Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cyklopoutníci z Uherského Brodu šlapou do pedálů směrem do Paříže

Uherský Brod, Velehrad - Na osmnáctidenní cyklopouť z Uherského Brodu do Paříže, v návaznosti na jedno z nejznámějších katolických poutních míst na světě, portugalskou Fátimu, vyrazila ve čtvrtek 10. července jednatřicetičlenná skupina orelských poutníků na kolech.

12.7.2014
SDÍLEJ:

Z Uherského Brodu do Paříže si na 1800 km dlouhou cestu vyšlápli na bicyklech poutníci s brodským Orlem.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Ti se v osm hodin ráno zúčastnili v brodském dominikánském klášteře požehnání a o dvě hodiny později pak ve velehradské bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila Metoděje pak bohoslužby za účastníky cyklopouti a jejich šťastný dojezd do Paříže a návrat do jejich domovů.

Cyklopouť, kterou pořádá křesťanská sportovní organizace Orel Uherský Brod, bude rozdělena do čtyř let tak, aby v roce 2017 dorazili cyklopoutníci na oslavy 100. výročí zjevení Panny Marie ve Fátimě. „Chceme tak propojit dvě města, Uherský Brod a Fátimu, která samosprávně spadá pod město Ourém. Obě města loni mezi sebou uzavřela smlouvu o partnerství a spolupráci," uvedl účastník cyklopouti a starosta brodského Orla Štěpán Janík.

Z Uherského Brodu do Paříže si na 1800 km dlouhou cestu vyšlápli na bicyklech poutníci s brodským Orlem.

Dodal, že kromě tradiční velké cyklopouti, která bude letos jubilejní desátá a která povede v srpnu do slovenské Levoče, chtějí cyklisté i v této menší skupince dokázat, že na kole lze projet prakticky celou Evropu a není k tomu potřeba být vrcholovým sportovcem.

„Letošní první ročník povede z Uherského Brodu přes Velehrad, Mikulov, Salzburg, Innsbruck, Vaduz, Kostnici, Basilej, Dijon, Vézelay do Paříže. Příští rok z Paříže do Lurd, o rok později z Lurd do Santiaga de Compostela a z něj v roce 2017 do Fátimy," přiblížil jednotlivé ročníky cyklopouti koordinátor orelských cyklopoutí Petr Gabriel. Poznamenal, že v následujících čtyřech letech budou orelští cyklopoutníci cestovat za Pannou Marií ve stopách svatého Benedikta, služebně nejstaršího patrona Evropy. V předchozích letech putovali orelští poutníci po stopách spolupatronů Evropy sv. Cyrila a Metoděje.

Cyklisty čeká na 1800 kilometrů dlouhé trase do Paříže patnáct etap, z nichž ta nejdelší, a to 144 kilometrů, bude mezi Basilejí a Baume-les- -Dames.

Autor: Zdeněk Skalička

12.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Otec a syn Bushovi
16

Rodina Bushů se připojila ke kritikům Trumpa. Jeho poradní tým se rozpadl

Ilustrační foto
4

Ve Dvoře Králové přišli o hrocha. Zemřel dva měsíce od převozu

RECENZE: Retro pro tátu. Strniště pro Jana Svěráka

Laskavé retro z těžké doby. Natočené podle klíče Obecné školy. To je v kostce nový film Jana Svěráka Po strništi bos, který režisér natočil spíš kvůli otci nežli kvůli sobě.

Pohledem Stanislava Šulce: Slyšet HDP růst

Výkon ekonomiky je stále obdivuhodnější. Tedy alespoň to tak vypadá u stolů makroekonomů, kteří sledují výlučně růst hrubého domácího produktu. Růst HDP o 4,5 procenta by nám mohli ostatní snad i závidět. Proti tomu však stojí rostoucí počet nespokojených lidí, kterým je růst HDP lhostejný, protože jej jednoduše neprožívají. Kvalita jejich životů stagnuje stejně jako platy, mírný růst vyváží stále sílící zdražování, které se zdaleka neomezuje jen na máslo.

Libanon zrušil zákon, který umožňoval pachatelům znásilnění vzít si své oběti

Aktivisté za práva žen se radují. Dlouho požadovali zrušení článku 522 trestního zákona, ke kterému nyní došlo. Jejich kampaň podpořil ministr pro záležitosti žen Jean Oghassabian, který uvedl, že zákon je "z doby kamenné". Podobné právní předpisy byly nedávno zrušeny také v Tunisku a Jordánsku.

Podvodníci zaplavují sociální sítě. Chtějí získat peníze skrze falešné profily

Neposílejte nikomu svoje číslo, policie varuje před podvodníky, kteří vytvářejí falešné profily na Facebooku a chtějí získat peníze. Méně pozorné uživatele dokáží připravit o tisíce korun. Snaží se získat ověřovací SMS pro internetové mobilní platby.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení