Městská policie Kroměříž proto nově zavádí takzvané forenzní značení jízdních kol prostřednictvím syntetické DNA.

„Jedná se o novou metodu označování proti krádeži," upřesnil ředitel kroměřížské Městské policie Libor Kubiš.

Nový systém by měli strážníci zavést zhruba od poloviny letošního roku. Městská policie provádí registraci jízdních kol už dvanáct let. Do současné doby eviduje více jak osm set kusů. Nynější evidence a označení samolepkou budou doplněny novým ochranným prvkem a to nanesením speciální čiré tekutiny na rám kola.

„Tekutina usychá asi za pětadvacet minut a je pouhým okem neviditelná. Obsahuje jedinečný neopakovatelný DNA kód, který je identifikovatelný buď pod UV lampou nebo pod mikroskopem," vysvětlil Kubiš.

Takto označená kola, opatřená samolepkou o značení DNA by podle Kubiše měla případného pachatele odradit.

„Kolo se pro něj stává zcela neprodejné. Cílem je odradit potencionální pachatele, znesnadnit páchání této trestné činnosti a zvyšovat pocit bezpečí lidí," dodal Kubiš.

Strážníci budou vlastnit UV lampu a mikroskop, díky kterým budou schopni kód detekovat.

Kola zaparkovaná u obchodních domů, restaurací, ve sklepních kójích, kolárnách a kůlnách jsou pro zloděje snadným cílem. Kolo zabezpečené obyčejným lankovým zámkem zloděj přeštípne pomocí kleští během pár vteřin. V letošním roce bylo doposud podle kroměřížské policejní mluvčí Simony Kyšnerové odcizeno asi třináct kol. Za stejné období v loňském roce jich zloději ukradli dvaatřicet.

„Celkově bylo v loňském roce odcizeno přes sto jízdních kol. Majitelé by si na ně měli dávat pozor, sezóna před nedávnem začala a je pravděpodobné, že krádeží bude přibývat," upozornila mluvčí.

Pavel Žák z morkovické specializované prodejny Cyklo O. P. všem také doporučuje kolo zabezpečit zámkem a nespouštět ho z dozoru.

„Svým zákazníkům vždy radím kolo nikde nenechávat, mít ho stále na očích a vlastnit pořádný zámek. Nejlevnější lze pořídit už od padesáti korun, kvalitnější pak kolem tří set korun," upřesnil Žák.

Dražší zámky takzvané kotvy jsou podle něj kvalitní ochranou. Skýtají však úskalí ve své váze.

„Zámky jsou těžké, váží jedno až dvě kila, takže na výlety vhodné nejsou. Pokud jde ale člověk na nákup a má ho kam dát, určitě ho doporučuji vzít s sebou," radí odborník.

Dnešní trh nabízí také čipy, které jsou zakomponovány do rámu kola a pomocí GPS pak lze kolo snadno vyhledat.

„Bohužel je to jen na určitý typ kola, sportovní na to nejsou přizpůsobena. Je to zaměřené spíše na městský typ," uzavřel Žák.