VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cyklopoutníci z Uherského Brodu šlapou do pedálů směrem do Paříže

Uherský Brod, Velehrad - Na osmnáctidenní cyklopouť z Uherského Brodu do Paříže, v návaznosti na jedno z nejznámějších katolických poutních míst na světě, portugalskou Fátimu, vyrazila ve čtvrtek 10. července jednatřicetičlenná skupina orelských poutníků na kolech.

12.7.2014
SDÍLEJ:

Z Uherského Brodu do Paříže si na 1800 km dlouhou cestu vyšlápli na bicyklech poutníci s brodským Orlem.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Ti se v osm hodin ráno zúčastnili v brodském dominikánském klášteře požehnání a o dvě hodiny později pak ve velehradské bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila Metoděje pak bohoslužby za účastníky cyklopouti a jejich šťastný dojezd do Paříže a návrat do jejich domovů.

Cyklopouť, kterou pořádá křesťanská sportovní organizace Orel Uherský Brod, bude rozdělena do čtyř let tak, aby v roce 2017 dorazili cyklopoutníci na oslavy 100. výročí zjevení Panny Marie ve Fátimě. „Chceme tak propojit dvě města, Uherský Brod a Fátimu, která samosprávně spadá pod město Ourém. Obě města loni mezi sebou uzavřela smlouvu o partnerství a spolupráci," uvedl účastník cyklopouti a starosta brodského Orla Štěpán Janík.

Z Uherského Brodu do Paříže si na 1800 km dlouhou cestu vyšlápli na bicyklech poutníci s brodským Orlem.

Dodal, že kromě tradiční velké cyklopouti, která bude letos jubilejní desátá a která povede v srpnu do slovenské Levoče, chtějí cyklisté i v této menší skupince dokázat, že na kole lze projet prakticky celou Evropu a není k tomu potřeba být vrcholovým sportovcem.

„Letošní první ročník povede z Uherského Brodu přes Velehrad, Mikulov, Salzburg, Innsbruck, Vaduz, Kostnici, Basilej, Dijon, Vézelay do Paříže. Příští rok z Paříže do Lurd, o rok později z Lurd do Santiaga de Compostela a z něj v roce 2017 do Fátimy," přiblížil jednotlivé ročníky cyklopouti koordinátor orelských cyklopoutí Petr Gabriel. Poznamenal, že v následujících čtyřech letech budou orelští cyklopoutníci cestovat za Pannou Marií ve stopách svatého Benedikta, služebně nejstaršího patrona Evropy. V předchozích letech putovali orelští poutníci po stopách spolupatronů Evropy sv. Cyrila a Metoděje.

Cyklisty čeká na 1800 kilometrů dlouhé trase do Paříže patnáct etap, z nichž ta nejdelší, a to 144 kilometrů, bude mezi Basilejí a Baume-les- -Dames.

Autor: Zdeněk Skalička

12.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

spolujízda, ilustrační foto
6

I když máte hlouběji do kapsy, dojedete tam, kam chcete

Petici, kterou sepsal  před dvěma týdny  Jiří Míka z Berouna,  už podepsaly tisíce lidí.
4 20

Pivaři chtějí výjimku ze zákona, sepsali petici

Láďa Hruška: Žádná z mých knih není obyčejná a vždy je převratná

/ROZHOVOR/ Nejradši hledá inspiraci mezi lidmi, třeba v hospodě, na ulici. Má k tomu dostatek příležitostí, denně se na něj obracejí lidé s dotazy, názory, postřehy. Rád si je vyslechne, sám sebe totiž považuje za průvodce pořadem, nikoli moderátora či profesionálního kuchaře. Emotivní introvert Láďa Hruška svou práci považuje za zábavu a koníčka. Rád překvapuje. I proto nedávno vydal knihu receptů a rad nazvanou Revoluce v grilování…

Nová fakta o buchlovské mumii. Nejde o tělo muže

/FOTOGALERIE/ K překvapivému odhalení dospěli vědci při zkoumání mumie ze sbírek hradu Buchlova. Zjistili totiž, že nejde o ostatky muže, jak bylo doposud prezentováno, nýbrž ženy.

Čína propustila z vězení známého disidenta, má rakovinu jater

Čínský laureát Nobelovy ceny za mír a disident Liu Siao-po, jehož činy ocenila v minulosti i Česká republika, byl podmínečně propuštěn z vězení. Dne 25. května mu bylo diagnostikováno konečné stádium rakoviny jater. Jeho stav je velmi vážný. 

Buďte rychlí na zemi i na vodě. K tomuto Lamborghini dostanete rychlostní člun

Tento výhodný balíček auta a člunu ladí jak rychlostí, tak stylem. U jednoho floridského prodejce se totiž objevilo Lamborghini, ke kterému dostanete i stejně šílený a rychlý člun. Nabídce však odpovídá i cenovka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies