VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostel v Dolní Lhotě potřebuje ještě 1,5 milionu

Dolní Lhota - Stavba nového kostela v Dolní Lhotě na Luhačovicku pokročila. Zvenku již svatostánek vypadá téměř jako hotový. Na první pohled kolemjdoucí zaujme například několika rohovými okny či zajímavě řešeným usazením střechy na hlavní věži.

22.7.2013
SDÍLEJ:

Jaroslav Masař.Foto: archiv J. Masaře

„Udělali jsme už vrchní část střechy, fasádu a dodělali věž," vyjmenoval starosta obce Jaroslav Masař. „Teď bychom se rádi zaměřili na terénní úpravy okolo a čekají nás ještě vnitřní práce omítky, elektrorozvody a tak dále," popsal, jaká práce ještě tamní farníky čeká.

Na stavbě kostela a pastoračního centra se významně angažují i dobrovolníci. „Brigády bývají podle potřeby, nejsou pravidelné. Pro brigádníky je totiž vždycky potřeba nachystat práci. V poslední době například shazovali lešení nebo dělali pořádek kolem kostela," vysvětlil starosta.

Na podobnou dvoudenní brigádu se naposledy vydalo více než třicet lidí, a to nejenom z Dolní Lhoty, ale i z blízké Horní Lhoty, Sehradic či Slopného. „Účast bývá dobrá," chválil si starosta Masař. „Chceme kostel dostavět co nejdříve, protože ten nejbližší, v Horní Lhotě, praská ve švech," vysvětlil jeden z dolnolhotských brigádníků Ludvík Masař.

Dodnes bylo do stavby investováno zhruba tři a půl milionu korun, které přišly od sponzorů, soukromých dárců i z obecního rozpočtu. Přispěla třeba Nadace Synot či Energetika Malenovice. „To, co už máme na kostele hotové, máme i finančně pokryté. Teď budeme potřebovat finance na dokončení. Bude to, předpokládám, milion a půl," vypočítal starosta obce.

Od státu se však peněz nedočká. „Na tohle dotační tituly nejsou. Na údržbu starších kostelů ano, ale na nové nic takového neexistuje," vysvětlil.

Doufá, že do jednoho roku už bude kostel zasvěcený Panně Marii Karmelské hotový se vším všudy. „Je to samozřejmě závislé od toho, kolik se nám podaří sehnat financí. O to je to složitější, že je teď krize. Ve stavebnictví, průmyslu, ale i v domácnostech," poznamenal.

I přes současné provizorní vnitřní prostory se už v kostele konaly dvě mše a další se plánuje na třetí neděli v tomto měsíci. „Bude to mše poutní," upřesnil starosta.

Samotná stavba svatostánku začala v roce 2007 a je projektována pro 200 sedících osob.Sloužit má Dolní Lhotě i přilehlým obcím.

Dobrovolník: Práce na kostele je to pro mě čest

Dolní Lhota - Nový kostel v Dolní Lhotě pomalu roste do své finální podoby. A to nejenom pod rukama placených řemeslníků, ale také tamních dobrovolníků. Svůj volný čas, dovednosti i energii dávají k dispozici bez nároku na odměnu. Tou je jim příjemný pocit z toho, že pomáhají budovat dobrou věc.

Od započetí stavby v roce 2007 mezi ně patří i dvacetiletý Jaroslav Masař. Živí se jako živnostník a ve volném čase pomáhá se vším, co je zrovna na stavbě i kolem ní potřeba. Co ho k tomu vede? „Hlavně to, že jsem věřící. Je to pro mě čest. Vnímám to tak, že to nedělám jen pro sebe, ale i pro svoje potomky a celou další generaci," vysvětlil své pohnutky. Jednou se tak bude moci svým dětem pochlubit, že dolnolhotský kostel stojí i díky němu.

Neúčastní se však jen větších organizovaných brigád, ale je k dispozici v podstatě kdykoliv. „Chodím tam často. Když třeba něco chybí, dovezu to. Když je potřeba uklidit po řemeslnících, udělám to. Nebo seču trávu kolem kostela, aby to tam vypadalo aspoň trochu upraveně," vyjmenoval. Zabírá mu to podle jeho odhadu až 12 hodin týdně.

Však se už také na dokončení kostela těší. Nejenom proto, že tím jeho „práce" skončí. „Člověk se dlouho snaží, stráví tam určitý čas, tak chce vidět výsledek. A určitě i lidé, kteří na kostel přispívají ve sbírkách, hlavně ti starší. Často se nás ptají, kdy už bude hotový, aby se toho prý ještě dožili," popisoval.

Podle jeho laického odhadu si ještě rok a půl či dva musejí počkat. „Dokončený už ale mohl být podle mě i před půl rokem. Jenže nastaly komplikace, sháněly se peníze. Trochu mě to štve, ale nedá se nic dělat," řekl nám.

Plánuje další brigády

V plánu je tak ještě několik veřejných brigád, kterých se spolu s ním většinou účastní hned několik desítek lidí. „Chodí mladí i starší, prostě všechny věkové kategorie. Hlavně muži. Ženy nám spíš chystají svačiny a nosí občerstvení," popisuje tamní dělbu práce. Někteří se prý zapojují pravidelně, jiní jen občas. „Naposledy přišli i ti, u kterých bych to ani nečekal," neskrýval překvapení.

A co by jim všem vzkázal? „Určitě bych je chtěl pochválit, že se snaží a vlastně že vůbec přijdou, klidně i dva dny za sebou. To je velká oběť. Mohli by ten čas trávit doma, ale oni místo toho přijdou pomoct," oceňuje Masař.

Mrzí ho snad jen to, že někteří místní si kostel v obci nepřáli s odůvodněním, že je zbytečný. „Je to samozřejmě jejich názor, ale je to škoda. Ti, co do kostela nechodí, by ho mohli vnímat alespoň jako zdejší dominantu, jako nový střed, který je vidět už z dálky."

NA OKRAJ: Ptala jsem se proč?

Přes Dolní Lhotu jezdím téměř každý pracovní den. Přiznám se, že když jsem o plánu na nový kostel slyšela poprvé, reagovala jsem podobně jako mnoho ostatních: „Proč? Vždyť mají kostel v Horní Lhotě!" Ale když teď ze všech stran slyším, jak už se nemohou dočkat, až se přestanou tlačit v hornolhotském kostele a posadí se pohodlně do toho svého, obrátila jsem. Oni se na něj opravdu těší. K nelibosti odpůrců, samozřejmě. Slova o nové obecní dominantě jsou také na místě. Vidím ho z dálky vyčnívat a zářit novotou ať už přijíždím od Zlína, nebo Valašských Klobouk. A vsadím se, že od Luhačovic je to stejné. A navíc si ho staví skoro doslova svépomocí. Kdyby byli lidé takto zapálení i v jiných případech, hned by se nám tu lépe žilo, no ne?

MICHAELA BARTOŠOVÁ

Autor: Redakce

22.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miloš Zeman na Pražském hradě ohlásil svou kandidaturu na prezidenta.
16 13

Zeman poletí za Trumpem. Termín návštěvy se dozví až tři týdny před odletem

Ilustrační foto
5

Sexuální asistentky poskytly postiženým zatím 250 asistencí

Poslední rozhovor Věry Špinarové pro Deník: Stále miluji živá vystoupení

/ROZHOVOR/ Připomeňte si spolu s námi Věru Špinarovou v posledním velkém rozhovoru, který poskytla Deníku loni v prosinci - tři dny před svými půlkulatými narozeninami. Rozjímala tehdy například nad vánoční svátky, které měla moc ráda. Jen se jí nelíbil ten shon a nakupování…

Provozovatel kiosku u Pekla skončil kvůli EET. Hledá se náhrada

Polná na Jihlavsku hledá nájemce bufetu v rekreačním a sportovním areálu u rybníka Peklo. Současný provozovatel bufetu skončil, dle vyjádření starosty kvůli elektronické evidenci tržeb (EET).

Islámský stát? Fanatici, kteří nemají náboženský cíl, říká lékař Abass Jahaf

/ROZHOVOR/ Jaké je být uznávaným lékařem v České republice, když pocházíte z muslimské země? A zvláště v době, kdy Islámský stát (IS) terorizuje svět stále početnějšími útoky? Doktor Abass Jahaf byl zhruba před třiceti lety z Jemenu vyslaný do tehdejšího Československa na studia. Dnes má české občanství, pracuje v Nemocnici Most na urologickém oddělení a spolupořádáním společenských akcí se snaží sblížit muslimskou komunitu s českými občany.

Trumpův zeť bude svědčit v kauze ovlivňování prezidentských voleb

Výbor pro tajné služby amerického Senátu chce vyslechnout prezidentova zetě Jareda Kushnera v rámci vyšetřování údajných kontaktů volebního štábu Donalda Trumpa s ruskými činiteli. Kushner, manžel Trumpovy nejstarší dcery, byl během kampaně Trumpovým poradcem. Tuto funkci vykonává i nyní. Termín výslechu soud zatím neoznámil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies