Provozovatelům lyžařského areálu může projekt zhatit už pouze pád územního plánu Zlína

Lesy ČR vydaly kladné stanovisko k pronájmu všech požadovaných pozemků. „Nic tedy již nebrání započetí přípravných prací na výstavbu čtyřsedačkové lanovky či celoroční bobové dráhy," mne si ruce ředitel společnosti Sporthouse CZ Corporations Michal Cepek.

Podnikatel věří, že atrakce do Zlína přivábí desetitisíce návštěvníků. Jeho firma nadále pracuje i na projektu rozhledny na vrcholu kopce Barabáš (410 m.n.m.), která by měla být novou dominantou celoročního areálu. Tím však výčet jejich vizí nekončí.

„Díky smlouvě se můžeme ve spolupráci s Lesy ČR pustit do připrav projektu naučné stezky, která povede lesem nad lyžařským areálem a dá možnost dětem poznávat přírodu. Při stavbě sjezdovky, která bude po úpravách 896 metrů dlouhá, vznikne nový snowpark, bikepark, hřiště, nová dětská cvičná louka, sportovní a relaxační hotel, ve kterém bude také mateřská školka s kapacitou pro 200 dětí, a další atrakce, které zpřístupní areál celoročně," popsal Cepek.

Jednání s Lesy ČR prý bylo vstřícné a korektní. Podle šéfa krajského ředitelství společnosti Martina Pavlíčka je zatím podepsána jen smlouva

o smlouvě budoucí, je ale téměř stoprocentní, že i ta „opravdová" smlouva časem podepsána bude.

„Pan Cepek si nyní musí vyřídit několik dokumentů. Ale nevidím důvod, proč by smlouva neměla být uzavřena," potvrdil Pavlíček.

Rozšiřování Areálu Josefa Šperky má ve Zlíně řadu příznivců i odpůrců. Do první zmíněné skupiny patří ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Morava Dana Daňová. „Tímto projektem se pro Zlíňany i turisty rozhodně zatraktivní podmínky sportovního vyžití, navíc nejen na zimu," věří Daňová.

Naopak proti rozšiřování se dlouhodobě ohrazuje například zlínské Ekocentrum Čtyřlístek. „Nesouhlasíme s tím v žádném případě. Překvapuje mě, že na to Lesy ČR přistoupily. Jako plus beru onu naučnou stezku, ale pokud to má být vykoupeno tím, že se vykácejí stromy, tak je to špatně," řekla Deníku místopředsedkyně ekocentra Pavla Davidova.

Modernizace se moc nepozdává ani Michalu Bojdovi

z valašské pobočky ekologického hnutí DUHA. „Vím, že areál bude fungovat celoročně, ale myslím si, že budování a dokonce rozšiřování lyžařských sjezdovek v takto nízkých polohách je nešťastným řešením," míní Bojda.

Projekt může provozovatelům svahu zkomplikovat už jen rozhodnutí Zlínského kraje. Hejtmanství se aktuálně zabývá výtkami k Územnímu plánu města Zlína a v krajním případě ho může i zrušit. Pokud by se tak stalo, mohlo by se ve Zlíně stavět pouze v zastavěných plochách.

„V případě projektu pana Cepka by zřejmě bylo možné pokračovat v realizaci stavby hotelu, ale určitě ne v prodlužování lyžařského svahu a stavbě lanové dráhy," zapolemizoval pro Deník mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

Úředníci Zlínského kraje zatím stále nechtějí sdělit, zda je zrušení zlínského územního plánu opravdu reálně možné.

„V současné době probíhá předběžné posouzení. Vzhledem k tomu, že spisový materiál územního plánu Zlína čítá asi 7200 listů, toto předběžné posouzení nebylo doposud ukončeno. Do vydání konečného rozhodnutí v dané věci není možno podávat žádné podrobnější informace," konstatovala mluvčí krajského úřadu Gabriela Sýkorová-Dvorníková.