Musejí pryč, aby tudy mohl za několik let vést dlouho plánovaný obchvat. Projekt, který jednou protne Zálešnou, je velmi diskutovaným tématem již od devadesátých let minulého století. V těchto dnech se o malý krok posouvá zase dál.

„Na Zálešné začalo bourání tří domů, jde o práce v souvislosti s plánovaným obchvatem. Hotovo by mělo být nejpozději do konce srpna," uvedl tiskový mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák. „Tyto domy už ohrožovaly své okolí, navíc se do nich stahovali bezdomovci," vysvětlil.

Podle něj město za demoliční práce zaplatí 1,2 milionu korun.

„Letos budeme také intenzivně pracovat na zajištění dokumentů nutných pro vydání územního rozhodnutí. Samotné stavební povolení pro obchvat bychom měli získat v roce 2015. Pokud se to podaří, rozběhnou se práce na stavbě za 300 milionů korun ve stejný rok," prozradil už dříve Deníku Zdeněk Dvořák.

Obchvat by měl ulevit hlavně řidičům, kteří by si trasu z Fryštáku či opačným směrem zkrátili a také by tím ulevili již tak velmi napjaté dopravní situaci v této místní části. Podle magistrátu by tato spojnice také ulevila tisícům lidí z ulic Sokolská či Dlouhá.

Že se žádný projekt, který se bezprostředně týká obyvatel, nerodí lehce, dokazuje i několik změn původně plánované trasy. Její plánování totiž provázely emotivní protesty desítek lidí i několika občanských sdružení. Proti tehdejšímu návrhu protestovalo mimo jiné i Občanské sdružení Nivy nebo Sdružení pro zdravé životní prostředí Vršava. Původní řešení totiž počítalo i s okružní křižovatkou. Tento projekt se ale nelíbil desítkám místních obyvatel. A tak se protestovalo.

„Konečný návrh už s kruhovou křižovatkou nepočítá a obchvat povede dál od Zálešné, než bylo původně zamýšleno. Důvodem však nejsou protesty, ale nesplnění hlukových limitů," vyjádřil se k situaci již dříve Karel Říha, dopravní expert magistrátu. Jak také uvedl, k demolici bylo vytipováno dvacet objektů. Třináct domů se už zbouralo v minulosti a tři jdou k zemi nyní.

„Přesný termín dalších čtyř demolicí dosud určen nebyl. Dokud není zajištěný rozpočet na samotnou stavbu, nemusí se s další demolicí spěchat," uvedl Říha.

Celý projekt podle něj pomůže vyřešit dopravní obslužnost dané lokality a významně odlehčí dlouhodobě přetěžovaným komunikacím v ulicích 2. května, Sokolská a Padělky IX.

„Obchvat propojí také pro město klíčovou silnici I/49 se silnicí II/490 a naváže na plánovanou rychlostní komunikaci R49 z Hulína do Fryštáku a na přivaděč KostelecFryšták," vyjmenoval další klady chystané stavby Jiří Kadeřábek, náměstek primátora, do jehož kompetencí patří oblast dopravy.

Investorem výstavby obchvatu Zálešné bude město Zlín, které tak hradí i veškeré úkony související s její přípravou. „Náklady na pořízení dokumentace potřebné k vydání územního rozhodnutí a na inženýrskou činnost vedoucí k jeho získání odhadujeme ve výši do čtyř milionů korun," vysvětlil dopravní specialista magistrátu.

„Z hlediska dopravy je obchvat Zálešné pro Zlín jedním z nejdůležitějších záměrů, které se aktuálně připravují. Pomůže vyřešit dopravní obslužnost celé lokality a významně odlehčí dlouhodobě," připomněl Kadeřábek.

I když se zdá, že celá „obchvatová záležitost" dostává konkrétnější obrysy, již nyní přináší místním obyvatelům nemalé starosti.

„Včera jsem si byla stěžovat na magistrátu," pustila se do hovoru rozzlobeně místní obyvatelka Jarka Krajčová. A měla důvod.

„Stahují se nám sem bezdomovci, co můžou, to nám na zahrádkách ukradnou. Zmizelo mi i kus plotu. Máme v těsném sousedství s bouranými domky zahrádky. Mám tam zeleninu a vedle toho je nakáleno. Dělníci, kteří zde pracují, nám chodí místo na WC, na naše zahrádky," vyjmenovala příčiny svého hněvu Krajčová.

Také další z místních, pan Pavel, který si nepřál uvést své příjmení, si stěžuje na komplikace, které mu způsobuje demolice v blízkosti jeho domu.

„Chodí tady cizí lidé, obhlédnout si to tady. Z domku, který prochází demolicí, tak mizejí trámy, plastová okna, která tu byla, dřevo. Měl jsem tam uloženu kulatinu, ta zmizela také. Stahují se sem bezdomovci a co není přivázáno na řetěz, tak zmizí," postěžoval si. Přesto ale nový obchvat vítá. „Už aby to bylo. Myslím ale, že už se ho snad ani nedožiji," uzavřel s úsměvem.

Šuměním koruny jabloň říká, že ona a vzpomínky zůstanou

Stál a díval se, jak mu dům, kde strávil dětství, mizí před očima a spolu s ním i vzpomínky. Dům musí k zemi. Jednoho dne na jeho místě povede dlouho očekávaný obchvat.

„Víte, vzpomínky jsou krásné, když máte fantazii, a já nezapomínám na nic, co jsem zde prožil," uvedl pan Pavel, který ale díky tomu, že na Zálešné stále bydlí v jiném domě, nechce prozradit své příjmení.

„Nastěhovali jsme se sem v roce 1954. Tady byla kůlna a tady jsme měli kuchyň. Maminka tady měla pravá kachlová kamna. Jednou do nich ovšem omylem dala pastu na boty. No, dopadlo to tak, že měla celý obličej od sazí," ukazuje rukou na místa spjatá se svým dětstvím dnes už pětašedesátník Pa­vel.

V právě demolovaném domku prožil své dětství, dospívání i dospělost. Bydleli v něm jeho rodiče, sourozenci, děti a vnoučata. Postavil tu i garáž. Později se odstěhoval na sídliště Jižní Svahy. Snad náhoda mu dopomohla k tomu, aby se sem, kousek od svého bývalého bydliště, znovu přistěhoval.

„Možná že paní, která mi tuto výměnu nabídla, již věděla, co se zde bude dít," myslí si.

„Jednou, to jsem mohl být tak ve druhé třídě, a to jsem chodil na šestku, zrovna v blízkosti školy káceli strom, jabloň. Donesl jsem větve domů a můj otec je narouboval. To je ta jabloň," řekl a ukázal na starou jabloň v jeho bývalé zahradě, která je obsypaná jablky.

„Stojí tu už kolem padesáti let," povzdechl si pamětník. Podíval se přitom na starou jabloň, která najednou zašustila větvemi. Jako by na pozdrav. Jako by říkala, že ona i vzpomínky tu zůstanou. Ať už s obchvatem, nebo bez něj.

NA OKRAJ Jany Zavadilové

Chvílemi to bylo až na slzy…

Provést demolici stojí vždy spoustu práce. Záleží na budově, která má jít k zemi. Někdy je to stará tovární hala, na jejímž místě vyroste třeba nová škola. Pár bývalých zaměstnanců bývalé továrny se na její definitivní pád přijde podívat a také zavzpomínat. Zavzpomínat na dobu, kdy se stará tovární hala skvěla novotou a její prostředí denně vítalo stovky dělníků a zaměstnanců fabriky.

Provést demolici rodinného domu, kde místo něj například vyroste nový obchvat, někdy ale bere i jiné vzpomínky. Vzpomínky, jak mladý muž přenese přes práh šťastnou ženu. Vzpomínky na první dětský pláč či zoubek.

Ruiny domku pohřbí staré rámy, které onen muž natřel, nebo také spravenou střechu, na které se tak nadřel. Prach ze zbouraného domku přikryje léta v něm strávená. Vše se v prach obrátí. A tak nezbývá než si vytvořit další, světlé a krásné nové vzpomínky a nezapomenout na ty, které zůstanou schovány v prachu, třeba pod novým obchvatem. (zav)