VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé se přestávají bát první pomoci, ve Zlínském kraji zachránců života přibylo

Zlínský kraj - Nad zraněným ležícím na zemi se bezmocně sklání člověk, který by mu rád pomohl, ale neví si rady. První pomoc neovládá, a proto ve zpocené ruce žmoulá telefon a rozklepanými prsty vyťukává číslo 155 a dožaduje se co nejrychlejšího příjezdu záchranky. Sám si totiž poradit neumí.

7.3.2012 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Anebo druhý modelový případ: člověk podle pokynů operátora zraněného dovede oživit a stabilizovat do příjezdu odborníků.

A právě druhých zmiňovaných případů naštěstí přibývá. Hlavně díky telefonicky asistované neodkladné resuscitaci (TANR), která je součástí práce operačních středisek zdravotnické záchranné služby od roku 2006. Kupříkladu ve Zlínském kraji si ji nemohou svým způsobem vynachválit. Prostřednictvím ní se totiž vloni v kraji zvýšil počet zachráněných laickou první pomocí.

„Vloni se hodně rozmohly. Zejména mladší ročníky jsou více orientovány v poskytování první pomoci, což nám výrazně pomáhá. Na výzvu dispečerky jsou schopni sami držet pacienta při životě do příjezdu posádky,“ upozornil nedávno Deník tehdejší ředitel Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Anton Vaňo, který ale na svou funkci před pár týdny rezignoval.

Náměstek pro léčebnou péči Dorian Pfeifer vysvětluje, jak vlastně telefonicky asistovaná neodkladná resuscitace funguje.

Operátor poradí krok za krokem

„Na linku 155 se dovolá svědek příhody, který oznámí, že někdo na ulici se skácel či se mu udělalo špatně. Operátor mu položí cílené otázky na zjištění stavu pacienta a v případě nutnosti radí volajícímu krok pro kroku, co má dělat. Samozřejmě postupuje podle předem daného protokolu tak, aby se na nic nezapomnělo,“ přiblížil Pfeifer.

Do terénu je zároveň vyslána výjezdová skupina a operátor, pokud je to nutné, zůstává s volajícím v kontaktu.

„Bylo by krásné říct, že zvýšení poštu zachráněných laickou pomocí je díky TANR, ale ta je jen prvním kamínkem v mozaice. Musí následovat včasný dojezd posádek na místo, poté kvalitní a dobře prováděná rozšířená resuscitace na místě, na kterou navazuje poresuscitační péče na ARO. Tomu celému se říká řetěz přežití,“ podotkl Pfeifer.

Ochota pomoci není závislá ani tak na věku, ale na výchově zachránce.

„Můžeme narazit na mladého i staršího, kteří svorně odmítnou poskytnout pomoc. Mají totiž dojem, že zavoláním 155 svoji povinnost splnili,“ dodal náměstek. Souhlasí s ním také ředitelka zlínského oblastního spolku Českého červeného kříže Michaela Stýblová.

„Nedokážu posoudit, zda jsou v dnešní době lidé odvážnější někomu pomoci. Spíše se domnívám, že jde o znalosti dotyčného, ale také o povahu člověka. Ta hraje velkou roli,“ konstatovala Stýblová.

Přímo v nemocnicích pak pouze ojediněle evidují případy, kdy někdo bez asistence odborníků poskytne první pomoc, naloží zraněného do auta a zaveze k nim.

„Vesměs nám pacienty přiváží záchranka. Pouze v případech, jako je třeba uříznutý prst, zraněného přiváží někdo jiný po vlastní ose,“ potvrdil například mluvčí uherskohradišťské nemocnice Jan Karásek.

Kurzy lákají hlavně mladé

 Snaha být připraven kdykoliv a komukoliv zachránit život vede ročně stovky lidí do zlínského oblastního spolku Českého červeného kříže. Ten párkrát do roka pořádá hned několik kurzů první pomoci, kde zájemci mají možnost se zdokonalit a proškolit. Podle tamní ředitelky Michaely Stýblové se povědomí o první pomoci zlepšilo: lidé z jejího poskytování už nejsou tak vystrašeni.

Mají lidé v poslední době více odvahy někomu zachránit život, než tomu bylo v minulosti?

Bohužel toto moc posoudit nedokážu. Jde o znalosti, ale také o povahu konkrétního člověka, která hraje roli.

I přesto se ale prostřednictvím kurzů snažíte zlepšit povědomí o první pomoci. Daří se to?

Čím dál více lidí je informovanějších a mají více povědomí o základních úkonech předlékařské první pomoci. Stále se ale mezi nimi najdou tací, kteří mají zažitý postup poskytování první pomoci z dávných dob, ale to jsou opravdu výjimky.

Přejděme k samotným kurzům první pomoci. Co k vám vlastně klienty přivádí?

Sami to nezjišťujeme, ale často se účastníci zmiňují sami. U mladších spíše převažuje snaha být připraven v případě, že by museli někdy někomu pomoci, a protože je to zajímá. U starších dominuje už samotná zkušenost s poskytováním první pomoci.

Která věková kategorie tedy převládá?

Mezi zájemce o školení patří ve většině případů mladší ročníky. Většina účastníků je ve věku od osmnácti do čtyřiceti.

A co děti a mládež? Ne nadarmo se říká, co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš…

Provádíme výuku předlékařské první pomoci, která je určena žákům základních škol a studentům středních škol. Tato školení jsou zdarma a na jejich zajištění přispívá Magistrát města Zlína. Vloni jsme takto proškolili asi osm set studentů. Na náměstí Míru a v okolních parcích se pak jednou ročně koná soutěž Oblastní kolo hlídek mladých zdravotníků, kde si děti zkoušejí pomoc na figurantech.

Zachránil život kolegyni. Jinak by se udusila

Otrokovice - Hned několikrát si nepříjemné chvilky, kdy musel naprosto nečekaně pomáhat se záchranou života, prožil čtyřiatřicetiletý Lukáš Pařenica z Otrokovic, který jinak pracuje v našem Deníku jako vedoucí kroměřížské redakce.

Před pár lety v bývalém zaměstnání zachránil svou starší kolegyni, která dostala epileptický záchvat.

„Vzhledem k tomu, že jsem byl v pozici vedoucího, všichni ode mě očekávali, že se k situaci nějak postavím. Paní měla zapadlý jazyk, ležela na zemi. S jedním kolegou jsem se jí ho pokusil vytáhnout, aby se neudusila. Podařilo se nám to, jen jsem pak měl prokouslý nehet na palci,“ pousmál se Pařenica.

Poté kolegyni položili na bok do stabilizované polohy a vyčkali příjezdu sanitky. „Všechno dobře dopadlo a za měsíc se spolupracovnice vrátila do zaměstnání,“ dodal Pařenica.

Horší zkušenost si pak Pařenica prožil o zhruba tři roky později, kdy při návštěvě restaurace našel na toaletě ležet staršího muže. Dusil se a jak se později ukázalo, zaskočilo mu sousto jídla.

Udusil se jídlem

„Vzhledem k tomu, že vážil dobrých sto dvacet kilo, byla s ním těžká manipulace. Navíc jsme netušili, co mu přesně je. Operátorka záchranné služby nám radila, nicméně přes veškerou snahu se nám nepodařilo mu pročistit dýchací cesty. Později se ukázalo, že velký kus masa mu záchranáři museli vytáhnout z dýchací trubice pomocí speciálního přístroje,“ popsal událost Pařenica.

Příběh ale i tak skončil tragicky. Muž totiž o pár dní později v nemocnici zemřel: mozek byl bez kyslíku příliš dlouho.

„Naštěstí patřím k lidem, kteří v takových situacích nejsou ochromeni strachem, prostě se snažím reagovat a udělat, co se mi zdá nejlepší. Žádný speciální kurz první pomoci jsem neabsolvoval, prostě jen vím, co se má všeobecně dělat. Je ale pravda, že by asi bylo vhodné nějakým kurzem projít,“ uzavřel vyprávění nynější šéfredaktor Kroměřížského deníku. 

Autor: Jarmila Kuncová

7.3.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
1 9

Babišovy dluhopisy? Sobotka označil jeho zprávu za politický pamflet

Na křižovatce ulic Boleslavská a V Kolonii došlo ke střetu Škody Fabia a policejního vozu, který pod houkačkami spěchal k jinému případu.
AKTUALIZOVÁNO
13

Jako z akčního filmu: houkající policejní vůz k případu nedojel

AKTUALIZOVÁNO

Budvar má nového šéfa, Petr Dvořák byl manažerem v Prazdroji

Ministr zemědělství Marian Jurečka v pondělí představil nového ředitele Budějovického Budvaru. Stane se jím Petr Dvořák, bývalý šéf mezinárodního marketingu Plzeňského Prazdroje. Informaci Deníku potvrdila mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková.

Francouzi žijící v Česku Le Penové nevěří. Do druhého kola by ji neposlali

Francouzi, kteří v prvním kole francouzských prezidentských voleb volili v Česku, by do finálního souboje poslali středového kandidáta Emmanuela Macrona a republikána Françoise Fillona. Plyne to z výsledků voleb na webu francouzské ambasády v Praze. 

Zvýšování platů učitelů i růst rozpočtu vysokých škol. Valachová ocenila dohodu

Rozpočtové plány státu na příští tři roky zahrnují podle ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) navýšení financí na změny ve školství o 3,5 miliardy i další dvě miliardy na profesní podporu učitelů. S výsledkem dnešního jednání vlády je spokojena.

Vláda podpořila jmenování první ženy do hodnosti generála

Česko by mohlo mít poprvé ženu v hodnosti generála. Vláda na svém dnešním zasedání schválila jmenování čtyř generálů včetně plukovnice Lenky Šmerdové. Pokud s návrhem ministerstva obrany bude souhlasit prezident Miloš Zeman, jmenováni budou 8. května.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies