Místy vytváří kolem cyklostezky mezi Rožnovem pod Radhoštěm a Valašským Meziříčím až pět metrů vysokou bariéru.

Křídlatka se velmi rychle šíří, způsobuje erozi, omezuje růst ostatních rostlin. Rožnovští ochránci přírody proto letos hodlají pokračovat v její likvidaci. „První postřik jsme na invazivní rostliny nanesli už loni v létě. Letos provedeme další dvě várky postřiků," vyjádřil se Vojtěch Bajer, koordinátor projektů Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Salamandr Rožnov pod Radhoštěm, jejíž členové se o likvidaci křídlatky starají. S postřiky začnou ochránci v nejbližších dnech. Další budou následovavt v srpnu a září.

U Rožnovské Bečvy a v jejím blízkém okolí zabírají podle ochránců přírody husté keře křídlatky plochu kolem padesáti hektarů. „Likvidace rostliny bude stát pět milionů korun. Téměř čtyři a půl milionů dostaneme z Evropské unie. Zbytek doplatí Povodí Moravy a další partneři," poznamenal Vojtěch Bajer.

Rostlina s rozsáhlým kořenovým systémem dokáže růst až osm centimetrů denně. Pro člověka není nebezpečná. Na rozdíl od bolševníku, který může při kontaktu lidem způsobit i velmi vážné zdravotní potíže.

Herbicidy, které ČSOP Salamandr k likvidaci křídlatky využívá, nejsou podle Vojtěcha Bajera přírodě ani lidem nebezpečné. „Pro jistotu ale provádíme kontrolní rozbory vody a půdy. Loni ani letos jsme žádné zvýšení hodnot nežádoucích látek nezjistili," dodal Vojtěch Bajer.

Likvidaci několika ohnisek výskytu křídlatky připravují také na valašskomeziříčské radnici. Patří mezi ně svah pod zámkem Žerotínů a břehy řeky Bečvy.

Vedení radnice chce plevel likvidovat postupně a zamezit tak jeho nekontrolovatelnému šíření na území města. „Křídlatka ničí asfaltový povrch chodníků, kterým si dokáže prorazit cestu a brání ve výhledu cyklistům a chodcům," řekl Petr Křístek z odboru komunálních služeb meziříčské radnice.

Ve Valašském Meziříčí se radnice rozhodla oslovit i majitele soukromých pozemků, na kterých křídlatka roste. „Chceme mít přehled o všech těchto plochách a domluvit se na společném postupu. Likvidace křídlatky má smysl jen tehdy, pokud se uskuteční na co největší ploše," upozornil meziříčský místostarosta Josef Vrátník.

Do boje s křídlatkou se pouštějí také v Bystřičce. „Ta nejhorší místa se snažíme alespoň pokosit. Na chemický postřik peníze nemáme. Navíc je to záležitost Povodí Moravy," informoval starosta Bystřičky Zbyněk Fojtíček.