Když v roce 2008 vedení vesnice nechalo postavit dětské hřiště, zřejmě netušilo, na jaké problémy si zadělává. Za sedmnáct průlezek, lavičku, stovku vysázených rostlin a související práce obec zaplatila 130 tisíc korun z vlastních zdrojů, dalších tři sta tisíc přislíbilo ministerstvo pro místní rozvoj. „Problém spočívá v tom, že jsme podle dotačních podmínek měli dodavatelům zaplatit do 31. října. Dotace z ministerstva ale dorazila až 14. listopadu,“ uvedl starosta Podolí Miroslav Křižka.

Ten tvrdí, že k platbě v řádném termínu nemohla obec použít jiné peníze než ty, na které čekala. Jednou z podmínek dotace totiž bylo i zřízení speciálního účtu, z nějž se měly faktury platit. Žádné prostředky kromě státní dotace však na něj převést nešly.

„Po kontrole naší databáze se ukázalo, že k této dotaci si statutární zástupce obce převzal klíčové doklady nutné k čerpání peněz z daného dotačního titulu, tedy protokol Rozhodnutí o poskytnutí dotace a Pokyn k nastavení rozpočtového limitu, již na konci září 2008,“ zní prohlášení ministerstva pro místní rozvoj, které Slováckému deníku poskytl jeho pracovník z odboru komunikace Jan Dvořák. „To s tím ale nemá žádnou souvislost, peníze přišly až v půlce listopadu. Oni o koze, my o voze,“ kroutí nad tím hlavou Křižka.

Fakt, že obec nesplnila dotační podmínky a zaplatila faktury s dvoutýdenním zpožděním, teď hodlá ztrestat uherskohradišťský finanční úřad. Po obci požaduje vrácení třísettisícové dotace, dalších tři sta tisíc pak má činit pokuta za prohřešek. „My jsme ale učinili vše, co bylo v našich silách, abychom zpoždění odvrátili. Hned jak nám dorazily peníze na účet, nasedl jsem do auta a jel vše zaplatit,“ poukázal Křižka na to, že dotace se na podolském účtu neohřála ani jeden den.

První muž podolského obecního úřadu zároveň předestřel, že žádné pokuty z rozpočtu platit nehodlá. Finančnímu úřadu k celé věci již odeslal své vyjádření.

Raději by vše vyřešili mimo soud

„Pokud úřad svůj postoj nepřehodnotí, odvoláme se. A jestli ani to nepomůže, podáme žalobu, respektive kasační stížnost,“ upozornil starosta bojovník, kterých na Slovácku příliš není. „I v dnešní době je pořád jednodušší držet ústa a krok než vyčuhovat z řady. To ale nemůžu, pokud by na to moje obec měla doplácet,“ dodal.

Zastupitelstvo Podolí by uvítalo, kdyby se celý případ dal vyřešit mimo soudní síně.

„Chtěli bychom jít smírčí cestou. Tedy aby starosta podepsal protokol o kontrole a zažádal o prominutí,“ navrhla další z možných řešení zastupitelka Petra Ondrejková.