VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dům ve Zlíně bude stržen. Oblast zůstává uzavřená

Zlín – Ani druhý den po demolici staticky narušené části domu na Sokolské ulici, není stále klid. Situace je vážná, dům možná půjde celý k zemi. Všichni čekají na rozhodnutí statika.

8.3.2016 AKTUALIZOVÁNO 8.3.2016
SDÍLEJ:
Fotogalerie
112 fotografií

Strhávání střechy budovy na Sokolské ulici ve Zlíně. Foto: DENÍK/Jan Karásek

V úterý krátce před třináctou hodinou přichází zpráva, že opět hrozí zřícení domu na ulici Sokolská ve Zlíně. Další roh domu je výrazně porušen. Na místo se proto vrací hasiči s cisternou a technickým kontejnerem, na místě je i policie, která celé místo a okolí domu opět zapáskovala.

„Statik nahlásil nebezpečí zřícení budovy, hasiči proto vyjeli zpět na místo. Informovali jsme také město, policii i dopravní podnik," uvedl za krajské hasiče Libor Netopil.

„Bude uzavřen jeden jízdní pruh, druhým bude povolena kyvadlová doprava," zmínila za zlínskou policii Monika Kozumplíkova.

Dodala, že všichni budou čekat na vyjádření statika, zda dojde k demolici objektu. „Informováni byli také energetici, plynaři i dopravní podnik," doplnila.

Situaci ve Zlíně sledujeme

19:00 - Demoliční četa se z vysokozdvižné plošiny pustila do odřezávání střechy domu, která se ale propadla v části budovy, která se včera demolovala jako první. Na místě je těžká technika, pásový bagr a další technika od hasičské jednotky z Hlučína, která na místě pracovala již včera večer a v noci.

18:55 - ORGANIZACE MHD: Podle aktuálních informací, které získala Dopravní společnost Zlín – Otrokovice od složek Integrovaného záchranného systému, potrvá úplná uzavírka Sokolské ulice na Cigánově po celý zbytek úterý 8. března a pravděpodobně ještě i po část středy 9. března 2016. DSZO upřesňuje organizaci MHD s využitím objízdných tras.

„Naši dispečeři zajistili dopravu operativním přesměrováním linek a zřízením dočasných zastávek u vozovny DSZO na konci Benešova nábřeží a na začátku ulice Podvesná XVII a přijali další nezbytná organizační opatření, aby byl dopad mimořádné situace na cestující co nejmenší," uvedl vedoucí dopravního úseku Pavel Nosálek.

Sokolská MHD demolice objížďka náhradní trasa

Dokud nebude obnoven průjezd Sokolskou ulicí, platí v provozu MHD DSZO mimo jiné zejména následující odchylky:

Linka č. 2 ve směru Bartošova čtvrť jede z ul. Dlouhé po Benešově nábřeží (mimo třídu 2. května). Místo zrušené zastávky Baťova nemocnice zastavuje na zastávce Bartošova čtvrť-škola. Ve směru centrum zastavuje u vozovny DSZO na dočasné zastávce a pokračuje na Dlouhou po Benešově nábřeží. Spoje zastavují na nábřeží na všech projížděných zastávkách autobusové linky 33.

Linka č. 4 ze zastávky Dlouhá opět pokračuje po Benešově nábřeží až k nemocnici, poté je vedena po třídě 2. května až k sokolovně a dále po Sokolské ulice na Vršavu. Zpět jede po stejné trase. Spoje zastavují na všech projížděných zastávkách – Baťova nemocnice, Zálešná V, Padělky IX, Kúty. Cestující mohou využít tyto spoje k výstupu i nástupu. Linka 4 je navíc od Baťovy nemocnice posílena autobusy náhradní dopravy k vytvoření potřebné přepravní kapacity, aby byl v této části města nahrazen výpadek linek 2, 8 a 9, vedených náhradní trasou po Benešově nábřeží.

