Náhradou za plochy, o které svaz takto přijde, se nám daří každoročně získat do správy nové od jiných subjektů nebo i vybudovat nové na vlastních pozemcích. Se správou jsou totiž spojeny i značné povinnosti a nemalé náklady. Třeba na štěrkovišti v Topolné je nutné, podle dekretu ministerstva zemědělství, provést zarybnění vyjádřené finančním objemem těsně nad sto tisíci korunami. A v tom nejsou doprovodné náklady na revír, brigády členů a další nutné náklady. Při dodržení těchto povinností by povolenka prostým podílem nákladů na člena vycházela na 2200 až 2500 korun.

Co bude podle vás teď se štěrkopísky?

Celá kauza i angažovanost některých úředníků, rychlost a způsob provedení od začátku smrdí neúctou k právu, a pokud chci být slušný, i něčím jiným. Prohlásili jsme, že budeme o vodu zákonnými prostředky dál usilovat. V tomto okamžiku jsme nebyli schopni uhájit vynětí tohoto revíru ze soupisu lovných revírů MRS. Musí následovat vyhlášení nového revíru novému subjektu a mohou začít užívat vodu k lovu ryb. Od 2. července nelze provádět rybolov do ustavení nového revíru žádným občanem ČR. Soudně napadneme rozhodnutí ministerstva, včetně navrhovaného způsobu využití rybníkařením v uzavřené vodě. Rovněž počet schválených povolenek na plochu štěrkoviště bude pro spolek překvapením.

Obec i spolek říkají, že to dělají pro své rybáře…

Celá kauza je velmi divná 
i proto, že nevíme a ani jsme nepátrali po často uváděných nespokojených rybářích z Topolné a všem cirka 33 členům jsme letos, brzy z jara, vydáním dokladů k rybolovu umožnili provádět sportovní rybolov na více než šesti tisících hektarech mimopstruhových revírů v rámci MRS. Skutečně nikdo z nich neměl připomínku ani výhradu k postupu vedení MRS. Mám osobně velké obavy, aby ti, co dnes podporují vyjmutí revíru a založení spolku v obci, nakonec nebyli zneužiti při průhledném procesu privatizace této vodyl některými z nich.

Autor: Blanka Malušová, Martin Nevyjel

16.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš
14

Sněmovna začne řešit Babiše a Faltýnka. Vydá je ke stíhání?

Útok v Cambrils
1 3

Druhé neštěstí ve Španělsku – vůz najel do lidí v městečku Cambrils

Češi nechtějí platit za hovězí. Krávy jdou do světa na chov

Masa se v Česku v posledních letech vyrábí stále méně. Klesající trend se nezměnil ani ve druhém čtvrtletí letošního roku. Od dubna do června ho řezníci vyrobili 110 736 tun, což bylo o 3,4 procenta méně oproti stejnému období loňského roku.

Odporný útok na nevinné, odsuzují čeští politici útok v Barceloně

Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil dnešní najetí auta do lidí v Barceloně za další "odporný teroristický útok na nevinné". Sdělil to na twitteru. Na sociálních sítích odsoudili čin také další tuzemští politici. Útok, ke kterému se přihlásil Islámský stát, si vyžádal asi 13 mrtvých a osm desítek zraněných.

Neočipujete psa? Připravte si až sto tisíc na pokutu

Potulující se psi, u nichž není zřejmé, komu patří. Problém, který u nás řeší každé druhé město. To se však brzy změní. Za tři roky by totiž měli být všichni psi očipováni.

Čekání na telefon. O ostřílené Čechy není v zámoří zájem

Užívat si léto? Štědře placení hokejistéz NHL jistě nemají nouzi o prázdninové kratochvíle. Ne vždy si ale můžou léto užít opravdu naplno – co když stále nevědí, kde budou v příští sezoně hrát? Týdny uplývají, start přípravných kempů v zámoří se zvolna blíží a pořád tu jsou čeští borci, kteří zatím nikde nepodepsali nový kontrakt.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení