Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dojemná a díky dětem milá akce. Pro Zuzanku

Zlín - Charitativní akci Den pro Zuzanku včera přišli podpořit rodiče dětí ze školky, známí i neznámí lidé ze Zlína. Návštěvou mateřské školy v ulici Osvoboditelů ve Zlíně vyjádřili svou podporu rodině a přispěli dětem s onkologickými onemocněními, které potřebují pomoc všech ostatních. Pořadem pro děti provázel Michal Žáček, který se na organizaci celé akci podílel.

13.12.2012
SDÍLEJ:

Akce Den pro Zuzanku v mateřské školce Kolektivní dům ve Zlíně. Dobročinný koncert a jarmark.Foto: DENÍK/Jan Karásek

Měl i zdatného pomocníka, svého syna Matěje, ze kterého možná jednou vyroste velký moderátor.

Mezi přítomnými byl i primátor krajského města Miroslav Adámek a dětem byl představen jako indiánský náčelník Zlína. Svou návštěvu zde, ve školce na ulici Osvoboditelů, vysvětlil zcela jednoduše.

„Je to pro mě osobní záležitost. Velmi dobře a velmi dlouho znám rodiče Zuzanky i její prarodiče," řekl primátor, který si s dětmi i jejich rodiči během akce povídal.

Mezi přítomnými nechyběl ani herec Městského divadla Zlín Luděk Randár, který na akci pomohl prodávat výrobky dětí a vystoupil v programu určeném právě jim.

„Je to velice prostinké, přišel jsem, protože se znám s panem Žáčkem, takže když mi zavolal, tak jsem neuvažoval nad žádnou jinou možností než nad tím, že prostě přijdu. Navíc tady do školky chodily všechny mé tři děti, takže jsem si sem přišel i zavzpomínat," vysvětlil.

Kousek od Luďka Randára prodával a usmíval se na všechny ostatní umělecký vedoucí folklorního souboru Hradišťan Jiří Pavlica. Přišel, zpíval, pomáhal. Byl podle svých slov moc spokojený, protože děti ze školky znaly jeho písničky a společně si je s ním zazpívaly.

„Jsem tady pro příběh Zuzanky samotný, ale i z obecného principu, že si musíme pomáhat. Pokud se bude tato benefiční akce opakovat a pokud budu živ a zdráv, přijdu znovu velmi rád," řekl Pavlica. Pro hokejistu Martina Hamrlíka byla účast na charitativní akci také samozřejmostí.

„Znám rodiče Zuzanky a také mám dvě malé děti, proto s Oškerovými cítím. Víte, člověk neví, co se mu může v životě přihodit. Pro mne to zde byla příjemná povinnost a udělal jsem ji rád," dodal a znovu se pustil do prodeje výrobků malých umělců ze školky.

Mezi dalšími dospěláky na benefici byla i Hana Krobotová. „Pracuji tady s kolegou. Nabízíme tu punč a perníčky. Perníčky také ještě budeme s dětmi zdobit, moc se na to těšíme. Je to tady moc hezká a dojemná akce. Jsme rádi, že jsme tady," podotkla Krobotová.

Také Simona Pánková přišla akci Den pro Zuzanku podpořit a pomoci dětem, které to potřebují, protože trpí vážnou nemocí. „Zuzanku jsme znali a v každém případě podpoříme tuto charitativní akci určenou pro nemocné děti. Když můžeme pomoci, tak to uděláme. Obzvláště v tento předvánoční čas," vysvětlila Pánková.

Zuzanka nám přirostla k srdci, říká lékařka

Vyjádřit svůj dík za snahu pomáhat nemocným dětem a zároveň i obdiv statečným rodičům Zuzanky Oškerové přišla včera do Kolektivního domu ve Zlíně i lékařka Hana Bernatíková z Kliniky dětské onkologie při Dětské fakultní nemocnici v Brně-Černých Polích. Je jednou z lékařů, kteří se snažili Zuzanku Oškerovou vyléčit.

„Zuzanka onemocněla lymfoblastickou leukemií, což je v podstatě nejčastější onkologické onemocnění u dětí. Je velice dobře léčitelné, naděje na vyléčení u těchto dětí je řádově kolem devadesáti procent. Ovšem léčba je dlouhá a mohou se vyskytnout i komplikace, jako to bylo v případě Zuzanky," konstatovala Bernatíková.