Linky č. 8 a 9 jsou rovněž vedeny náhradní trasou po Benešově nábřeží, tedy mimo Kúty, Padělky a Zálešnou.

Linky 34, 35, 36 jedou od zastávky Dlouhá po objízdné trase po Benešově nábřeží a napojí se na svou obvyklou trasu na zastávce Vysoká mez. Stejně jedou i v opačném směru. Spoje zastavují na všech projížděných zastávkách – Baťova nemocnice, Zálešná V., Padělky IX, Kúty.

Trolejbusy bez dieselagregátu mohou být vedeny mimo uvedené trasy s ohledem na nutnost jízdy pod trakčním vedením (po Štefánikově ulici místo po Benešově nábřeží).

• Zastávka Cigánov je po dobu uzavírky a demolice budovy zrušena.
Spoje všech linek vedených po objízdných trasách zastavují na všech projížděných zastávkách.
Uvedená dopravní opatření budou probíhat do ukončení uzavírky Sokolské ulice. Je velmi pravděpodobné, že se promítnout i do ranních a dopoledních hodin ve středu dne 9. března.

17:30 - Stále se čeká na příjezd hasičů z Hlučína s těžkou technikou. "Ze sousedního domu bylo evakuováno celkem 15 lidí z toho 11 využívá momentálně náhradní ubytování," uvedl mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák. Podle něj demoliční četa odstraní střechu a horní patro budovy, čímž v podstatě zbyte z budovy jen holé torzo.

15:35 - Uzavírka v Sokolské ulici ve Zlíně se týká trolejbusů MHD na linkách 2, 4, 8 a 9 a autobusů na linkách 34, 35 a 36. Autobusy a trolejbusy, které jsou vybaveny pomocným dieselagregátem a mohou jezdit mimo trakční vedení, využívají objízdnou trasu po Benešově nábřeží. "Trolejbusy bez dieselagregátu mohou jezdit směrem k Baťově nemocnici a zpátky do centra města pouze po zatrolejované Štefánikově ulici.

Některé z nich se otáčejí v areálu vozovny DSZO. Od vozovny byl nasazen náhradní autobus, který obsluhuje zastávky na Zálešné, Padělkách, Kútech a otáčí se na točně Vršava," uvedl mluvčí DSZO Vojtěch Cekota.

Na linkách, kterých se uzavírka týká, vznikají zpoždění přibližně do deseti minut. Cestující jsou informováni zvláštními hláškami na informačních panelech na důležitých zastávkách.

15:22 - Dům na ulici Sokolská nedaleko centra Zlína bude stržen. Odpoledne došlo k samovolnému zhroucení jednoho z jeho rohů a budova je tak nestabilní. K demolici dojde v nejbližších hodinách, celá oblast je pro dopravu i pěší uzavřena.

Na místě zasahují složky Integrovaného záchranného systému, přítomni jsou i členové Bezpečnostní rady města, kterou svolal primátor Miroslav Adámek.

„Lidé ze sousedícího domu budou na příkaz velitele zásahu z preventivných důvodů evakuováni, zajistíme jim odvoz i náhradní ubytování," prohlásil náměstek primátora Ondřej Běták. Hasiči provedli na domu zajišťovací práce, které mají zabránit jeho zhroucení.

„Stavební firmu, která dům rekonstruovala, jsme vyzvali k zahájení demolice objektu," uvedl Pavel Dekret z HZS Zlínského kraje.

Na možné zřícení domu upozornila jeho majitelka v pondělí odpoledne, v noci byla část objektu hasiči z bezpečnostních důvodů ubourána. Situací se zabývá Odbor stavebních a dopravních řízení magistrátu.

„Ve středu budeme jednat s majitelkou objektu o vzniklé situaci," sdělil Petr Skácel, vedoucí Odboru stavebních a dopravních řízení magistrátu.

14:25 - Na místě je momentálně stále statik a čeká se na jeho rozhodnutí o dalším osudu stojící části budovy. Podle dostupných informací by měla být demontována střecha a horní podlaží. Evakuace okolích domů zatím nebyla nařízena, je však pravděpodobné, že k ní v průběhu odpoledne dojde.

