VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé žijící v blízkosti Teplárny Zlín bojují za ticho

Zlín - V noci si nemůžou vyvětrat, protože by neusnuli. Venku je pro citlivější jedince hluk velmi nepříjemný a lidi stresuje. Obyvatelé ulice Mladcovská, lokality Letná a také dalších částí Zlína podle svých slov takto vnímají nadlimitní hluk z Teplárny Zlín. Její vlastník společnost Alpiq Generation (CZ) má udělené takzvané integrované povolení, díky kterému může překračovat zákonem dané hygienické limity.

11.12.2012
SDÍLEJ:

Zlínský komín společnosti Atel měří 140 metrů. Foto: DENÍK/Martin Lavay

V noci, kdy podle zákona může hluk dosahovat síly maximálně 40 decibelů (dB), může zlínská teplárna hlučit až silou 52 dB.

Peticí žádají pomoc od města

Výjimka firmě končí 31. 12. 2012, po Krajském úřadu Zlínského kraje ale žádá její další prodloužení, až do 31. 12. 2014, a navíc i její rozšíření na celou ulici Mladcovská a na celou čtvrť Letná s několika stovkami domů. To ovšem tvrdě odmítají autoři petice, která na základě této situace vznikla a kterou podepsalo více než 80 obyvatel města.

„Jde opravdu o zdraví lidí, a to v daleko širším okruhu než jen v Mladcovské ulici a na Letné," upozorňuje obyvatel Mladcovské ulice a zároveň člen petičního výboru Vladimír Hoza.

Petici její autoři doručili na Magistrát města Zlína. Žádají, aby město jakožto účastník řízení o změně integrovaného povolení nesouhlasilo s potvrzením výjimky z plnění hlukových limitů. Ústní jednání v rámci tohoto řízení se koná už v pondělí. Zda se město přikloní na stranu petentů, nebylo známo ještě ani v pátek. „Radní si nechali vypracovat podklady od odboru životního prostředí, na jejichž základě se rozhodnou. Podklady se teprve tvoří," vysvětlil mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

Teplárna Zlín v minulosti překračovala hygienický limit hluku pro noční dobu ve třech lokalitách města. „V průběhu přibližně pěti let jsme z vlastní iniciativy přijali technická opatření ke snížení intenzity hluku. Díky těmto opatřením, která představovala pro společnost nemalou investici, se snížil počet lokalit s překračujícími limity z původních tří na jedinou ulici Mladcovská," podotýká mluvčí společnosti Alpiq Generation (CZ) Markéta Čapková.

Firma nechala vypracovat hlukovou studii teplárny. Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě ji dokončil v září 2012. Podle dokumentu provoz Teplárny Zlín zatěžuje ulici Mladcovská hlukem o síle 51,8 dB, což je díky udělenému integrovanému povolení v pořádku. Obsahuje ovšem i takzvanou tónovou složku na frekvenci 315 hertzů, kvůli které je hluk pro člověka nepříjemnější než ustálený zvuk. Tónová složka se v rámusu vycházejícím z teplárny vyskytuje nepravidelně.

Součástí hlukové studie Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě je také pět možností, jak hladinu decibelů snížit. Společnost Alpiq Generation (CZ) už na základě předběžných výsledků studie jednu z těchto možností zrealizovala. Z naměřené hladiny 51,8 dB tedy hluk podle předpokladů studie klesl na 50,4.

Výjimka na nižší hluk, ale větší území

Teplárna si ale věří ještě víc a v aktuálně žádaném integrovaném povolení navrhuje snížení dosud platné hladiny hluku ze současných 52 dB na 49 dB. Zato ovšem žádá, aby se výjimka rozšířila kromě ulice Mladcovská také na čtvrť Letná, která nyní v povolení nefiguruje. Zároveň s těmito požadavky navrhují zástupci Alpiq Generation (CZ) další postup. Do konce března 2013 prý zajistí vypracování hodnocení zdravotních rizik pro obyvatelstvo ulice Mladcovská a Letné.

Do 15. dubna 2013 zajistí také další hlukovou studii, protože ta zářijová hodnotila hluk korun dvou teplárenských komínů pouze na základě teoretických výpočtů. Firma proto chce tyto údaje ověřit reálným měřením v korunách komínů ve výšce 120 a 140 metrů.

Na základě výsledků těchto dvou dokumentů poté firma zajistí další opatření, která aktuální hluková studie souhrnně označuje jako NO4. Obě opatření by teplárna realizovala ve druhé polovině roku 2014, hladina decibelů by poté měla klesnout na 47,2 dB.

Členové petičního výboru ale s těmito sliby nesouhlasí. „Nelze přijmout takovéto oddalování realizace, když to lidem poškozuje zdraví a ničí nervy právě nyní. Technická opatření měla být realizována již dávno a nyní se nelze spolehnout, že realizována opravdu budou. Měřit a vyhodnocovat mohou pracovníci teplárny neustále," říká člen výboru Zdeněk Vašátko.

Zástupci petičního výboru budou proto požadovat, aby Krajský úřad v rámci integrovaného povolení uložil společnosti Alpiq Generation (CZ) povinnost provést na vlastní náklady výměnu oken v lokalitách zatížených nadlimitním hlukem z teplárny za protihluková a dále zajistit průběžný monitoring hluku v obytných čtvrtích kolem teplárny.

Ve snaze zabránit prodloužení výjimky se petenti obrátili také na ředitelku Krajské hygienické stanice Zlínského kraje. Žádají ji, aby se ve správním řízení o změně integrovaného povolení osobně angažovala.

Jak silný hluk bude moci Teplárna Zlín od příštího roku vydávat, bude možná jasné už po pondělním ústním jednání.

Co v teplárně vydává hluk a jak to řešit?

Nejvýznamnějšími zdroji hluku z Teplárny Zlín jsou podle hlukové studie Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě komíny dvou fluidních kotlů.

Fluidní kotel K31 byl uveden do provozu v roce 1996, druhý s označením K32 přibyl v roce 2002. Tato moderní zařízení na spalování práškového uhlí mají účinnost výroby 92 %. Hluk vychází z korun komínů obou kotlů. U komínu K31 je to hladina 100 decibelů, u komínu K32 99 dB.

Dalším výrazným zdrojem hluku je dopravníkový pás, který odvádí popel z kotle K31. Ten vydává průměrně 90 dB.

První ze tří zmíněných zdrojů už společnost Alpiq Generation (CZ) odhlučnila. Ve spalinovém potrubí před vstupem do komína na výrobním bloku K31 vyměnila spalinový tlumič hluku. Toto řešení je v hlukové studii označeno jako NO1.

Na základě výsledků další hlukové studie a hodnocení zdravotních rizik pro obyvatele možná společnost zrealizuje také model NO4. Ten počítá s výměnou spalinového tlumiče hluku také u druhého výrobního bloku K32. Navíc se má utlumit šikmá část zmíněného dopravníkového pásu, a to tak, že se pás zakryje plechem vyloženým uvnitř minerální vlnou.

Mladcovskou hluk obtěžoval už dřív ze Svitu, hájí se Alpiq

Společnost Alpiq Generation (CZ) už dříve zrealizovala několik protihlukových opatření. Díky nim nyní hluk z Teplárny Zlín překračuje zákonné limity jen v jedné lokalitě namísto dřívějších tří. Tou zatím jedinou lokalitou je ulice Mladcovská.

„V této lokalitě je několik rodinných domů, kde byla historicky vždy zvýšená úroveň hluku z důvodu blízkosti areálu Svit. Průmyslová výroba se i nyní spolupodílí na hlučnosti v okolí," podotýká mluvčí Alpiq Generation (CZ) Markéta Čapková.

Podle člena petičního výboru Zdeňka Vašátka je stálé poukazování na to, že hlučí i jiné firmy v areálu, doslova „ubohá taktika".

„Je jich mnoho, to je pravda dohromady něco anonymně zahlučí. Ale teplárna je prokazatelně tím hlavním zdrojem hluku, který slyšíme a který slyšet nechceme," reagoval Vašátko s tím, že tento fakt prokázala i poslední měření prováděná Zdravotním ústavem se sídlem v Ostravě.

Zároveň poukázal, že firma zatím realizovala protihluková opatření pouze v řádech jednotek milionů. „To je vzhledem ke zdrojům, kterými podle své výroční zprávy za rok 2011 disponuje, naprosto minimální částka," zlobí se Vašátko. 

Autor: Šárka Vavříková

11.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Malý pacient trpící leukémií.
8

Lék na leukémii mohl být čtyřikrát levnější. VZP couvla

Německé dálnice mají zavádět mýtné
1

Cesta k sousedům. V Německu si dejte pozor na kolony

Třicetistupňová vedra vydrží až do čtvrtka, řeky jsou na hranicích sucha

Pondělí se opět neslo ve znamení veder. Horké teploty vydrží až do čtvrtka. V pátek bude podle některých meteorologických modelů maximálně dvaadvacet stupňů.

Místo českého lva moravská orlice. Moravan ničí na cedulích malý státní znak

Trestní oznámení chystá Správa chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Došla jí trpělivost s Moravanem, který ničí státní znak na tamních cedulích. Částka, na kterou přijde pořízení nových a jejich montáž, už se blíží téměř k dvaceti tisícům korun. „Řádění vandala začalo letos na jaře krádeží pěti cedulí v Údolí Říčky. Pak se přesunul do okolí Ostrova, Holštejna a Jedovnic," popsal zástupce vedoucího správy Antonín Tůma.

Asad chystá další chemický atak, varují Spojené státy

/VIDEO/ Bílý dům včera večer vyjádřil obavy, že se v Sýrii připravuje chemický útok podobný tomu, který letos 4. dubna udeřil na Chán Šajchún. Neštěstí v tomto syrském městě si vzalo více než sto mrtvých z řad rebelů, odpůrců prezidenta Bašára Asada.

Rakouský prezident přijel do Prahy vlakem, Sobotka ho vítal na nádraží

Na první návštěvu České republiky ve funkci rakouského prezidenta přijel do Prahy vlakem Alexander Van der Bellen. Na pražském Hlavním nádraží ho uvítal hradní ceremoniář Miroslav Sklenář a jednotka Hradní stráže. V historickém salonku nádražní budovy se pak s Van der Bellenem setkal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). V úterý se sejde i s prezidentem Milošem Zemanem, ten se ale plánovaného podnikatelského fóra nezúčastní kvůli návštěvě Vysočiny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies