„Čas jsem si krátila, pokud to počasí dovolilo, vycházkami. Pokud to šlo, strávila jsem venku každou volnou chvilku. Zašla jsem si pro kávu, posedávala na lavičkách v nemocnici, povídala si s pacienty a moc ráda jsem se procházela v tamním parku. Když jsem tam byla naposledy na návštěvě za dcerou, vyděsilo mě, kolik stromů z nemocničního areálu zmizelo,“ netají své rozčarování Marie Strnadová. Stejně jako ona jsou s kácením v nemocnici nespokojeni také další návštěvníci nemocnice i ochránci zeleně.

„Myslím si, že takový počet stromů, co se tam vykácelo během jednoho týdne, je opravdu příliš. Když se plánuje vykácení přestárlých, tak by se dopředu měly stromy i sadit, aby v okamžiku kácení už byly nové stromky zakořeněné. Příkladem může být třeba alej před nemocnicí,“ poznamenala Helena Vojtková z Uherského Ostrohu, která se v Uherském Hradišti narodila.

Kácení v nemocnici kritizuje také Radim Zapletal. „Dnes je tam holá planina. Během pár dní padly vzrostlé stromy, které rostly padesát let. Mezi nimi krásné borovice, smrky, a dokonce vzácné platany. Na jednu stranu chápu, že stavbě pavilonu jich muselo několik ustoupit, ale kácelo se i tam, kde se stavět nebude,“ míní Hradišťan Radim Zapletal, který by uvítal, kdyby kácení předcházela výsadba nových stromů. „Tři stovky pokácených stromů mají nahradit čtyři desítky nových. V poslední době mi připadá normální trend všechno zelené pryč, však odbor životního prostředí nám to schválil. Razítko na papíře nás ochrání. Ale kde je zdravý rozum?“ klade si otázku Radim Zapletal.

Zástupci nemocnice argumentují tím, že kácení bylo nevyhnutelné. S tvrzením o výsadbě pouhých čtyřiceti stromů však nesouhlasí. „Velkou část z nich jsme museli nechat vykácet kvůli plánované stavbě nové centrální budovy,“ vysvětlil mluvčí nemocnice Jan Karásek. K zemi šlo v nemocnici podle něj celkem 240 stromů a keřů. „Jako náhradu za tuto zeleň vysadíme celkem osm set stromů a keřů. Tato nová zeleň ale nebude jen v nemocnici. Do konce letošního dubna vysadíme dvě třetiny z celkového počtu v Jarošově a dalších zónách v blízkosti Uherského Hradiště. Zbytek, to znamená asi 280 stromů a keřů, pak bude znamenat novou výsadbu v nemocnici,“ vysvětlil Jan Karásek, který dodal, že aktuálně pokácené stromy skončí jako topivo pro nemocnici a část dřeva hodlají zástupci zdravotnického zařízení odprodat.

Zástupci hradišťského občanského sdružení Chraňme zeleň přihlíželi kácení s nelibostí, připouštějí však, že proti němu prakticky nebylo možné zasáhnout. „Byli jsme s tímto stavem seznámeni. V současné době ale nechystáme žádné kroky, které by měly kácení nějak zpochybnit,“ sdělila jedna z členek sdružení Lea Hudcová.

Stavba centrálního nemocničního objektu má ve výsledku znamenat sloučení stávajících pracovišť. Ta jsou totiž na různých místech rozložena na rozlehlé ploše nemocničního areálu. Takzvaná centralizace nemocnice má, mimo jiné, usnadnit složité převážení pacientů z jednoho oddělení na druhé. K těmto převozům dochází především kvůli řadě vyšetření, bez kterého není léčba hospitalizovaných možná. „V současné době nemocnice vypsala výběrové řízení na dodavatele stavby. Začít se stavbou by se mělo letos v květnu. Nový centrální pavilon by měl být kompletní v polovině roku 2014,“ upřesnil mluvčí nemocnice Jan Karásek.