Rozepínají ležícímu muži košili a na prsa mu přikládají destičky přístroje. Následuje jeden elektrický výboj, pak druhý. Muž pohnul očními víčky.

Žije…Podobná scéna nemusí být smyšlená, ale snadno se může stát realitou. A zažil ji nejeden z nás. Rozdíl je snad jen v tom, kdo zkolabovanému pomohl zpátky do života. Zatím jsou to většinou záchranáři. A také stále častěji policisté. Ale mít defibrilátor po ruce by se hodilo i běžnému civilistovi. Proto se počty těchto přístrojů zvyšují i ve „veřejném sektoru" na Slovácku.

„Bylo by užitečné, kdyby takové přístroje měli policisté, ale i zástupci jiných organizací, tak je tomu běžné za západními hranicemi našeho státu. Pokud se týče Slovácka, pak defibrilátor mají například policisté v Uherském Hradišti, Bojkovicích a Uherském Brodu.

Ovládání takového defibrilátoru není vůbec složité, mluveným projevem vede obsluhu tak, aby s ním zacházel správně," podotkl mluvčí krajských záchranářů ve Zlíně Petr Olšan.

Vlastnit defibrilátor ale brzy nemusí být jen výsadou záchranářů a policistů. Zdravotníci se shodují, že by tyto přístroje mohly mít například i školy, plavecké areály, městské úřady a podobně. Například na zimním stadionu ve Zlíně mají dva. Problém je jen v tom, že přístupné jsou jen poté, co správce stadionu odemkne místnost, kde jsou přístroje uloženy. Snazší přístup k těmto přístrojů by uvítali i oslovení obyvatelé Uherského Hradiště.

„Zažil jsem kolaps člena rodiny na zájezdu ve Francii. Došlo k tomu přímo ve výstavní síni. Kdyby tam tehdy přístroj měli, možná by se situace nevyvíjela až tak dramaticky. Museli jsme volat záchranáře a ti přijeli zhruba za pět minut. Strýce sice zachránili, ale čekání na pomoc bylo nekonečné," popsal svůj zážitek Hradišťan Roman Prachař.

Také ředitel Sportovišť města Uherské Hradiště Evžen Slavík plánuje, že možná v blízkém budoucnu defibrilátor pro potřeby organizace pořídí.

„Před časem jsme podobnou nabídku obdrželi od dealera firmy, která tyto přístroje vyrábí. Nejedná se ale o levnou záležitost. Přesto chápu, že mít podobné zařízení je velmi důležité. Proto patrně už příští rok vyčleníme částku z našeho rozpočtu a tento přístroj zakoupíme," připustil Evžen Slavík.

Zástupci Krajského úřadu ve Zlíně připomněli, že o případném zakoupení externích defibrilátorů by měli uvažovat zástupci vlastníci či zřizovatelé firem a institucí. O tom, že by kraj tento trend podpořil ze svých prostředků, se ale prozatím neplánuje. Přesto vedení kraje doporučuje, aby se co nejvíce lidí s těmito přístroji blíže seznámili.

„Pořízením přístroje to teprve začíná. Musí být zabezpečen následný servis, údržba, značení i základní proškolení obsluhy. Rovněž je důležitá kampaň cílená na občany, kteří by se měli s naučit s přístroji zacházet v rámci laické první pomoci," doporučuje mluvčí Krajského úřadu ve Zlíně Gabriela Sýkorová Dvorníková.