14:15 - "Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti," uvedla mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková s tím, že případnému pachateli hrozí až dva roky vězení. "Budeme zajišťovat důkazy a shromažďovat veškeré informace a vyslýchat lidi, kteří mají co do činění s rekonstrukci, která byla na domě prováděna," popsala Kozumplíková. Kriminalisté budou zjišťovat zda všechny stavební práce na objektu probíhaly dle platných právních předpisů.

13.50 - Sokolská je opět zcela uzavřena, řidiči i MHD musejí objízdnými trasami. "Ve 13.25 hodin došlo k úplné uzavírce dotčeného úseku silnice Sokolská. Dopravní společnost Zlín - Otrokovice proto najíždí na režim objízdných tras po Benešově nábřeží, případně po Štefánikově ulici, pokud trolejbusy nejsou vybaveny pomocným dieselagregátem," uvedl mluvčí dopravní společnosti Vojtěch Cekota. Zastávky na Zálešné, Padělkách a Kútech bude podle něj obsluhovat zvláštní autobus, který se bude otáčet u vozovny DSZO na Podvesné XVII a na Vršavě.

Související 

Fotogalerie a video z noční částečné demolice

Část domu v Sokolské ulici musela k zemi. Město čeká na vyjádření stavebníka

Část budovy na Sokolské musela jít k zemi. Hrozilo, že se zřítí na obytný dům 

Autor: Jana Zavadilová

8.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

První ministryně Skotska (premiérka) Nicola Sturgeonová chce bránit místo, které má Skotsko v Evropské unii, a bude usilovat o to, aby Skotové mohli mít po odchodu Británie z unie i nadále přístup k evropskému jednotnému trhu.
AKTUALIZOVÁNO
5

Skotský parlament souhlasí s novým referendem o nezávislosti

Donald Trump
AKTUALIZOVÁNO
2 4

Trump podepsal dekret, kterým končí Obamovy ekologické regulace

Brečet nebudu, říká sprejer, který poničil hradby

Na místo činu se o víkendu vrátili sprejeři, kteří ve čtvrtek 16. března pomalovali historické hradby a další místa v Klatovech, a způsobili tak škodu za zhruba 45 tisíc korun. Odstraňovali nápisy, které nastříkali. Lítost by u nich ale člověk hledal jen stěží.

Krajský soud potvrdil půlmilionovou pokutu pro ministerstvo vnitra

Krajský soud v Brně v úterý potvrdil půlmilionovou pokutu, kterou Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil ministerstvu vnitra. Je za chyby v zakázce na IT služby související s výplatou sociálních dávek. Soud potvrdil rozhodnutí ÚOHS z roku 2013. V úterý to řekla mluvčí soudu Simona Pešková.

Se zpěvačkou Špinarovou se příznivci rozloučí 1. dubna v Ostravě

Se zpěvačkou Věrou Špinarovou, která náhle zemřela v neděli ve věku 65 let, se její příznivci mohou rozloučit dopoledne 1. dubna v Ostravě. Smuteční síň krematoria ve Slezské Ostravě jim bude zpřístupněna od 09:00 do 12:00. Odpoledne se poslední rozloučení uskuteční pouze v kruhu rodiny a přátel. ČTK o tom dnes informoval Adam Pavlík, syn Věry Špinarové a vedoucí její doprovodné kapely.

Divoká prasata terorizují lázně i města

Nejsou to hony za dobrodružstvím, ale na vztek. Odstřel divokých prasat, která v nájezdech terorizují parky v Karlových Varech a dalších městech, ale nepohrdnou ani zahradami soukromníků, nyní zaměstnává myslivce i pracovníky Správy lázeňských parků. Ačkoliv na čekanou vyrážejí prakticky každou noc, od začátku letošního roku se jim podařilo ulovit jeden kus.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies