„Je to hlavně to, že se musí vařit srdcem, potom tam dát jeden stroužek česneku a jedno vejce," překvapila pětadvacetiletá vítězka hodnocení poroty z Vizovic. Dodala, že tento recept má od tety Máši z Lutoniny a že její kyselici si zamilovala. Také další vítězka Markéta Provalilová, jejíž kyselice byla ohodnocena jako nejlepší, tentokrát návštěvníky akce, recept získala.

„Je od tatínka Stanislava Ščotky," přiblížila mladá maminka. Podle ní, naučit se uvařit kyselici dle jeho receptu jí netrvalo dlouho.

„Vždy jde o to poslední ochucování. Jinak základem naší kyselice je dobré uzené a klobásy. Hlavně tam nedávat nic, co tam nepatří. Například s houbami je to už krkonošské kyselo," myslí si vítězka diváků. Za jejím prvním kulinářským úspěchem v soutěži, byla původně myšlenka recese a vůbec ji nenapadlo, že by mohla vyhrát. I když navštívila všechny ročníky jako divák, letos se soutěže zúčastnila poprvé.

„Tatínek je chemik, ale v naší kyselici jsou jen přírodní produkty," ubezpečila s úsměvem vítězka.

I letošní čtvrtý ročník i přes nepřízeň lednového počasí, přilákal do Domu kultury ve Vizovicích desítky diváků. Všichni se dobře bavili, v sále voněla kyselice a samozřejmě i „pravá trnečková".

„Letos tady máme jednu zajímavost, máme tři vítěze. V ceně poroty zvítězila Romana Žambochová, diváci zase ocenili Markétu Provalilovou a stejným počtem bodů ohodnotili i kyselici Jany Žambochové," přiblížila ředitelka Domu kultury Vizovice Jiřina Trlicová. Neopomněla prozradit i novinky čtvrtého koštování kyselic. „Jsou to udělené dvě zvláštní ceny. Jedna pro šestiletého Zdeněčka Halového, za nošení vzorků tetám a cena pro Radka Jančíka, za čištění hrnců," usmála se Jiřina Trlicová.

Ředitelka vizovického Domu kultury také zdůraznila, že i přes letošní slabší účast, se sešlo celkem osmnáct vzorků. „Loni jsme tady měli osmadvacet, ale počasí nám nechalo další účastníky doma," posteskla si.

Návštěvníci letošních Gajdy a zelé, živobytí celé, kteří přišli si ale užili své.

„Akce je vždy na rozhraní ledna února. Máme ji navázánu na výstavu „Šikovné ruce občanů Vizovic", vysvětlila Jiřina Trlicová. Doplnila, že akce je spojena s otevíráním a vernisáží právě této výstavy.

O další zábavu všech přítomných se postaral doprovodný program. Gajdoš Petr Sovják z Neubuze, Kašavská gajdošská, ženský zpěvecký sbor z Tečovic a mužský pěvecký sbor Štabarc a také Gajdoši z Kopanic, kteří přijeli z Uherského Brodu, nenechali nikoho na pochybách, že jejich muzika právě sem, do srdce Valašska patří, stejně jako pravá, valašská kyselice a slivovivce.

„Jsem tady letos poprvé a je to tady opravdu dobré. Pořádně jsme se tady najedli. Jako favority jsme tipovali Romču Žambochovou a její maminku," mrkla jedna z přítomných Lucie Pavelková. Její kamarád František Stodola to potvrdil. „Jsem tady poprvé a jsem spokojený i s výsledky soutěže. Každá z osmnácti kyselic byla naprosto výborná, každá byla něčím specifická a každá jinak chutnala," pochválil valašské kuchařky a kuchaře František Stodola