Infekční komplikace

V případě této malé pacientky podle ní leukemie byla zvládnutá, ale vyskytly se infekční komplikace. „Ty v nejhorším případě mohou způsobit úmrtí. Zuzanka nám přirostla k srdci a její smrt nás všechny velmi zasáhla. Doufali jsme v její uzdravení jako v jiných případech takto nemocných dětí," povzdechla si lékařka.

Největší radost podle ní s kolegy mají, když za nimi přijdou rodiče s dětmi, které se již vyléčily, jsou zdravé a v pořádku. „Je hezké, když vidíme, že děti už mají vlásky a rodiče říkají, že vypadají jako předtím, než onemocněly," uzavřela Bernatíková. 

Matka Zuzanky: Nemocné děti jsou hrdinové

„Chtěli bychom s manželem jménem naší rodiny poděkovat hlavně dětem, personálu školky, Michalu Žáčkovi a všem, kteří se na akci podíleli. Díky nim se Den pro Zuzanku uskutečnil. Všichni byli úžasní," nešetřila během charitativní akce chválou maminka Zuzanky Daniela Oškerová.

S manželem si přejí, aby se tato benefice opakovala každý rok a mohlo se jí zúčastnit i více školek.

Rodičům, kterým vážně onemocní dítě, chce vzkázat, aby v sobě našli sílu. „A také aby si vážili toho, že dítě stále mají. Tím pádem totiž mají naději, že se jejich dítě vyléčí a zůstane s nimi. I když je to stojí strašně moc síly, tak jejich dítě je stále u nich, mohou je chovat, hladit je," říká.

Zuzanka je pořád v jejich srdcích s nimi. Za tuto akci by prý byla moc ráda a líbilo by se jí tam.

„Byla moc hodná a měla dobré srdce, byla to taková dobrá dušička. Celá naše rodina chce pomáhat při takových akcích, pokud to pomůže zmírnit utrpení nemocných dětí. Vážíme si také práce personálu Kliniky dětské onkologie v Brně. Mají to velmi těžké, když se setkávají denně s takto nemocnými dětmi. Jsou však velmi citliví, úžasní. A ty nemocné děti, to jsou pro mě hrdinové," podotýká Daniela Oškerová.

Doufají, že jejich synovi Matějovi brzy přibude bráška nebo sestřička. „Jsme silná rodina. Věřím, že vše zvládneme," uzavřela. 

Zuzanka Oškerová ze Zlína měla teprve čtyři roky, když ji zasáhla nemoc, která jí vzala sílu být dál mezi námi.

Zemřela letos 31. srpna. Jen měsíc po tom, co jí diagnostikovali leukemii. I když byli ošetřující lékaři k možnosti jejího uzdravení zpočátku optimističtí, přesto na konci prázdnin Zuzanka zákeřné chorobě podlehla.

Bylo to jako blesk z čistého nebe a ten navždy zanechal v srdcích těch, kteří ji milovali, místo pro lásku a vzpomínky na malé usměvavé děvčátko. Na Silvestra by oslavila páté narozeniny.

JANA ZAVADILOVÁ

Autor: Redakce

13.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Elektřina. Ilustrační foto.
18

Ceny energií zatím stagnují. Zdražit by mohla elektřina

Ilustrační foto.
23

Příliš levné dálnice. Ať to není na úkor kvality, varují odborníci

Výbuch v kasárnách: munice neměla v administrativní budově co dělat

Armáda ve čtvrtek potvrdila, že v ubytovně Jugo ve vyškovské vojenské posádce byla munice nelegálně. Při explozi tam v úterý zemřel jeden voják.

Nemocnice zavírá kvůli zlodějům kovů. Ukradli kabely

V Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem bude od pátku do neděle omezen provoz. Pacienti mají jet za ošetřením do Děčína či Teplic.

Jablek je málo, jejich cena poroste

Ovocnáři zahájili hlavní sklizeň jablek. Někde stromy spíš pročesávají než češou, jablek je podle prognóz o třicet procent méně než vloni. Na Jičínsku se na jablkové kalamitě podepsaly mrazy a kroupy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení