Mrazivá Karlovská padesátka trhla nový rekord

Velké Karlovice – Jako obvykle krásná, ale také velmi těžká či pořádně mrazivá. A s rekordní účastí. Taková byla letošní Karlovská padesátka, maratónský závod na běžkách, který se jel uplynulou sobotu na Valašsku na pomezí Beskyd a Javorníků.

28.1.2013

Karlovská padesátka ve Velkých Karlovicích jela v sobotu 26. ledna svůj 11. ročník.Foto: DENÍK/Marek Havran

Na 11. ročníku podniku, který se letos stejně jako loni jel v rámci celorepublikového pětidílného seriálu SkiTour, se na startu ve Velkých Karlovicích sešlo bezmála šest stovek běžkařů všech výkonnostních a věkových kategorií, aby se klasickou technikou poprali s nástrahami kratší 25kilometrové či hlavní 50kilometrové trati, která se skládala ze dvou 25-kilometrových okruhů.

Desetistupňový mráz a rekordní účast

Za přibližně desetistupňového mrazu se do boje vydalo na krásném hromadném startu z dostihového závodiště ve Velkých Karlovicích bezmála šest stovek běžců, což je nový rekord. Loni jelo Karlovskou padesátku zhruba čtyři sta závodníků, letos byl tedy rekord posunut ještě o hodně dále.

„Jsme moc rádi, že se nám letos sešla takto rekordní účast. A to jsme měli stanovenou maximální kapacitu závodu šesti set lidí zaplněnou už několik dní před startem. Možná jsme to až takto ani nečekali, o to více jsme rádi. Velmi si zájmu o nás závod ceníme," pochvaloval si nový rekord Karlovské padesátky jeden z organizátorů závodu Miroslav Koňařík, jenž je starostou Velkých Karlovic.

Vítěz padesátky Sedláček jel něco přes dvě hodiny

Polovina účastníků jela hlavní padesátikilometrový maratón, druhá půlka se vydala vstříc pětadvacetiki­lometrové variantě. S 50kilometrovou tratí se mezi muži nejlépe popasoval Václav Sedláček z týmu Atlas Czech republic, který zvítězil v čase 2 hodin, 14 minut a 49 vteřin. V cíli byl vítěz 11. ročníku samozřejmě spokojen a pochvaloval si, jak mu valašský závod vyhovoval po všech stránkách.

„Měl jsem docela formu a docela mi to tady na Valašsku vyhovuje. Jsou tady sice prudké kopce, ale nejsou tak dlouhé a pasáže soupaž mi také nevadí. Závod možná ani nebyl tak těžký, jak jsem si před startem myslel," konstatoval v cíli vítěz Václav Sedláček. Za ním skončil se ztrátou šesti vteřin druhý Dušan Augustiňák (SK Nové Město na Moravě) a bronz bral Jakub Pšenička (Salomon Nordic Racing), který zaostal za druhým Pšeničkou u půl vteřiny.

Nejlepším z Valachů byl na 8. místě Ondřej Navrátil. Specialista na dálkové běhy ze Sokola Vsetín ujel Karlovskou padesátku v čase 2 hodin, 21 minut a 5 vteřin. Na parádním 12. místě skončil domácí černý kůň závodu Svatopluk Janečka z Ski Turist klubu Velké Karlovice, jenž přijel do cíle v čase 02:29:25 hodin.

Mezi ženami byla na 50kilometrové trati nejrychlejší Karolína Bícová (Salomon Nordic Racing team), která zvítězila v úctyhodném čase 2:35:16 hodin a zopakovala tak loňský triumf.

„Obhajoba byla daleko těžší než loňské vítězství. Říkala jsem si, že se musím udržet v prvním kole a že za to pak vezmu. Tak jsem vzala a vyšlo to," smála se v cíli vítězná Karolína Bícová.

O jejím skvělém výkonu nejlépe vypovídá fakt, že v absolutním pořadí celého závodu obsadila dvacáté místo a porazila tak drtivou většinu mužů.

Kratší 25kilometrovu trať vyhrál mezi muži Michal Kautz (Atlas Czech republic) v čase 1:05:05 hodin následovaný Janem Graclíkem (BAP Pustevny), který ztratil na vítěze půlminutu. Mezi ženami na pětadvacítce triumfovala Aneta Urbanovská (Žižkovský tygři) v čase 1:25:03 hodin.

O závod se starala více než stovka organizátorů a dobrovolníků

Z šesti stovek účastníků Karlovské padesátky dorazilo do cíle kratší trasy 283 a do cíle delší trasy 272 závodníků. Všichni se mohou počítat za vítěze. Na trati závodu, který je někdy nazýván valašskou Marcialongou (Marcialonga je jeden z legendárních dálkových běhů světa, který se jede v překrásném prostředí italských Dolomit), si totiž všichni museli sáhnout až na dno. Na běžkaře čekaly nepříjemné rovinaté úseky, ale také prudké kopce či těžké sjezdy.

„Věřím, že všichni byli se závodem spokojeni. Snažili jsme se připravit dobrý závod a věřím, že se nám to povedlo. Na organizaci se podílelo více než sto spolupracovníků a dobrovolníků, kterým bych chtěl poděkovat za výborně odvedenou práci," shrnul úspěšný 11. ročník Karlovské padesátky za pořadatelský tým Miroslav Koňařík.

Autor: Marek Havran